Kupec ArcelorMittal není důvěryhodný, máme záložní plán, řekl Babiš

  10:00aktualizováno  14:42
Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že vláda má připravený záložní plán pro případ, kdyby prodej ostravské huti ArcelorMittal společnosti Liberty House přivedl ostravský podnik do vážných problémů, které by ohrožovaly existenci firmy a pracovní místa okolo 6 500 zaměstnanců. „Společnost se nám nezdá úplně důvěryhodná," řekl Babiš o Liberty House.

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Je škoda, že Lakšmí Mittal prodává celou společnost v balíku,“ řekl Babiš. V opačném případě by stát byl mezi zájemci o koupi ArcelorMittal.

Vláda má podle něho zájem na zachování výroby, pracovních míst a investic do ekologie. Huť by proto měla získat majitele, který do ní bude investovat, zachová zaměstnanost a bude expandovat. „V této chvíli o tom nejsme přesvědčeni,“ podotkl předseda vlády.

Babiš na dotaz poslance Pirátů Lukáše Černohorského řekl, že záložní plán vlády tkví v tom, že by v případě problémů společnosti pod novým majitelem začal stát se společností Liberty House jednat s tím, že by se stát mohl pokusit firmu odkoupit a dostat ji pod kontrolu státu stejně jako OKD.

Liberty uvedla, že s Babišem a odbory už měli její zástupci několik společných setkání. „Těší nás, že všechny zúčastněné strany mají zájem na zajištění budoucnosti ArcelorMittal Ostrava. Zároveň jsme dlouhodobě v přímém kontaktu s odbory, premiérem Andrejem Babišem, ostravským primátorem a hejtmanem Moravskoslezského kraje, ale i dalšími zainteresovanými subjekty. Již jsme ale dokázali, že jsme více než schopní naše hutě a další podniky po celém světě rozvíjet a investovat do nich,“ uvedla firma.

Projednávání bodu „Pozice vlády České republiky k jednání Liberty House Group a ArcelorMittal Ostrava a. s. po rozhodnutí Evropské komise“ navrhl komunista Leo Luzar a v debatě vystupovali hlavně poslanci z Moravskoslezského kraje.

„Co se stane s ocelárnami v Ostravě, není jen záležitost toho kraje,“ řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Poslankyně Pavla Golasowská z KDU-ČSL varovala před tím, aby ArcelorMittal nebyl další Titanic vedle potápějící se lodi OKD.

„Ten kraj není dávno hornický a ocelářský,“ řekl poslanec za ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Vláda podle něj dělá maximum možného, aby změna vlastníka huti neměla negativní dopady. „Stýkám se se zástupci společnosti Liberty house,“ řekl poslancům Vondrák. Ta patří do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Prodej ostravské huti ze skupiny indického miliardáře Lakšmího Mittala už odsouhlasila v rámci širší transakce Evropská komise. „Komise došla k závěru, že nevznikají žádné obavy týkající se ohrožení hospodářské soutěže,“ uvedla minulý týden unijní exekutiva v tiskové zprávě.

Prodej několika hutí je podmínkou, kterou Evropská komise loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislostí s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Kromě ostravské huti tak skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala prodává ocelárnu v rumunském Galati a podniky v Itálii, Belgii, Lucembursku a Severní Makedonii.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Příliš sexy letuška. Lidé kritizovali Wizz Air za sexistický manuál

Wizz Air

Uživatelé sociální sítě Twitter obviňují nízkonákladového dopravce Wizz Air ze sexismu. Na kartě, která informuje...

Elektřina zdražuje, ČEZ rostou zisky. Akcionáři dostanou nižší dividendu

Ilustrační snímek

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy...

Pět podprsenek ve skříni už je dnes málo, říká ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, obchodní ředitel společnosti Astratex

Spodní prádlo už není takové tabu, ženy nosí čím dál více odvážnější outfity. „Dá se říct, že v dnešní době se prádlo...

Najdete na iDNES.cz