Unie je jeden obrovský obchodní dům

  • 7
Jeden Rakušan žijící v Praze strávil několik dní sháněním jehněčího masa, které se v jeho rodné zemi o Velikonocích podává k večeři. I když ho nakonec sehnal, těší se, až po vstupu Česka do unie zemi zaplaví široká škála západního zboží.

Bude však trvat několik roků, než se všechno zboží ze západní Evropy, dostane do českých regálů.

"Český trh je specifický, bude spíš sledovat cenu než kvalitu," říká Pavel Šulc, spolumajitel prodejny Fruit de France, jež prodává francouzské potraviny v Praze.

"Bude to chvíli trvat, než bude český zákazník vyžadovat zahraniční výrobky a než se z Čechů stanou labužníci."

Náročnější Češi a ti, kdo vyhledávají cenové výhody, budou proto nadále vyrážet za hranice. Vstupem do EU se jejich výlety zjednoduší. Z dovozu evropského zboží už firmy nebudou platit clo, což zlevní i výrobky v českých obchodech. Zároveň odpadne celní řízení na hranicích.

Naopak daň z přidané hodnoty se bude platit v místě nákupu, a tudíž už ji nebude možné odečítat při návratu do Česka.

Bezcelním řízením se také podstatně zjednoduší nakupování přes internet. Elektronika a oblečení se dá pořád pořídit levněji v Německu než v tuzemsku. Za nižší ceny tam lze pořídit také dovolenou.

Všeobecně nejlevnější země EU jsou spíše na jihu v zemích, jako je Španělsko či Portugalsko.

Za auty je zase potřeba vyrazit do zemí, kde se u nich platí nejvyšší registrační poplatek, tedy hlavně v Dánsku a v Řecku, a cena pro cizince je o něj snížena.

SPECIÁLNÍ SOUHRNNÁ
PŘÍLOHA O
EVROPSKÉ UNII
Výhodu levnějších nákupů v cizině budou mít hlavně obyvatelé severních Čech a Moravy. Levnější zboží než v Česku najdou za hranicemi v Polsku a na Slovensku, a to se nezmění ani po 1. květnu.

Výjimkou je například pivo, které je v Česku levnější než v Polsku, a naši severní sousedi se začínají obávat útoku tuzemských pivovarů na jejich trhy. Agentuře Reuters si stěžovali představitelé polského pivovaru Zywiec, kteří se bojí, že Poláci přestanou nakupovat domácí zlatý mok doma.

Nákupy alkoholu a cigaret však zůstanou po nějaký čas omezeny, právě aby se zabránilo tomu, že by do Česka jezdili cizinci vykupovat zboží, jež je kvůli nižším spotřebním daním levnější. Češi si budou ze zahraničí moci přivézt pouze 800 kusů cigaret, 10 litrů tvrdého alkoholu, 90 litrů vína a 110 litrů piva.

Limity jsou uvaleny také na léky, které se mohou dovážet jen pro osobní potřebu. Povolení si bude potřeba obstarat na dovoz zbraní z jiné členské země unie.

ZA NÁKUPY DO LONDÝNA JEZDÍM KVŮLI CENĚ

Michal Rostok dokáže na nákupech strávit klidně i celý den. Ne však v Česku. Nejlépe se mu nakupuje v Mnichově, Frankfurtu nebo v Londýně.

I když tam vyráží hlavně na pracovní cesty, dost času tráví v obchodech s oblečením, vínem či knihami. "Není to tak, že bych si něco po práci koupil, jezdím tam cíleně za nákupy," říká Rostok, který pracuje v poradenství při nákupu a prodeji firem.

V Anglii si vybírá hlavně košile a obleky. Jak říká, není to jenom kvůli anglické kvalitě. V londýnské prodejně oblečení Marks & Spencer zaplatí za košili 25 liber, zatímco v pražské prodejně této značky stejnou košili koupí za dvojnásobek ceny.

"Je to kvalitnější, levnější, a hlavně ten třetí důvod: je tam daleko větší výběr," říká Rostok.

Podobně využívá nižších cen a lepší nabídky v zahraničí i Richard Vavřík, šéf českého zastoupení tabákové firmy Reemstma. Ten v Německu nakupuje dokonce i běžné potraviny.

"Rozhodně levnější je tam víno, ale i když si vezmete třeba maso, tak to vyjde zhruba stejně draho jako v Česku," říká Vavřík s tím, že u západních sousedů má jistotu kvality. "Tamní obchody jsou pod tlakem konkurence, a tak si nemohou dovolit prodávat špatné zboží."