Státní zástupce navrhl vazbu na jednoho člověka kvůli armádním zakázkám

  • 3
Státní zástupce podal návrh na vzetí do vazby jedné osoby zadržené při úterní razii Národní centrály proti organizovanému zločinu na Generálním štábu Armády ČR. O tom, zda na něj bude uvalena vazba, bude během čtvrtka rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9. Podle žalobců policie stíhá deset osob kvůli veřejným zakázkám ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě.

„V dané trestní věci jsem podal soudu návrh na vzetí do vazby jedné osoby, a to z důvodu koluzního a předstižného,“ informoval ve středu odpoledne státní zástupce Adam Borgula.

Druhy vazby

  • Vazba útěková bývá zpravidla uvalena na osoby, které se nezdržují na území České republiky nebo se vyhýbají úkonům trestního řízení.
  • Vazba koluzní přichází na pořad dne, hrozí-li obava, že obviněný bude působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné.
  • Vazba předstižná se ukládá, pokud hrozí, že obviněný bude opakovat trestnou činnost, dokoná trestný čin, nebo bude jakkoli jinak pokračovat v trestné činnosti.

„Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ sdělil už v úterý Borgula.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server.

Vyšetřování se podle armády týká období za minulého vedení a nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení. Informaci o stíhání v úterý oznámilo na webu Vrchní státní zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli tomu v úterý podle žalobců provedla úkony trestního řízení.

Ministerstvo obrany uvedlo, že policie zasahovala v některých armádních objektech. Podle České televize (ČT) vyšetřovatelé k zásahu přijeli mimo jiné na generální štáb.

Souvislosti s Dozimetrem

Podle Deníku N se zásah na generálním štábu týká desetimilionové zakázky, kterou získal v roce 2018 podnikatel Jindřich Špringl, kterého policie stíhá v kauze Dozimetr. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že je i mezi šesti obviněnými lidmi i v aktuální kauze, uvedl web Seznam Zprávy.

Stíhaná je podle něj rovněž Špringlova firma Analogia a společnosti Tesla, TTC Telekomunikace. Z lidí čelí obvinění kromě Špringla ještě výkonný ředitel Tesly Pavel Birner, člen představenstva této společnosti Michal Nováček a prezident společnosti František Hála. Dále je podle serveru obviněn ještě Josef Šelepa, šéf holdingu, do nějž spadá firma TTC Telekomunikace, a advokát Ján Pajer.

Politicky zneužívá armádu, vyčítá Metnar Černochové. Jsi hysterik, opáčila

„V současné době můžeme potvrdit, že ve společnosti TTC Telekomunikace probíhají úkony trestního řízení a společnost se seznamuje se všemi listinami a po poradě s vedením společnosti na toto bude adekvátně reagovat,“ sdělila za firmu Hana Novotná.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video