Rýn vysychá. Evropská dopravní tepna se možná stane nesplavnou

  14:00aktualizováno  14:00
Rýn, jedna z nejdelších evropských řek a důležitá přepravní tepna pro mnoho různých druhů zboží, již možná brzy nebude splavná. S postupujícím mizením alpských ledovců totiž do řeky každý rok přitéká méně vody. Někteří analytici právě nízké hladině Rýna přisuzují ekonomické potíže, které hrozí Německu.

Náklad na řece Rýn v Kolíně nad Rýnem, Německo (28. listopadu 2018) | foto: Profimedia.cz

Jedním z nejmělčích míst Rýna, německým Kaubem, dříve denně projížděly desítky velkých lodí. Vozily všemožné zboží, od autosoučástek přes jídlo až po uhlí. V posledních letech je však velkých lodí čím dál méně a mnohdy jezdí naložené jen z poloviny, informuje agentura Bloomberg. Důvod je jednoduchý – klesající hladina řeky.

Po loňském suchém létě se doprava na řece dokonce musela na přibližně měsíc úplně zastavit. Ekonomové agentury pak mimo jiné i tomuto nucenému zpomalení přepravy zboží připisují současné ekonomické potíže země. Té totiž hrozí ekonomická recese.

Ekonomický motor Evropy pomalu zpomaluje, Německu hrozí recese

Bude se to dít častěji

„Je děsivé sledovat, jak se klima mění,“ řekl Bloombergu Kevin Kilps, který na své lodi převáží auta z továren na jihu země. „Hladina řeky je rok od roku nižší,“ dodal.

Podle expertů z Mnichovské univerzity bude v příštích letech hladina řeky dále klesat. Většina její vody totiž přichází z alpských ledovců, kterých ubývá. Tamní odborník na ledovce Wilfried Hagg tvrdí, že od roku 1973 přišly švýcarské Alpy o přibližně 35 procent svých ledovců.

Tání ledovců sice přivede do řeky více vody, tou však rychle proteče. Z dlouhodobého hlediska hladina řeky klesne. Koncem roku 2018 dokonce na některých místech dosáhla historicky nejnižších hodnot. Například v Kolíně nad Rýnem měla místo obvyklých čtyř až pěti metrů 77 centimetrů.

Řeka s vlivem na světovou ekonomiku

„Vliv na růst německé ekonomiky je jasně viditelný,“ řekl Bloombergu analytik Oliver Rakau z Oxford Economics. Situace se podle něj bude v příštích letech opakovat stále častěji. Rýn totiž spojuje hlavní industriální oblasti Německa a Švýcarska s Rotterdamem, největším evropským přístavem.

HDP Německa loni rostlo pomalu. Recesi v ČR to nepřivodí, tvrdí analytici

Společnost Thyssenkrup, největší německá ocelářská firma, právě kvůli nesplavnosti Rýna musela na čas přerušit dodávky oceli automobilce Volkswagen. Agrochemická firma BASF pak musela využít jiné druhy přepravy, kvůli čemuž utratila o přibližně 250 milionů eur (přes šest miliard korun) víc.

Šéf tohoto chemického gigantu pak v médiích volal po státních investicích, například nových přehradách, které by splavnost řeky zajišťovaly.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, a tak její zpomalení může rozsáhle ovlivnit i ekonomiku v celosvětovém měřítku. Ohrožené by pak mohlo být i Česko, jehož průmysl je na ten německý silně napojen.

Přestože má Německo rozsáhlou železniční a silniční síť, přepravu po Rýnu máloco překoná. Lodě jsou totiž schopné přepravit mnohdy až pětinásobek své váhy, a tak je jejich provoz mnohem levnější než přeprava vlaky nebo kamiony.

Jejich využívání v oblastech kolem Rýna má v budoucnu usnadnit například zrušení nedělního zákazu jízdy kamionů v okolí tohoto toku, které navrhuje vláda kancléřky Angely Merkelové.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

Do vlaku po anglicku. Strojvůdci v Evropě mají mluvit jednou řečí

Ilustrační snímek

Národní jazyky dopravu prodražují. Většina českých strojvedoucích odveze vlak do nejbližší zahraniční stanice, kde jej...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Najdete na iDNES.cz