Česko zachraňuje elektrárnu v Turecku. Státní banka zaplatí zazimování

  14:30aktualizováno  14:30
Česká exportní banka půjčila už téměř 12 miliard na stavbu problematické turecké elektrárny Adularya, nyní půjčí i na její zazimování zhruba 54 milionů, aby se ohrožená investice neznehodnotila. Do Turecka zamíří v prosinci zachraňovat investici český ministr zahraničí.

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká firma Vítkovice Machinery Group, 11 miliard na ni půjčila Česká exportní banka. Spuštění elektrárny mělo více než rok zpoždění. | foto: Česká exportní banka

Mnohamiliardový problém České exportní banky a potenciálně i státního rozpočtu, elektrárna Adularya v Turecku, se začíná řešit. Prvním krokem má být zajištění díla na zimu - aby se dosavadní investice do stavby a technologií, kterou tam český stát nalil, neznehodnotila.

Podle informací MF DNES banka tento týden podepsala smlouvu s Vítkovicemi Power Engineering o zakonzervování rozestavěné elektrárny na zimu. „Část smluv na zazimování již podepsána byla, další jsou těsně před podpisem. Stěžejní je vývoj situace samotné, komentovat smluvní strany nepovažujeme v této fázi za vhodné,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Problémy s elektrárnou v Turecku vyjdou Česko draho. Bude je řešit vláda

Banka na konzervaci Turkům bude muset půjčit - domluvila se na zhruba polovině z původně avizovaných 4 milionů EUR, což dělá asi 54 milionů korun. Je připravena úvěr případně rozšířit. Práce by měli provádět stávající dodavatelé, tedy Vítkovice Power Engineering a jejich subdodavatelé. VPE jsou ale aktuálně v úpadku. „Bude záležet na rozhodnutí soudu příští týden. Ten bude řešit, jestli je udrží v řízené reorganizaci nebo ne,“ uvedl zdroj blízký ČEB.

Ve vládním materiálu se proto uvažuje o případném angažování strojírenské Škody Praha (dceřinka ČEZ). „V případě konkurzu VPE, jejich nedohody s ADU či z důvodu posílení dodavatelské schopnosti může být Škoda Praha neformálně navržena jako realizátor navržených opatření,“ píše se ve zprávě ministerstva průmyslu pro vládu.

MPO je druhým největším akcionářem České exportní banky. Během týdne či dvou by se mělo se zazimováním začít, nejprve je však třeba vyřídit administrativu - víza, letenky a na místo dopravit techniku. Samotné zazimování bude trvat několik týdnů. Na stavbu elektrárny půjčila Česká exportní banka přes 13 miliard korun, Turci zatím čerpali 11,7 miliardy.

Čeká se na cestu do Turecka

Dalším krokem při záchraně českých miliard bude cesta ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka do Turecka.

„Plánuje se tam cesta na 12. až 13. prosince, v plánu ale byla už několik měsíců dopředu,“ říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle ní tak nejde o akci na zachraňování elektrárny, ani se nekoná kvůli dvěma zadrženým Čechům, podezřelým z příslušnosti ke kurdským milicím YPG.

„Premiér poprosil ministra, zda by případ turecké elektrárny nezmínil na jednání,“ říká. Podle ní Zaorálek otevře politické jednání a získá kontakty na protějšek českého ministra průmyslu Jana Mládka a předá mu je. Ministr Mládek spolu se zástupci ČEB a EGAP by pak měli do Turecka jet případ řešit sami.

Elektrárna Yunus Emre, známá jako projekt Adularya, stále není dokončena. Dokud nezačne prodávat energii, není z čeho splácet 11miliardový dluh u státní ČEB. Turecký investor míří k bankrotu, český dodavatel Vítkovice Power Engineering (VPE) už úpadek vyhlásil. Za dluh Adularye sice ručí spřízněná firma Naksan Plastic, jenomže celá skupina Naksan je podle vládní zprávy bez peněz.

Video: Podívejte se na uhelnou elektrárnu Yunus Emre v Turecku:

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz