Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Zmatky kolem home office. Firmám chybí právní úprava, ministerstvu ne

  6:01
Z domova pracuje mnohem více lidí než před rokem, stále ale chybí legislativa, která by vyřešila některé důležité otázky. Zaměstnavatelé nemohou své lidi nutit pracovat na home office, a to navzdory skutečnosti, že je to v tuto chvíli ze zdravotních důvodů více než žádoucí a doporučuje to i vláda. Znovu to zopakoval v pátek premiér Andrej Babiš.

Mladí si občas myslí, že práce z domova je nějaká dovolená,[ a pak jim chybějí výsledky. | foto: Profimedia.cz

Ani zaměstnanci to však nemohou od zaměstnavatele požadovat. „Dodnes není černobílé vládní stanovisko, jakým způsobem relevantně, seriózně a korektně reparovat náklady související s home office,“ stěžuje si Otto Daněk, ředitel náchodské firmy Atas Elektromotory. Zákoník podle něj nemyslí ani na kontrolu bezpečnosti práce.

Máte dobrého zaměstnavatele? Najděte si ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Zaměstnavatel má povinnost pro všechny zaměstnance zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci, přičemž lidé pracující z domova nejsou výjimkou. „Dokud se tomu nedá jasný výklad, home office u nás nebude,“ říká Daněk s tím, že u nich provoz tak jako tak vyžaduje, aby zaměstnanci byli na pracovišti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) žádnou novelu, která by dala zaměstnavatelům přesnější pravidla, nechystá. „Problematika home office je za MPSV v zákoně ukotvena dostatečně a resort žádné zásadní nedostatky v systému práce z domova nevidí,“ tvrdí mluvčí resortu Vladimír Dostálek.

Jak pandemie změnila možnost práce z domova.

Loni v létě proběhla novela zákoníku práce, která ale podle mnohých situaci kolem pandemie nezohlednila. „Po jejím schválení jsme se dočkali pouze několika separátních návrhů na změny zákoníku práce s tím, že tyto jsou či byly z dílen jednotlivých poslaneckých klubů,“ konstatuje Petra Sochorová, advokátka zabývající se pracovním právem v advokátní kanceláři Havel & Partners.

V současné chvíli leží ve Sněmovně například návrh novely zákoníku práce z dílny opoziční KDU-ČSL. Ten předpokládá, že by se zaměstnavatelé mohli se zaměstnanci na výkonu práce z domova dohodnout a třeba při živelní události a úředních restrikcích jej i nařídit. Písemná smlouva by nebyla nutná.

Zaměstnavatelé by zaměstnancům museli hradit náklady bezprostředně související s prací z domova, a to nejenom na energie. Mohlo by se jednat i o paušální částku.

Elektřina, topení i ošoupaný nábytek

Právě paušální částkou v tuto chvíli zaměstnavatelé problém obvykle řeší. Zaměstnavatel totiž podle platného zákoníku práce musí lidem zaplatit výdaje, které jim prokazatelně při práci vzniknou.

KOMENTÁŘ: Bez kanceláří se neobejdeme. Po roce ukazuje home office své slabiny

Na nedostatečnou právní úpravu v této oblasti poukázala v únoru jako jedna z mnoha poradenská firma Grant Thornton. Podle ní se dá paušálně stanovit například opotřebení nábytku. Problém podle její analýzy nastává u takzvaných povinných plnění zaměstnavatele na vytváření a dodržování pracovních podmínek pro výkon práce.

Patří k nim například připojení k internetu, elektřina nebo topení. „Zde náklady paušalizovat nelze, přitom by to dávalo obrovský smysl,“ podotýká daňový poradce Roman Burnus. Jinak by totiž firma u každého zaměstnance měla spočítat, kolik ho práce z domova stojí.

Další upozorňují na to, že některé pracovní dokumenty nelze podle zákona doručit elektronicky, typicky výpověď. Loni tak vznikla novela, která měla usnadnit fungování hlavně firmám, které režim práce z domova už široce využívají.

Podle našeho průzkumu z loňského podzimu využívá přes 90 procent firem home office více než před krizí.

Eva Martinicováředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR

Podle novely, za kterou stála advokátní kancelář Havel & Partners, by část pracovní agendy mohl zaměstnavatel na základě vzájemné dohody se zaměstnancem digitalizovat. Tuto novelu nicméně navrhovatelé stáhli. „Co se týče digitalizace, měla by být vytvořena pracovní skupina, která se dalším postupem v této věci bude teprve zabývat,“ uvádí Sochorová.

Práce z domova jde u většiny

Určit, kolika lidí se nyní pracovní režim z domova týká, lze jen orientačně. „Podle našeho průzkumu z loňského podzimu využívá přes 90 procent firem home office více než před krizí. Již tehdy ho tři čtvrtiny firem rozšířily na všechny zaměstnance, jejichž práce to umožňuje,“ říká Eva Martinicová, ředitelka Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podle průzkumu agentury Behavio z února pracovalo výhradně z domova 15 procent lidí. Průzkum se konal ještě před nařízeným testováním zaměstnanců. Ze šetření Hospodářské komory z podzimu 2020 mezi 818 podnikateli vyplynulo, že 47 procent zaměstnavatelů mělo v listopadu loňského roku alespoň jednoho pracovníka na home office.

  • Nejčtenější

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďarská centrální banka šokovala trhy, úrokovou sazbu zvedla nejvýš v Unii

Maďarská centrální banka razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Ačkoli ekonomové odhadovali původně jen půlprocentní...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Další oběť pandemie. E-shop Orsay v Česku skončil, prodejny zřejmě zůstanou

Německá oděvní značka Orsay ukončila provoz vlastního internetového obchodu, prodej přesunula do e-shopu Aboutyou....

Okřídlený šíp bude používat již jen Škoda Auto. Strojírny značku prodaly

Strojírenské firmy Škoda Group, jejímž většinovým vlastníkem je PPF, prodaly automobilce Škoda Auto ze skupiny...

Stavbu Dukovan mohou ze dvou třetin zastat české firmy, říká energetik

Premium Zda pátý blok jaderné elektrárny v Dukovanech postaví americký Westinghouse, francouzská EDF, nebo jihokorejská KHNP,...

Firma Kiwi získala investici 100 milionů eur. Využije ji na další rozvoj

Brněnský prodejce letenek Kiwi.com získal investici ve výši 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Tu plánuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...