Řetězce Penny, Lidl ani Billa s expanzí nekončí, Tesco se zaměří na Žabky

  1:00aktualizováno  1:00
Karviná, Most nebo Děčín patří k ­městům s více než padesáti tisíci obyvateli, kde je nejméně obchodů s potravinami. Zaměřují se na ně dravější řetězce, jako je Lidl, Penny či Billa, které ještě neukončily expanzi. Ostatní se buď věnují rozvoji stávajících prodejen, nebo budují sítě malých obchůdků jako Tesco s řetězcem Žabka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ahold

„Nejnižší zastoupení má retail v ­oblastech, jako je Aš, Kraslice, Králíky, Broumov, Rumburk, Varnsdorf,“ vyjmenovává Lukáš Puchrik ze společnosti Clever Analytics další bílá místa v zemi.

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

Tentokrát jde o nedostatek obchodů v obcích s rozšířenou působností. Analytici přitom mapují nejenom potravinářské obchody, které bývají nejsledovanější, ale i drogerie, prodejny elektra, nábytku, sportovních potřeb, diskontních řetězců s oblečením či trafiky.

Expanze velkých potravinářských řetězců sice není u konce, nicméně nejvíce našlápnuto mají nyní diskonty. „Před měsícem jsme otevřeli v­ Pečkách 380. prodejnu a­ do roku 2020 máme jako realistický cíl 400 prodejen,“ uvedl před pár týdny na tiskové konferenci generální ředitel Penny Marketu Jens Krieger.

Penny je co do počtu prodejen nejrozšířenějším řetězcem, jeho obchody lze nalézt v městečkách i v centrech velkých měst. V­ Praze nedávno řetězec dokončil modernizaci všech třiceti prodejen. Penny Market přitom stejně jako Lidl přizpůsobuje velikost a formát danému místu – například v Horních Počernicích strhli starou prodejnu a místo ní postavili novou a větší.

Naopak v centru Prahy kousek od Anděla Penny nacpal mnohem menší prodejnu do zástavby na frekventované ulici. „Víme, že v­ Praze dávají menší plochy smysl,“ uvádí jednatel Martin Peffek s­ tím, že průměrná plocha prodejny zůstává 830 metrů čtverečních.

Volno podél hranic

Manažeři, kteří pro řetězce vyhledávají volná místa, se shodují, že nejagresivnější je v zapichování praporků do mapy německý Lidl. „Tam, kde všichni ostatní nabízejí za metr čtvereční 2,5 tisíce, Lidl přijde a zaplatí klidně šest tisíc,“ popisuje jeden z lidí z oboru.

Lidl před dvěma týdny představil plány na svůj obří sklad u Buštěhradu na Kladensku, který má zásobovat až 90 prodejen v padesáti městech. Generální ředitel společnosti Pavel Stratil při té příležitosti prošel všech patnáct obchodů, které řetězec otevře letos a příští rok. Čtyři prodejny zahájily provoz už letos.

„Je pro nás důležitá blízkost zákazníka,“ zopakoval šéf Lidlu několikrát. Z uvedeného výčtu bylo vidět, že Lidl cílí hlavně na větší města včetně Prahy, kde donedávna bylo na žlutomodré logo těžké narazit.

Letos otevřené prodejny jsou všechny v hlavním městě a dalších sedm se připravuje. Na seznamu expanze je rovněž Brno, České Budějovice, Pardubice, Karviná či Kolín.

V Praze, kde je těžké najít volné místo, se řetězce uchytí buď v novostavbách, anebo nákupem starších objektů. Například Lidl takto koupil tři objekty i s obchodem řetězce Norma.

Když se na místa s potenciálem 25­ tisíc a více obyvatel, kde není Lidl, dívali mapoví analytici, vyšlo jim, že zatímco vnitrozemí má tento řetězec vcelku pokryté, podél hranic je spousta hluchých míst. Například jihozápadní hranice Čech byly loni v létě podle mapy Clever Analytics zcela „lidluprosté“.

Z dalších řetězců je poměrně aktivní Billa, jejíž expanzní plány počítají do dalších let se zhruba deseti obchody ročně. „Letos Billa otevře dalších dvanáct nových prodejen a ­přiblíží se svému cíli provozovat tři sta prodejen do roku 2025,“ uvádí mluvčí řetězce Dita Bratánková.

Omezit slevy, zakázat prodej se ztrátou. Čechy láká francouzská regulace

Další řetězce jsou trochu v pozadí, i když to neznamená, že by se nedělo vůbec nic. Britské Tesco v ­Česku provozuje nejvíce formátů ze všech, od maličkých Žabek přes větší Expresy až po supermarkety, hypermarkety, a dokonce i obchodní domy. Právě nejmenším Žabkám se chce Tesco věnovat nejvíce, kdežto u největších hypermarketů pokračují snahy o zmenšování, neboť ztrácejí na oblibě.

„Obchody menších formátů mají z našeho pohledu největší potenciál a právě jejich dalšímu rozvoji se chceme v budoucnosti intenzivně věnovat. Jde především o formát obchodů Žabka, kterých chceme v následujícím roce otevřít desítky,“ uvádí mluvčí Teska Václav Koukolíček.

S vícero formáty se musí vyrovnat i Albert provozující jak hypermarkety, tak prodejny menších rozměrů. Na otázky ohledně expanze neodpověděl, nicméně podle tiskových zpráv řetězec za poslední rok žádný obchod neotevřel.

Kaufland, provozující nyní 133 hypermarketů, ale menších velikostí než Tesco či Albert, zatím letos otevřel jednu prodejnu. S dalšími počítá.

Globus, který provozuje co do plochy největší obchody a na rozdíl od ostatních se o jejich zmenšování nesnaží, pracuje podle mluvčí Rity Gabrielové na několika projektech.

První malý obchod Globus Fresh otevřel loni v Pardubicích a letos bude další v Praze na Pankráci. Místo pro něj se hledá snadněji, protože má prodejní plochu zhruba 200­ metrů čtverečních. Musí ale stát v blízkosti svého velkého bratra, protože je z něj zásobován.

Kolik mají řetězce obchodů a kolik plánují
kolik mají obchodů nyníkolik plánují do r. 2020
Penny380+20
Albertpřes 300(neuvedeno)
Tesco300+desítky prodejen Žabka
Lidl247+15
Billa224+12 (jen letos)
Kaufland133(neupřesněno)
Globus15 (a 1 Fresh)(neupřesněno)

Pramen: řetězce

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Facebook zkresloval informace o nelegálním obsahu. Němci mu dají pokutu

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Německo uložilo společnosti Facebook pokutu dva miliony eur (51 milionů korun) za to, že zkreslovala informace o...

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz