Diskuze

Lávky, hřiště i přístřešky pro kola. Vyřazené větrné turbíny dostaly nový život

Průměrná životnost větrných turbín je kolem dvacíti let. Větrné elektrárny jsou z 85 procent recyklovatelné, zbývající podíl tvoří lopatky, z nichž většina končí na skládce. Začínají však vznikat projekty, které jim vdechují nový život.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TR

Tak životnost větrné elektrárny je průměrně 20 let a za jak dlouho se vlastně (při normálních cenách) zaplatí?

0 0
možnosti
PL

P14e23t94r 30L79a61b40a65j

7. 1. 2024 20:47

Kdysi hrozně dávno jsem se zajímal o vstup do nějakého sdružení, které chtělo větrníky stavět. Mám pocit, že tehdy měla být cena jednoho 1 MW kolem 35 mil. Kč. Dneska bude výš, ale i výkony budou vyšší.

Výkon pevninského větrníku je průměrně řekněme kolem 2MW. Nejmenší se snad dělají 1.3MW, největší nějakých 8MW.

Teď jsem dodatečně našel konkrétní údaje o menší VTE Rozstání na Drahanské vysočině, z roku 2011. Výkon 1.8MW, celková cena 84mil. Kč (to je teda docela dost, bude to závislé i na ceně vyvedení výkonu, tj. jak daleko se musely tahat dráty).

Kapacitní faktor (tj. procento využití) je u nás podle lokality někde mezi 20-30%. Počítejme nejhorší případ, tj. 20%.

Takže tato elektrárna udělá ročně 1.8 * 0.2 * 8766 = 3155 MWh elektřiny. Při ceně třeba 2000 Kč/MWh (což je dost nízká cena) je to zhruba 6.3 mil. Kč za rok. Takže cenově to na cenu elektrárny vydělá za 13.3 roku. Takže u této konkrétní elektrárny ta ekonomika není nijak závratně příznivá. Asi i proto, že je dost mala. A čím je elektrárna větší, tím vychází návratnost líp. Shodou okolností je to 13 led od stavby, takže teď už se elektrárna zaplatila a dalších nějakých 10 let už bude jen vydělávat.

Takový zážitek: byl jsem u ní, stál jsem přímo pod ní. Dole na zemi byl prakticky úplný klid, víceméně bezvětří. Přesto elektrárna mlela jako o život. A to není příliš vysoká. Takže je asi v dost dobré lokalitě, kde ten kapacitní faktor v praxi bude zřejmě o dost lepší, než těch uvažovaných 20%. Přeju jim to. Stavělo/financovalo to prý sdružení 300 lidí z okolní vesnice.

0 0
možnosti
MD

Pseudoeko demagogie v přímém přenosu.

0 0
možnosti
PL

P18e63t93r 41L17a35b89a53j

7. 1. 2024 18:33

Proč myslíte? A v čem je ta demagogie?

0 2
možnosti
PL

P69e87t38r 67L57a59b80a41j

7. 1. 2024 17:51

Ten přístřešek na kola a ta krytá lavička jsou opravdu pěkné.

Zajímavé jsou fotky 6 a 8. Plyne z nich, že i v Africe už dbají na recyklaci a využití vysloužilých zařízení. Navíc to i architektonicky vypadá dobře.

0 1
možnosti
OH

A co s vyřazenými uhelnými, jadernými nebo vodními elektrárnami? Tam se neřeší podobné kraviny?

0 0
možnosti
MZ

Tak se řeší, dokonce jaderné musí mít fond na vlastní likvidaci kam ukládají v průběhu peníze a o to se navyšuje cena vyrobené elektřiny v elektrárně. To se neděje samozřejmě u větrnych a dalších "ekologických" a "obnovitelných". Tak je to ok:-D vodní se nestavěla v Evropě věky (myslím velka, ne malé jezy) ale.pokud by se stavěla, tak i tam to bude. A tady na tom příkladu je jasně vidět, že obnovitelné zdroje (výroba) elektřiny neexistují.

1 0
možnosti
JM

To mi připomíná jednu reportáž z TELE TELE kde našli využití pro bývalé hokejové brankáře.

2 0
možnosti
JZ

Skládka odpadu, zoufalství, z nouze ctnost. Už jen řezání listů na použitelné části generuje hromadu kousků vláken, která se chovají jako azbestová. Jejich zasekáním do dýchacích trubic je založeno na rakovinu. Rozdrtit listy a použít je třeba do základu cest je stejné svinstvo. S azbestem se zachází v dýchacích přístrojích, při likvidaci se staví podtlakové stany, aby se nic nedostalo ven. Kdekoli je azbest nalezen, je průšvih. Ale ve jménu zeleného šílenství vyrobený materiál s obdobnými vlastnostmi je určitě v pořádku.

3 2
možnosti
MZ

A ten beton na základy turbíny, to se vybagruje nebo na ten samý beton se použije dál pro další turbínu? Já jen, že to jsou stovky tun. Pro další to prakticky využít nepůjde, neodpovídají průměry atd. To je tak, když dotace vše pokroutily a neuvažuje se o recyklaci v nákladech, jako u jaderných. Tam je nutné tvořit fond. Tady ještě dostanete garancí výkupu, dotaci na výstavbu. A že se povedlo z desetitisíců udělat pár přístřešku, bravo! Das ist ekologie: https://m.tzb-info.cz/vetrna-energie/21841-likvidace-a-recyklace-vetrnych-elektraren-na-konci-zivotnosti

2 0
možnosti
VN

Řekl bych, že betonové základy zůstanou v zemi, protože vlivem vibrací už nebudou použitelné pro další větráky a jejich likvidace by stála bambilióny.

2 0
možnosti
Foto

Humus a devalvace životního prostoru. Zde se přesně ukazuje posun moderní společnosti.

2 2
možnosti
PL

P79e26t14r 34L76a81b30a81j

7. 1. 2024 16:46

Co je humus? Ze použijí opotřebované díly pro nějaké netradiční uplatnění?

Na každého člověka u nás připadá něco přes 1/2 tuny komunálního odpadu ročně. Tedy za dobu životnosti té lopatky na jediného člověka připadne 10 tun odpadu. Což je víc, než váží všechny 3 lopatky té turbíny. A jak myslíte že končí zrovna těch vašich 10 tun? Myslíte, že skončí líp než nějaká prolízačka pro děcka?

1 0
možnosti
RH

Ano. Lopatku do každé rodiny. Problém vyřešen. 😂

2 0
možnosti