Nejde o oficiální státní data, která shromažďuje Český statistický úřad, ale o průměr toho, za kolik se reálně uskutečňovaly obchody. Konkurenční společnost Agro21 udává loni meziroční nárůst o 10,4 procenta, přičemž metr čtvereční se podle ní obchodoval za 33,50 koruny. Farmy.cz i Agro21 letos očekávají zvýšení cen do pěti procent.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy nicméně jeden velký nákup v nejlepší oblasti může statistiky výrazně ovlivnit. Společnost Farmy.cz uvádí, že se zemědělská půda nejčastěji obchodovala za 27 až 45 korun za metr čtvereční. „U nejkvalitnějších půd a pozemků v blízkosti velkých měst ceny přesahovaly i 50 Kč za metr čtvereční. Díky nižší konkurenci na straně poptávky byly méně časté prodeje za prémiové ceny. K výraznějšímu zvýšení cen došlo zejména u méně kvalitních orných půd a trvalých travních porostů,“ dodává zpráva.
Vládo, přestaň s námi vorat! Protestující zemědělce čekala místo úředníků policie |
Orná půda stála o 23 procent více než zatravněné pozemky, rozdíl mezi nimi se tak postupně stírá. V roce 2019 činil 38 procent. „I v roce 2023 došlo k dalšímu mírnému snížení poptávky po nákupu půdy ze strany nezemědělských investorů. Vzhledem k výraznému zpomalení růstu cen půdy a relativně nižším výnosům z investice není již nákup půdy pro nezemědělské investory tak atraktivní jako v minulosti,“ upozorňuje dokument od Farmy.cz.
Objevily se rovněž případy, kdy se majitelé farem snaží podniky účelově rozdělit, aby získali větší peníze na takzvané redistributivní platbě, díky níž podnik dostává 3,5 tisíce korun na každý z prvních 150 hektarů. „Patrně se ale zatím nejedná o příliš rozšířený postup,“ uvádí společnost.
Zisk klesl o dvě třetiny
Firma Agro21 uvádí, že je tuzemské zemědělství v krizi. Potvrzuje to podle něj informace, že podle prvního odhadu Českého statistického úřadu loni klesl podnikatelský důchod meziročně o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Hodnota zemědělské produkce klesla o pětinu a podle šetření svazu čistý zisk zemědělských podniků klesl o 60,5 procenta na necelých 3 200 korun na hektar. Celý obor podle něj vydělal 8,7 miliardy korun oproti předloňským 22 miliardám.
„V tomto roce bude záležet zejména na vývoji cen zemědělských komodit, které se téměř nedají odhadnout, a vývoji úrokových sazeb, které by neměly růst,“ uvádí Agro21. „I přes snížení úrokových sazeb ale může cena půdy klesnout. V regionech, kde se dostanou velcí zemědělci a další zájemci o půdu do potíží, klesne cena téměř jistě,“ dodává Agro21.
Zemědělství a lesy budou nezaslouženě první obětí změn klimatu, říká vědec |
Farmářů se nedotýká jenom cena zemědělské půdy, ale i výše pachtovného, tedy zemědělských nájmů. „V Česku je podle statistiky ministerstva zemědělství propachtováno kolem 70 procent půdy, a proto se jakékoliv zvýšení pachtovného promítne do vyšších nákladů zemědělců na produkci potravin. Oproti sousednímu Polsku jsou náklady na držbu půdy, tedy na zaplacení nájemného či daně z nemovitých věcí, dvacetinásobné,“ popisuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Podle Pýchy se do výše pachtu promítne i zvýšení daně z nemovitostí. Majetky se podle něj budou postupně přesouvat od středních zemědělců k menším podnikům, což dlouhodobě potvrzuje snižující se průměrná výměra zemědělského podniku v Česku. Stále je ale největší v EU. „Současně může cenový vývoj zemědělské půdy motivovat české i zahraniční investory k nákupu půdy jakožto investice s příslibem čerpání zemědělských dotací, avšak bez povinnosti tuto půdu aktivně využívat k produkci zemědělských komodit sloužících pro výrobu potravin,“ varuje prezident komory Doležal.