Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Skoro čtvrtina Čechů se bojí ztráty práce. Bude jí dost, ujišťují odborníci

Dramatické změny v pracovním životě zažily od jara stovky tisíc lidí. Podle průzkumu Život během pandemie nyní roste počet těch, kteří s obavami hledí do budoucna. Odborníci tvrdí, že práce bude dostatek, přiznávají však, že nemalá část lidí se na čas musí smířit s pracovním nepohodlím. Pokud obavy Čechů objektivně reflektují skutečnost, pak jsou namístě, říká k tomu psycholog Dalibor Špok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Z psychologického hlediska je špatné obojí - když strach lidí nerespektuje realitu, ale i když se člověk neobává vůbec, ačkoli by měl. Cíl tedy není nemít obavy, ale pokud možno objektivně reflektovat to, co se děje,“ říká Špok.

Bojíte se ztráty práce? Udělejte krok napřed a najděte si na portálu jobDNES.cz novou práci

„Pokud jde o obavu ve smyslu emoce, pak je třeba nasadit obecná opatření, která psychologové doporučují v jakékoli krizi. To znamená stočit pozornost od svých úzkostí a myšlenek jinam, mít dostatek sociálního kontaktu nebo fyzického pohybu. Dále je potřeba strukturovat si den, udělat si rozvrh hodin, podle kterého postupuji. V tu chvíli už mě neřídí vlastní myšlenky a nálady,“ radí Špok. „Dále je třeba připravit si krizový scénář, racionálně promyslet‚ co by, kdyby‘, a potom už se tím vnitřně stále dokola nezabývat.“

Úřad práce má nového ředitele. Maláčová vybrala Viktora Najmona

Zatímco před krizí se Češi v pracovních nabídkách mohli nadneseně řečeno přehrabovat, nyní jsou rádi, pokud jim zaměstnání od jara vydrželo. Potvrzuje to například nedávná analýza personální agentury Grafton Recruitment. 

„Tři čtvrtiny zaměstnanců jsou ve svém zaměstnání spokojeny a vysoká míra spokojenosti souvisí právě i s rostoucí nejistotou na trhu práce. Lidem proto například letos méně vadí, že nemohou kariérně růst, méně si také stěžují na výši mzdy a již tolik nepociťují potřebu změny,“ říká ředitel Graftonu Martin Malo.

Souhlasil by s tím i manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

„Ochota lidí měnit zaměstnání je minimální. U stávajícího zaměstnavatele znají situaci firmy a cítí jistotu. Tu získávají i díky programu Antivirus, který pokryje většinu jejich mzdy, pokud nebude práce. U nového zaměstnavatele neví, do čeho jdou a navíc budou tři měsíce ve zkušební době velmi zranitelní protože je firma může propustit ihned,“ říká Halbrštát.

Katastrofa nehrozí

Podle průzkumu Život během pandemie agentury P&Q Research a iniciativy IDEA AntiCovid v říjnu rostl počet těch, kteří se bojí, že o zaměstnání kvůli pandemii přijdou. Velké obavy má 23 procent Čechů, oproti patnácti procentům na začátku podzimu. Mezi těmi, kteří mají omezený úvazek či pracovní příjmy, má velké obavy dokonce polovina, uvádí průzkum. Častěji se ztráty zdroje příjmu bojí OSVČ a rovněž nízkopříjmoví zaměstnanci.

„Ačkoli je doba složitá a krize nezpochybnitelná, ještě stále je v tomto období dostatek pracovních pozic, na které mohou kandidáti reagovat.“

Martin Maloředitel Grafton Recruitment

Odborníci na trh práce nicméně uklidňují, že ani po skončení programu Antivirus katastrofa nehrozí.

„Nebál bych se toho, že práce nebude, ale mnoho lidí se musí na nějakou dobu smířit s určitým nepohodlím, že musí dělat práci, která není tak zajímavá, případně je na směny nebo hůře placená. Jakákoli životní změna je pro většinu lidí zdrojem velkého stresu a výpověď v práci patří mezi ty nejzásadnější,“ uvádí Halbrštát.

„Firmy nyní nejvíce oceňují u uchazečů schopnost přizpůsobit se novým podmínkám a schopnost se učit nové věci. Ale vím, že se to snadno říká, ale hůře realizuje,“ dodává.

„Ačkoli je doba složitá a krize nezpochybnitelná, ještě stále je v tomto období dostatek pracovních pozic, na které mohou kandidáti reagovat. Ať už se jedná o sektory logistiky, e-commerce, farmaceutický průmysl a další právě stoupající odvětví průmyslu. Neexistuje žádný druh práce, za který by se měl člověk stydět a změna sektoru je dnes již přirozená,“ říká Malo.

Od výplaty k výplatě

Pokud člověk vezme zavděk práci, jen aby se uživil, ztrácí tím možnost seberealizace. Dalibor Špok nicméně poznamenává, že tato potřeba u všech Čechů nehraje v pracovním životě prim. „Jsou lidé, kteří žijí plným žaludkem, tím, že si vydělají, mají auto a mohou jet na dovolenou,“ vysvětluje.

„Pokud mluvíme o pracovní seberealizaci, pak je nutné rozlišovat lidi, kteří sami sebe vnímají jako zaměstnance a lidi, kteří tu sebehodnotu staví spíše na svých kompetencích, na tom, že něco dovedou. Pokud platí druhá možnost, tak ztráta práce není takový problém, protože kompetence člověku nikdo nevezeme, kdežto zaměstnání ano,“ uvádí Špok.

„Pro spoustu lidí to bude bolestivé, budou se muset třeba přesunout mimo své zaměření, rekvalifikovat se či dovzdělat. Firmy se musí připravit na to, že jim na pozice nebudou přicházet stoprocentně připravení lidé.“

Tomáš Ervín Dombrovskýanalytik společnosti LMC

Narůstající nejistota ohledně budoucnosti přesto nemusí být pro podstatnou část Čechů ničím novým. „I v období vrcholící konjunktury, loni na podzim, tu bylo 46 procent lidí, kteří žili od výplaty k výplatě,“ komentuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje pracovní portály jako je Jobs.cz.

„Podle průzkumu, který jsme vloni realizovali společně s organizací Člověk v tísni, bylo v té samé době patnáct procent zaměstnanců těžce předlužených – již v exekucích, případně s inkasní agenturou či vymahači na krku. Celkově jsme nevstupovali do toho pandemického fungování v ideální kondici,“ říká Dombrovský.

Příležitosti tu jsou

Pokud česká společnost promrhala výhody ekonomického růstu, pak podle Dombrovského může naopak současný stav využít k hledání nových příležitostí. 

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,7 %. Růst nás teprve čeká, míní analytici

„Pro spoustu lidí to bude bolestivé, budou se muset třeba přesunout mimo své zaměření, rekvalifikovat se či dovzdělat. Firmy se musí připravit na to, že jim na pozice nebudou přicházet stoprocentně připravení lidé. V ideálním případě by jim měli umožnit doplnit si znalosti nebo dovednosti za chodu,“ říká Dombrovský s tím, že velký potenciál růstu má oblast e-commerce, online služby ale i segment zdravotnictví a sociální péče. Tam se podle něj ve větší míře budou moci uplatnit lidé, kteří původně pracovali třeba v pohostinství či turistickém ruchu.

Lidé dříve zaměstnaní v provozovnách pohostinství a v cestovním ruchu rovněž míří do logistiky, třeba do společnosti Geis. „Pokud v létě hrozilo, že se tito uchazeči po první vlně vrátí opět ke své původní profesi, nyní se toho už tolik nebojíme,“ říká za firmu manažerka lidských zdrojů Jaroslava Šindelářová.

„Trh cestovního ruchu a gastra se po druhé vlně pravděpodobně změní o mnoho víc. Zejména v případech, kdy uchazeče zaměstnáme na administrativní pozici se dá očekávat, že již u nové profese zůstane,“ míní Šindelářová.

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

Nahradit cihlu fošnou. Stavaři hledají cestu, jak stavět vyšší dřevostavby

23. května 2024

Premium V cizině je běžné, u nás stále ještě mimo hlavní stavební proud. Dřevo jako stavební materiál...

Ruský plyn nepoznáme. Je to mišmaš molekul, říká šéf Pražské plynárenské

23. května 2024

Konec plynu v Čechách nehrozí, alespoň ne v brzké době. Cena této komodity se ustálila, navíc se...

Bruselizace města neklapla. Unie se zbavuje desítek budov, čeká je proměna

22. května 2024

Evropská unie se rozhodla prodat svých třiadvacet kancelářských budov v Bruselu, majitelem se stal...

Pixar bude propouštět. Místo streamovacích služeb zacílí opět na filmy

22. května 2024

Americké filmové studio Pixar propustí desítky zaměstnanců. Dceřiná společnost The Walt Disney...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...