Špatná trať ničí drahám nové motoráky. Čtvrtina je na opravě

  12:16aktualizováno  12:16
Špatný stav trati mezi Libercem a Tanvaldem poškozuje nové motorové vozy od firmy Stadler. České dráhy je musí opravovat mnohem dříve, než plánovaly. Čtvrtina vlaků na Jizerskohorské železnici je v opravě a cestující na některých spojích musí vozit starší soupravy.

Špatná trať ničí vlaky Českým drahám. Úsek Proseč nad Nisou - Jablonec nad Nisou (8,9 - 11 kilometr). | foto: Jan Sůra.MF DNES

Miliardovou investici, která přitáhla na Liberecku a Jablonecku více lidí do vlaků, podle ČD znehodnocuje špatný stav trati mezi Libercem a Tanvaldem, jejímž majitelem je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

České dráhy jsou v oficiálních vyjádřeních k závadám na motorových vozech spíše zdrženlivé, mezi dopravcem a správcem tratě však probíhají velké spory o to, kdo za poškození může a kdo je zaplatí.

"Jde o provozní opotřebení dané náročností tratě," říká mluvčí drah Radek Joklík. Dráhy poslaly čtyři ze šestnácti vozů do Bratislavy na soustružení brzdových kotoučů a kol. Tento týden dráhy totiž tolik vlaků na Liberecku nepotřebují, protože probíhá výluka mezi Libercem a Raspenavou.

Čtyři stadlery mimo provoz jsou pro dráhy ještě "dobrým" týdnem: během posledních dvou měsíců nastaly chvíle, kdy měly kvůli jiným závadám dráhy k dispozici jen deset ze šestnácti nových vlaků. Kvůli tomu například ve špičce o víkendech nejezdily zdvojené či ztrojené soupravy a lidé se do vlaků často nevešli. Dráhy zaplatily za nové vlaky na Liberecku 877 milionů korun bez DPH.

MF DNES má k dispozici i korespondenci mezi depem a odborem kolejových vozidel drah, ve které se na čím dál větší problémy s motoráky kvůli stavu trati upozorňuje. Dráhy už škody vyčíslily na více než 14 milionů korun, nejvíce za poškození laku na skříni kvůli nedostatečně pokáceným stromům a křoví v okolí trati a za poškozené měchy, které mají za úkol nárazy tlumit. Ty ničí právě nerovnosti trati.

Fotogalerie

Kritický je zejména stav trati mezi Vratislavicemi nad Nisou a Jabloncem nad Nisou, kde sice už došlo k mírným úpravám, stále zde však velmi nerovná trať poškozuje právě například tlumící měchy vozidel. Jízda zde připomíná kvůli poruchám rozchodu i výšky kolejnice spíše jízdu po nekvalitní horské dráze doprovázenou častými nárazy. "Na trati už SŽDC provedla některé úpravy, nicméně my požadujeme další. O tom se SŽDC teď jednáme," dodal Joklík.

SŽDC problémy připouští. Podle mluvčího Jakuba Ptačinského odpovídá stav tratě na nejhorších úsecích době, v které se naposledy koleje na tomto úseku pokládaly: v roce 1978. SŽDC zatím nejhorší úseky opravuje, příští rok by měla začít kompletní rekonstrukce celé trati.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Boeing 737 MAX má opravený software. Ještě se musí vyzkoušet v ostrém letu

Boeing 737 MAX v barvách Travel Service

Americká společnost Boeing ohlásila dokončení vývoje vylepšeného softwaru pro letouny 737 MAX, jejichž provoz byl...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Ministerstvo se odvolá proti opětovnému přezkumu mýtné kauzy

Ilustrační snímek

Ministerstvo dopravy podá kasační stížnost proti rozhodnutí krajského soudu v Brně, který minulý týden vrátil...

Najdete na iDNES.cz