Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Český jaderný zářez v Turecku. Rodinná firma dodá zařízení za stovky milionů

  12:00
Ve stínu chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany vyrůstá nový český šampion v energetické strojařině. Firma MICo právě uspěla v soutěži na dodávky komponent pro první tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu, kterou staví ruský Rosatom. Kontrakt za nižší stovky milionů korun navíc třebíčské rodinné firmě může otevřít cestu k dalším zakázkám.
Tepelné výměníky vy výrobní hale v Hrotovicích.

Tepelné výměníky vy výrobní hale v Hrotovicích. | foto: MICo

„Do Turecka budeme dodávat výměníky určené k dochlazování vody, která jde z turbíny. Jde tedy o turbínový ostrov v nejaderné části. Je to práce zhruba na tři roky, s prvními dodávkami začneme ve druhé polovině příštího roku,“ přibližuje spolumajitel a šéf firmy Jiří Denner.

Vůbec první velkou zakázku pro Rosatom však představovaly čtyři více než stotunové vysokotlaké ohříváky, které firma dodala na přelomu roku do kalininské jaderné elektrárny. Dodávka umožní zvýšit výkon zařízení. „Budeme se snažit uspět i v dalších projektech. Každá taková reference je neskutečně důležitá,“ říká Denner.

Kontrakty za miliardu

Výhodou podle něj je, když se firma zapojí co nejdříve na počátku výstavby. „Právě to se nám podařilo při dodávkách pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point. Postupně se nám tam daří vyhrávat další kontrakty, jen na palivových nádržích a zásobnících bychom postupně mohli odvést práci za 40 až 60 milionů liber (tedy 1,15 až 1,72 miliardy korun),“ říká Denner.

„Vzhledem k tomu, že se neustále zpřísňují podmínky pro výstavbu jaderných elektráren, nemá zákazník potřebu hledat za každou cenu někoho jiného. Každý nový dodavatel pro něj může představovat poměrně velké riziko. Pokud mu vyhovuje cenové rozpětí, kvalita a termín dodání, dá přednost stávajícímu dodavateli,“ myslí si Denner.

Omezení proti šíření koronaviru řadu kontraktů posunula či přerušila. Během vrcholící pandemie například MICo nemohlo dodávat, protože neexistovaly předpisy, jak předat zařízení bez přítomnosti zákazníka. Dnes už to funguje na dálku a dodávky se mohly znovu rozběhnout. Více než čtvrt roku museli také v Třebíči čekat na podpis smlouvy o dodávce tří tepelných výměníků pro paroplynovou elektrárnu v Německu pro španělského kontraktora. Soutěž sice vyhráli už v březnu, ale až do června se s kontraktem vyčkávalo, než se situace v obou zemích uklidní.

Zásadní dopad na letošní tržby a na zisk by však aktuální situace nakonec mít neměla. Celá skupina MICo, do níž patří několik strojních společností, se v obratu blíží miliardě a zisk dosahuje téměř sto milionů korun. „Mým cílem je zajistit dlouhodobý objem zakázek na takové úrovni, abychom si mohli zachovat stabilní tým pracovníků a v ideálním případě ho ještě rozšiřovat,“ říká Denner.

Pokud jde o dodávky pro jaderné elektrárny, uspěla firma vedle Ruska a Velké Británie i v dalších zemích – třeba ve Finsku či ve Francii. A Denner vyhlíží výstavbu nového bloku v Dukovanech. „Byl by to pro nás pochopitelně zajímavý projekt, protože máme jeden závod pět a druhý sedm kilometrů od místa budoucí výstavby,“ říká Denner.

Pro MICo je v zásadě jedno, kdo z nynějších pěti zájemců obří tendr vyhraje. „Dodávat budeme pro jakoukoli z těchto firem. Náklady na dopravu velkých dílů jsou totiž zhruba 30 procent. Když je budete vyrábět v této vzdálenosti, tedy u nás, ušetříte třetinu nákladů. Pro nás to jsou velké peníze a pro výherce tendru naopak velká úspora,“ říká Denner.

Firma je navíc s první tuzemskou jadernou elektrárnou spjata už od počátků. Dennerův otec Karel v ní pracoval jako mistr na úpravě vod. V roce 1993 však dostal od tehdejšího vedení elektrárny nabídku – buď se i s dalšími zaměstnanci osamostatní, nebo elektrárna přenechá starost o údržbu zahraniční firmě. Karel Denner starší zvolil první možnost.

Zakázek z Dukovan však nebylo dost a polovina 90. let nebyla pro Dennera jednoduchá. Nezabalil to a začal s výrobou vlastních produktů pro energetické provozy. Firma se postupně vypracovala na dodavatele specializovaných částí jaderných i tepelných elektráren či hutí. Zaměřuje se i na likvidaci odpadních vod vody. Největší zlom přišel v roce 2008, kdy firma vyhrála několik zakázek pro slovenskou jadernou elektrárnu Mochovce.

„Jádro má pořád svoje místo na trhu. Nemyslím, že se dá rychle nahradit jiným zdrojem. Má svoje místo v energetickému mixu, je to stabilní zdroj, který není ovlivněn vnějším prostředím. Postupně naroste význam bateriových úložišť, která se stabilitou pomůžou, ale to ještě bude trvat,“ říká čtyřiatřicetiletý Jiří Denner. Firma však uvažuje také o obnovitelných zdrojích.

Nynější šéf začal podnik od otce postupně přebírat už před více než deseti lety. A zdůrazňuje, že mu jde hlavně o dlouhodobé projekty. Před časem dokonce odmítl zakázku za dvě miliardy. „Chceme, aby tu firma byla i za dvacet třicet let, a proto musíme mít i nějakou míru obezřetnosti. Nemá smysl jít do zakázky, která by mohla podnik jedním problémem zlomit. To nám za to nestojí,“ říká.

Kvůli zakázce by totiž tehdy museli najmout stovky agenturních pracovníků a hrozilo by, že dodávky nebudou v dostatečné kvalitě. MICo je však rodinná firma, celá skupina má zhruba 450 zaměstnanců, energetická část necelé dvě stovky. „Teď se kvůli krizi ukázalo, že některé firmy vyrostly příliš. A měsíc výpadku pro ně znamená prakticky krach,“ vysvětluje Denner.

Plicní ventilátory do zásoby

Skupina MICo na sebe letos upozornila i spuštěním sériové výroby plicních ventilátorů CoroVent. Vyrobili jich necelé čtyři stovky. Na 182 z celkového počtu se složili lidé ve veřejné sbírce Donio společně s dalšími dárci a sponzory. „Tyto přístroje jsou připraveny pro případ, že se situace v Česku zhorší. Máme je na skladě, jsou nachystané,“ říká Denner.

CoroVent zatím nemá oficiální certifikaci, lze ho aktuálně využít jen při mimořádných situacích. Podle Dennera by jejich zdravotnický výrobek mohl řádnou certifikaci získat do konce roku. „Snažíme se tuhle příležitost rozvíjet, řešíme i další certifikace po světě. Poptávka je pořád vysoká, věřím, že se byznys rozjede. A vyčkáváme, který trh v tom bude nejrychlejší,“ říká.

Plicní ventilátory, na které se složili dárci, zůstanou pro potřeby českých zdravotnických zařízení. „Ty, co jsme vyrobili navíc, bychom mohli případně vyvézt. A podle zájmu vyrábět další,“ říká Denner. CoroVent vznikl ve spolupráci s ČVUT během pouhých tří týdnů, do přípravy se zapojily desítky lidí. Výroba se rozjela v dubnu.

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

  • Nejčtenější

Lidl prodlužuje otevírací dobu, vychází vstříc zákazníkům

Lidl od začátku června prodlužuje otevírací dobu u 80 procent svých prodejen. Společnost uvádí, že chce vyjít vstříc...

Super Kauf má dalšího výherce. Zapojte se taky a vyhrajte nákupy za tisíce

Sbírejte během června body v článcích iDNES.cz a vyhrávejte poukazy na nákupy v Kauflandu. Každý den soutěžíme o 2 000...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stačí dvě minuty a je vymalováno. Drahám došla trpělivost s graffiti

Tuzemská železnice se po zhruba patnácti letech opět potýká s nárůstem sprejerských útoků na vlaky. Plánuje proto...

Ve skutečnosti je deficit vyšší, vláda se dopustila faulů, říká Kalousek

Premium V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliardy korun a naráží tak na deficit schválený pro celý letošní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stanjura: Aby se šetřilo, potřebuje Finanční správa systém za stovky milionů

Finanční správa potřebuje nový moderní informační systém, aby mohla být „štíhlejší“ a zároveň efektivnější, řekl dnes...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Každé zboží si najde svého kupce, říká šéf výprodejního obchodu

Fenomén udržitelnosti má mnoho podob. Mezi ně patří i snaha prodat zboží, které si předtím zákazníka nenašlo - třeba i...

Odchod z Ruska srazil PPF zisky, vydělala 3,36 miliardy korun

Komplikovaný odchod z ruského trhu se odrazil v hospodaření skupiny PPF za loňský rok. Skupina vykázala čistý zisk 140...

Skupina Solek dokončila financování elektráren v Chile za 8,4 miliardy

Solární energetická skupina Solek dokončila financování za 379 milionů USD (8,4 miliardy korun) pro své portfolio...

Energetika ovlivňuje i slavné trampské lomy. Elektrárny chtějí méně vápence

I do míst trampských legend u řeky Berounky doléhá to, co se aktuálně děje na energetických trzích. Kvůli nízkým cenám...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...