Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

  10:00aktualizováno  14:42
Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti ArcelorMittal společnosti Liberty House přivedl ostravský podnik do vážných problémů, které by ohrožovaly existenci firmy a pracovní místa okolo 6 500 zaměstnanců. „Společnost se nám nezdá úplně důvěryhodná," řekl Babiš o Liberty House.

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Je škoda, že Lakšmí Mittal prodává celou společnost v balíku,“ řekl Babiš. V opačném případě by stát byl mezi zájemci o koupi ArcelorMittal.

Vláda má podle něho zájem na zachování výroby, pracovních míst a investic do ekologie. Huť by proto měla získat majitele, který do ní bude investovat, zachová zaměstnanost a bude expandovat. „V této chvíli o tom nejsme přesvědčeni,“ podotkl předseda vlády.

Babiš na dotaz poslance Pirátů Lukáše Černohorského řekl, že záložní plán vlády tkví v tom, že by v případě problémů společnosti pod novým majitelem začal stát se společností Liberty House jednat s tím, že by se stát mohl pokusit firmu odkoupit a dostat ji pod kontrolu státu stejně jako OKD.

Liberty uvedla, že s Babišem a odbory už měli její zástupci několik společných setkání. „Těší nás, že všechny zúčastněné strany mají zájem na zajištění budoucnosti ArcelorMittal Ostrava. Zároveň jsme dlouhodobě v přímém kontaktu s odbory, premiérem Andrejem Babišem, ostravským primátorem a hejtmanem Moravskoslezského kraje, ale i dalšími zainteresovanými subjekty. Již jsme ale dokázali, že jsme více než schopní naše hutě a další podniky po celém světě rozvíjet a investovat do nich,“ uvedla firma.

Projednávání bodu „Pozice vlády České republiky k jednání Liberty House Group a ArcelorMittal Ostrava a. s. po rozhodnutí Evropské komise“ navrhl komunista Leo Luzar a v debatě vystupovali hlavně poslanci z Moravskoslezského kraje.

„Co se stane s ocelárnami v Ostravě, není jen záležitost toho kraje,“ řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Poslankyně Pavla Golasowská z KDU-ČSL varovala před tím, aby ArcelorMittal nebyl další Titanic vedle potápějící se lodi OKD.

„Ten kraj není dávno hornický a ocelářský,“ řekl poslanec za ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Vláda podle něj dělá maximum možného, aby změna vlastníka huti neměla negativní dopady. „Stýkám se se zástupci společnosti Liberty house,“ řekl poslancům Vondrák. Ta patří do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Prodej ostravské huti ze skupiny indického miliardáře Lakšmího Mittala už odsouhlasila v rámci širší transakce Evropská komise. „Komise došla k závěru, že nevznikají žádné obavy týkající se ohrožení hospodářské soutěže,“ uvedla minulý týden unijní exekutiva v tiskové zprávě.

Prodej několika hutí je podmínkou, kterou Evropská komise loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislostí s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Kromě ostravské huti tak skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala prodává ocelárnu v rumunském Galati a podniky v Itálii, Belgii, Lucembursku a Severní Makedonii.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Prime Air na dohled. Drony vypustíme do několika měsíců, slíbil Amazon

Šéf styku se zákazníky společnosti Amazon Jeff Wilke představuje nejnovější...

Internetový obchod Amazon spustí donášku pomocí dronů do několika měsíců. Ve středu to na technické konferenci v Las...

Ticho nade vše. Finský podnikatel roku přišel s budkami na klid před okolím

Budka na telefonování a klid od společnosti Framery.

Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i Finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí...

Potvrzená legenda. Propady na burze zvyšují počet sebevražd, tvrdí studie

Ilustrační snímek

Velké propady na burze a ekonomické krize způsobují nárůst počtu sebevražd nejen v roce, kdy se stanou, ale i v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz