Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dva zbrusu nové rejstříky mají jedno společné: jsou téměř prázdné

  1:00
Temno. Tak by se dala aktuálně popsat situace ohledně dvou zbrusu nových rejstříků – jeden má evidovat skutečné vlastníky firem a druhý ty, kdo stojí za svěřenskými fondy. Zákon velí, aby nejpozději do roka byly oba plné, ale dlouhodobě se ozývá kritika, že majitelé i tak zůstanou skryti. Zprůhlednění slibují prosazovat Piráti, není však jasné, jestli najdou podporu ve Sněmovně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle Janusze Konieczného z Nadačního fondu proti korupci bylo k 10. lednu na třech největších rejstříkových soudech (Praha, Brno, Ostrava) evidováno celkem 15 firem, které nahlásily své skutečné majitele. Také druhá evidence - svěřenských fondů - zatím zeje prázdnotou - obsahuje deset zápisů, lze si ověřit na stránkách ministerstva spravedlnosti. Fondů přitom už dnes existují minimálně stovky.

Co se týká rejstříku skutečných vlastníků, byl zřizován jako opatření proti praní špinavých peněz. Cílem bylo rozkrýt řetězec firem, které vlastní jedna druhou až na úroveň konečných vlastníků - fyzických osob. Zapsáni v rejstříku mají být lidé, kteří drží ve firmě aspoň čtvrtinový majetkový nebo hlasovací podíl. Stačí ale trocha právní námahy, rozdrobit vlastnictví na pětiny, přičemž každou z nich bude vlastnit zahraniční firma z daňového ráje, a rejstřík je k ničemu.

Když se to stane a nelze skutečného majitele určit, do rejstříku se zapíše člen statutárního orgánu společnosti - tedy předseda představenstva nebo jednatel. Faktický vlastník tak zůstane nadále utajen. To je problém při rozdělování veřejných zakázek nebo dotací.

Rejstřík znemožňuje rozkrývání korupčních vazeb

Zarážející je, že za nezveřejnění skutečných vlastníků v evidenci nehrozí firmám žádné sankce. „Rejstřík znemožňuje rozkrývání korupčních vazeb a už teď lze odhadnout, že bude neúplný, nepřesný a neověřitelný,“ kritizuje současnou podobu zákona o rejstříku poslanec Ondřej Polanský (Piráti).

Majitelé pod lupou - grafika.

Jednou ze změn by podle něj mohlo být zavedení podobného pravidla, jaké mají na Slovensku, kdy podmínkou pro získání veřejné zakázky (utrácí se přes půl bilionu korun ročně) či dotace (zhruba 100 miliard korun z evropských peněz ročně) je zveřejnění konečných vlastníků v rejstříku. Ten je na Slovensku veřejný. Podle Jindřicha Krále, partnera advokátní kanceláře Glatzova & Co., však dnes zadavatelé veřejných zakázek páky na odhalení střetu zájmů mají.

„Není-li obsah evidence vyhovující, musí dodavatel prokázat skutečného vlastníka jiným způsobem,“ říká advokát. Není přitom jasné, s jakými důkazy se úředníci na jednotlivých ministerstvech spokojí.

Nahlížet do českého rejstříku skutečných vlastníků bude moci jen zákonem vymezený okruh osob: zadavatelé veřejných zakázek, poskytovatelé dotací, orgány činné v trestním řízení, Finanční analytický úřad (FAÚ) nebo banky a pojišťovny (kvůli kontrole dodržování pravidel proti praní špinavých peněz). I tak zřejmě půjde nejméně o tisíce lidí. 

Podle ekonoma Jiřího Skuhrovce z akademického spolku EconLab je to tolik lidí, že není důvod, aby zákon neumožnil kontrolu přímo veřejnosti. To plánují navrhnout nově Piráti. Za minulé Sněmovny předložila pozměňovací návrh v tomto duchu KDU-ČSL, ale byl zamítnut.

Dvakrát schované vlastnictví

Že to jde, ukázal příklad českého registru smluv, kam se ukládají smlouvy týkající se veřejných peněz – pokud není smlouva do tří měsíců od podepsání zveřejněna na internetu, neplatí od samého začátku. Je nutné dodat, že tento registr od samého vzniku (2016) čelí snahám politiků udělit na některé smlouvy výjimky a nezveřejňovat je.

Už čtyři roky (s novým občanským zákoníkem, od roku 2014) mohou být v Česku zakládány svěřenské fondy. To jsou instituce, které lze využít k předání majetku ve prospěch dalších generací a které pomohou uchránit majetek před exekucí anebo prostě poslouží k anonymizaci vlastnictví.

Vznikla tak šedá zóna, do které stát neviděl. Svěřenské fondy využívají například podnikatelé v oblasti nelegálního hazardu ve snaze vyhnout se přísné regulaci v tomto byznysu, vysokým daním a sankcím. „Spolky a svěřenské fondy už ustupují. Kontrolujeme faktický stav věci, ne jak se věc nebo jednání jeví navenek,“ říká Martina Kaňková, mluvčí celní správy.

Stát dnes netuší, kolik svěřenských fondů v Česku existuje, kdo z nich profituje, a kdo by tedy měl z těchto příjmů platit daně. Teprve novela z roku 2016 s účinností od letošního roku zřizuje evidenci svěřenských fondů. Do konce června v ní musí být fondy zapsány, jinak zaniknou.

Na konci minulého týdne v evidenci visely údaje o pouhých deseti fondech. Veřejný je pouze název fondu a jméno jeho správce. To často bývá najatý právník. Jméno takzvaného beneficienta, zjednodušeně řečeno toho, komu majetek ve fondu říká pane, pak mají znát opět jen zákonem stanovené státní orgány (viz grafika).

Autor:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Místo Amalfi Bruggy. Více turistů míří na neprobádaná místa, zjistil průzkum

31. května 2024

Cestovatelé se letos stále častěji rozhodují vynechat nejnavštěvovanější evropská města a přímořské...

Oživení ekonomiky je pomalejší, než ČNB čekala. Může za to pokles investic

31. května 2024  14:16

V porovnání s jarní prognózou České národní banky (ČNB) je hospodářské oživení mírně pomalejší, než...

Putinova návštěva Číny mnoho nepřinesla. Alibaba omezila obchodování s Ruskem

31. května 2024  11:32

Největší internetový velkoobchod na světě zpřísnil podmínky pro obchodování s ruskými subjekty....

Rusko hledá peníze na válku. Progresivně zdaní bohaté, připlatí si i firmy

29. května 2024  15:47,  aktualizováno  31.5 10:13

Náklady na vedení války na Ukrajině v případě Ruska rychle rostou. V loňském roce i kvůli tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...