Dostavění turecké elektrárny by snížilo ztrátu, říká Babišův náměstek

  17:30aktualizováno  17:30
Osud nedokončené elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya, kvůli níž hrozí českým institucím na podporu exportu až 18miliardová ztráta, řešil v úterý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přímo s tureckým premiérem. „Dostavět elektrárnu by snížilo ztrátu,“ říká náměstek ministra financí Ondřej Landa, který v rámci své agendy řeší legislativu a majetkové účasti státu.

Uhelnou elektrárnu Yunus Emre pro tureckou společnost Adularya postavila česká firma Vítkovice Machinery Group, 11 miliard na ni půjčila Česká exportní banka. Spuštění elektrárny mělo více než rok zpoždění. | foto: Česká exportní banka

Ministr zahraničí měl na návštěvě Turecka umést cestu pro jednání o elektrárně Adularya ministrovi průmyslu. Jaké jsou šance, že politici pomohou?
Bude to těžké. Přední stránky tamních novin nedávno plnily informace o zadržení dvou Čechů, které vyhmátli u kurdských milic. Jsou tu Češi, kteří podporují Kurdy. Navíc Česká exportní banka vlastně obchodovala s pučisty – investoři elektrárny, kterým ČEB půjčila peníze, jsou dnes ve vězení. I takový může být turecký pohled na Česko. Věřme, že největší obavy jsou ale už zažehnány a že povedeme s tureckou stranou konstruktivní jednání.

Náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Náměstek ministra financí Ondřej Landa.

Jak vidí řešení Turci?
Řešit to chtějí, nemají zájem elektrárnu sami uvést do provozu. Souvisí to možná s tím, že na to nemají personální kapacity.

V případě turecké elektrárny hrozí, že státní instituce přijdou až o 15 miliard korun. Jak by to mohlo dopadnout na státní rozpočet?
Odhady se pohybují od nuly do osmnácti miliard korun, které EGAP přihlásil jako podmíněnou pohledávku v insolvenčním řízení se společností Vítkovice Power Engineering (věřitelé aktuálně schválili reorganizaci, takže firma má šanci dál fungovat, pozn. red.). Kdybychom zveřejnili odhady, s jakou nejnižší částkou bychom se spokojili, případný zájemce by (při prodeji pohledávky, pozn. red.) víc nenabídl.

Řešení může být i takové, že se pokusíme zajistit, aby elektrárna byla dostavěna, uvedena do provozu, a teprve tehdy hledat případného zájemce. Může to výrazně snížit případnou ztrátu. Primární zájem ministerstva je, aby se úvěrový případ neproměnil v drsnou expozici vůči státnímu rozpočtu. Je logické, že na ministerstvu financí tento aspekt přece jen sledujeme o něco bedlivěji než ostatní akcionářská ministerstva, která mají jiné priority.

Kauza Adularya

Elektrárnu, na niž půjčila 11 miliard Česká exportní banka (ČEB), se nepovedlo zprovoznit a Turci půjčku nesplácejí. Investor se pře s českou dodavatelskou firmou Vítkovice Power Engineering (VPE), kdo je za neúspěch zodpovědný. VPE je v úpadku, ke krachu míří rovněž Adularya.

Po červencovém pokusu o puč v Turecku vláda Adularyi odebrala původním vlastníkům, které podezírá z podpory pučistů. Pokud by ČEB musela nesplácenou půjčku odepsat, bude jí muset státní pojišťovna EGAP proplatit až 18miliardovou pojistku.

„Turecký premiér mi řekl, že jeho země chce společně s námi elektrárnu dostavět,“ řekl v úterý šéf české diplomacie Zaorálek. „Předseda turecké vlády také uvedl, že lidé pracující v Adularyi se ničím neprovinili, a není proto důvod, aby firma nefungovala dál,“ dodal. To ale neznamená, že by se turecký stát chystal firmu vrátit původním vlastníkům.

ČEB nedávno podepsala smlouvu na zazimování elektrárny, na něž půjčí další peníze. Kolik do elektrárny bude muset ještě nalít, aby se dostavěla a prodala?
To nedokážu odhadnout. Dokonce ani nevíme, jestli ten turecký fond pojištění vkladů, který majetek spravuje, může vůbec elektrárnu prodat. Fond tvrdí, že jsou jen manažeři a na elektrárnu dohlížejí. Čekal bych právní analýzu od lidí z České exportní banky, která řekne, kdo s elektrárnou právně může nakládat. Bez toho se dál neposuneme.

Ministerstvo financí, téměř poloviční akcionář, aktuálně nemá v dozorčí radě ČEB zástupce. Předseda dozorčí rady Pavel Kysilka rezignoval v listopadu, druhá pozice je po odchodu náměstka Jana Gregora dlouhodobě neobsazená. Co bude dál?
Pavla Kysilku přemlouval ministr financí rok, chtěl tam odborníka. Na to bychom ani dnes nechtěli rezignovat, ale rok na to nemáme. Rozhlížíme se po trhu, jména nebudu uvádět. Schválení dotyčného ve Vládním výboru pro personální nominace a u ČNB je záležitost nejméně na měsíc. Situace je taková, že ČEB dnes není nějaká atraktivní společnost, kam se každý hrne.

Nevezmete jednu z těch volných pozic vy?
Je to jedna z variant. Patrně bych se musel z časových důvodů vzdát některé své jiné role. (Landa sedí v dozorčí radě ČEZ a Českého Aeroholdingu, pozn. red.) Lepší by bylo nominovat odborníka, který není dlouhodobě vytížen plným úvazkem, a měl by tak čas se práci v dozorčí radě věnovat. V případě ČEZ se nám to velice osvědčilo.

Archivní video: Podívejte se uhelnou elektrárnu Yunus Emre v Turecku:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

Nemaso, nemléko, nevejce. Zájem o rostlinné alternativy potravin roste

Také po kousnutí vypadá jako normální burger.

Jogurty z mléka nemléka, hamburgery z masa nemasa a nyní smažená vejce nevejce. Náhražky živočišných bílkovin patří k...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz