„Na základě informací, kterými doposud disponujeme, můžeme uvést následující: Úkony v trestním řízení, které probíhají v některých objektech AČR, nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení AČR a šetřené skutky se vztahují k období před nástupem současného vedení MO a velení AČR,“ napsala v úterý po razii detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v budově Generálního štábu na X Armáda ČR.
Na tento příspěvek pohotově reagoval exministr Metnar. „Je naprosto neskutečné, jak se Armáda České republiky nechává soustavně politicky zneuživat ministryní Černochovou. Kromě toho, že zcela otevřeně lobbuje za jednu konkrétní zakázku, což by standardně mělo být nepřijatelné, tak v tomto případě dokonce vystupuje zcela politicky,“ uvedl exminitr na síti X.
Podle žalobců policie stíhá deset lidí, má jít o veřejné zakázky ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě, která armádě umožňuje komunikaci nezávislou na telekomunikačních operátorech.
„V době podpisu smlouvy jsem byl ministrem pár týdnů, ale šlo o zakázku, která šla čistě po úřednické linii. Nepodléhala schválení ani podpisu ministra. Nikdo z úředníků ale nebyl mezi obviněnými a podle dostupných informací, nebylo pochybení na straně obrany,“ hájí se Metnar, který resort obrany vedl od června roku 2018 do prosince 2021.
„Sleduje politické cíle, a tím i bohužel tu důvěryhodnost snižuje. Překvapuje mě, že se nikdo z velení armády neozve,“ dodal exministr s tvrzením, že zakázka šla po úřednické linii a jako ministr s tím neměl nic společného.
Jsi hysterik, odmítla kritiku Černochová
„Lubomíre, ty se fakt asi bojíš, viď. Jinak není normální, že se chováš jako hysterik,“ reagovala na Metnara nynější ministryně obrany Jana Černochová z ODS s tím, že mu připomněla minulost.
„Pamatuješ si ještě, jako polda, na to, když st.zástupce zakáže komentovat konkrétní věci související se zásahem Policie? Tak to se přesně stalo! Embargo. Takže jako ministryně jsem žádné osoby, ani počty, ani činy, ani konkrétní causu fakt komentovat nemohla,“ dodala a vzkázala Metnarovi, že nemá šířit bludy.
„Milá Jano,já se fakt nemám čeho obávat. Hysterie panuje především na ministerstvu obrany, které se chystá bez výběrového řízení uzavřít největší zakázku v historii ČR a snažíte se odvést pozornost od korupční kauzy Dozimetr,která je dílem vládních stran.Takto má vypadat profesionalita v tvé režii?,“ napsal rozhořčeně.
Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli případu v úterý zasahovala v několika armádních objektech. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády. Také premiér Petr Fiala (ODS) ve středu v Lounech novinářům řekl, že se případ týká spíše minulosti.
Policie obvinila deset lidí kvůli veřejným zakázkám. Prohledala generální štáb |
Státní zástupce Adam Borgula v úterý dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět lidí. Před polednem pak dodal, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ napsal.
Mezi obviněnými má údajně být šest lidí a tři firmy. Všichni aktuálně čelí stíhání kvůli jedinému trestnému činu - pletichám při zadání veřejné zakázky. Forma jeho spáchání je ale u jednotlivých obviněných různá
Tendr na lehká útočná vozidla pro výsadkáře ministerstvo obrany zrušilo |
Z použité právní kvalifikace vyplývá, že podle vyšetřovatelů buď poskytli, nabídli či slíbili někomu prospěch za to, že se zdrží účasti v zadávacím řízení, nebo takový prospěch žádali či přijali.
Z kvalifikace zároveň plyne také to, že žádný ze stíhaných není úřední osobou. U prospěchu velkého rozsahu hrozí pachatelům tři až deset let vězení. Aktuální znění trestního zákoníku definuje „velký rozsah“ jako nejméně desetimilionovou částku.