Problémy s elektrárnou v Turecku vyjdou Česko draho. Bude je řešit vláda

  13:58aktualizováno  13:58
Nepovedený projekt elektrárny Adularya, kterou v Turecku staví ostravská společnost Vítkovice Power Engineering, bude mít dopad na státní kasu. České exportní bance hrozí kvůli elektrárně Adularya ztráta přes 16 miliard korun.

MF DNES se podařilo získat zprávu o projektu, kterou pro kabinet připravil ministr průmyslu Jan Mládek a jíž se příští týden bude zabývat vláda. Není to povzbudivé čtení. Šance, že by největší projekt česko-turecké obchodní spolupráce skončil pro Česko dobře, je mizivá.

Elektrárna stále není dokončena. Dokud nezačne prodávat energii, není z čeho splácet jedenáctimiliardový dluh u státní České exportní banky (ČEB). Turecký investor míří k bankrotu, český dodavatel Vítkovice Power Engineering (VPE) už úpadek vyhlásil. Za dluh Adularye sice ručí spřízněná firma Naksan Plastic, jenomže celá skupina Naksan je podle Mládkovy zprávy bez peněz.

Majitelé Naksanu byli zatčeni. Holding i s elektrárnou řídí úředníci ze státního fondu TMSF a ti se k problému – jak se píše v Mládkově zprávě – staví „rezervovaně“. Nejraději by problém přehráli na české partnery. ČEB a státní pojišťovna EGAP mají podle zprávy na výběr ze tří variant.

1Převzít, dostavět a potom prodat

Podle první z nich rozestavěnou elektrárnu od Turků převezme ČEB. „Fond TMSF hledá jednoduchou cestu, jak se vyvázat z odpovědnosti za projekt. Převzetí nabídl české straně jako primární variantu,“ píše se ve vládní zprávě. ČEB by musela elektrárnu dokončit, prodat a z výtěžku umořit svou pohledávku. Nejdřív by ovšem musela dosypat až dvě miliardy na dostavbu. Dále by bylo třeba ohlídat technické provedení, uvést produkci hotového zdroje na turecký trh a pak v cizím prostředí pořádat tendr na prodej.

Na to banka nemá aparát. Musela by najmout externí poradenské i dodavatelské firmy schopné operovat na tureckém trhu. Předběžně zatím spolupracuje se Škodou Praha, dceřinou společností ČEZ, která pro ni stav projektu analyzuje.

Finančníci z ČEB a EGAP – jak Mládek píše vládě – tuto cestu zatím striktně odmítají. Tím spíš, že Turci by mohli dát od problému ruce pryč a s dokončením stavby, uvedením produkce na trh a transparentní soutěží na prodej nepomáhat.

2Převzít a co nejrychleji nedokončenou prodat

Banka může elektrárnu převzít a nabídnout k prodeji nedokončenou. Pak by z prodeje dostala mnohem menší sumu. Rozestavěnou elektrárnu by mohl také nabídnout k prodeji turecký fond TMSF, sám této cestě dává přednost.

„ČEB a EGAP při této variantě minimalizují své zapojení, ale také kontrolu nad maximalizací výtěžku z prodeje. Je pravděpodobná vysoká ztráta,“ varuje Mládkova zpráva.

3ČEB půjčí další peníze Turkům

Třetí možností je ponechat elektrárny v rukou tureckého fondu a uzavřít s ním dohodu, že zdroj dokončí za české peníze poskytnuté navíc. Pak by TMSF zdroj prodal a z výtěžku splatil český úvěr, případně by hotovou elektrárnu provozoval a bance splácel dluh z prodeje vyrobené elektřiny.

Češi by tak ovšem zůstali závislí na kvalitě tureckého managementu a ochotě splácet. Podle Mládkova ministerstva je nutno „eskalovat problém na politickou úroveň s cílem přimět turecký stát k finančnímu či jinému zapojení do projektu – s odkazem na zájem členské země EU“.

O turecké lhostejnosti vypovídá i postoj TMSF k nutnosti zakonzervovat stavbu na zimu. Náklady odhadla poradenská firma Bureau Veritas na čtyři miliony eur. „Adularya je laxní a přes urgence nehledá alternativní dodavatele pro případ konkurzu VPE. Opoždění při konzervaci může vést ke škodám na technologii,“ upozorňuje zpráva. Konzervaci tak má zaplatit tandem ČEB a EGAP.

Sami šéfové tureckého fondu TMSF radí Čechům, aby na řešení tlačili na nejvyšší politické úrovni. Elektrárnou se tak kromě Mládka budou zabývat i premiér a ministr zahraničí. „Naprostou prioritou je zapojit do problému turecký stát,“ píše Mládek vládě.

Pokud se nepodaří do konce roku najít řešení, bude muset ČEB úvěr zařadit mezi klasifikované a tvořit na něj opravné položky. Miliardové ztráty s tím spojené by jí sice vykryla pojistka od EGAP. Ta by ale ve stejném okamžiku musela vytvořit až 16 miliard rezerv a musela by žádat o pomoc státní kasu.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Máme se dobře, hodnotí Češi. Ekonomickou situaci vidí kladně víc než půlka

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz