Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sluneční panely zdraží proud, vláda vymýšlí, jak ho zlevnit

  1:58
Obrovský nárůst počtu solárních elektráren, kterých v Česku přibývá téměř nejrychleji na světě, má mít už v lednu za následek velké zdražení elektřiny. Politici i Energetický regulační úřad se proto snaží najít nějakou cestu, jak lidem, a hlavně drobným podnikatelům, ulevit.
Cena, za kterou musí energetické firmy vykoupit sluncem vyrobenou elektřinu od provozovatelů fotovoltaických elektráren, je v Česku jedna z nejvyšších na světě.

Cena, za kterou musí energetické firmy vykoupit sluncem vyrobenou elektřinu od provozovatelů fotovoltaických elektráren, je v Česku jedna z nejvyšších na světě. | foto: AP

"Je to vážný problém, proto jsme poslali dopisy předsedům všech koaličních stran, aby se tím zabývali. Navrhli jsme, jak spotřebitelům už příští rok odlehčit. Odpověděli nám, že se tím budou zabývat," řekl MF DNES šéf úřadu Josef Fiřt. Konkrétní ale být nechtěl.

Premiér Petr Nečas i ministr životního prostředí Pavel Drobil například nevyloučili, že by se mohlo sáhnout k určité speciální dani pro majitele solárních zdrojů. Těmito penězi by se pak dotoval příspěvek na obnovitelné zdroje, který razantně prodraží proud v příštím roce. Počítá se totiž s růstem nejméně o 10 procent. To však odmítá ministerstvo průmyslu.

Další možnost, kterou podle dostupných informací mimo jiné navrhl energetický regulátor, je zavést určitou "ekologickou daň" i na jiné suroviny, například uhlí či plyn. A z ní potom zaplatit část příspěvku na obnovitelné zdroje, který by se tak nemusel celý promítnout do konečných cen elektřiny pro spotřebitele.

Ve které části Německa mají Čechy nejvíc rádi? S velkou pravděpodobností na východě Braniborska, konkrétně ve Frankfurtu nad Odrou. V malém městě na hranicích s Polskem má totiž továrnu americká společnost First Solar, vyrábějící fotovoltaické panely pro solární elektrárny – a díky solárnímu boomu patří Češi k jejím největším zahraničním odběratelům.

Čím vyšší výkon, tím nižší výkupní cena

Fabrika, která zaměstnává 600 lidí, jede na tři směny a stejně nestíhá. "Do konce příštího roku tak hodláme dvojnásobně rozšířit svou výrobu a zaměstnat další stovky lidí. Svou zásluhu na tom mají i zakázky z Česka," potvrzuje mluvčí továrny Sebastian Fasbender. V příštím roce však už možná české firmy tak dobrými zákazníky nebudou.

V tuzemsku totiž dojde k významnému omezení podpory solárních projektů, kterou i světová Solární asociace SEIA nazvala ve výroční zprávě za rok 2009 jako "velkorysou".

Cena, za kterou musí energetické firmy vykoupit sluncem vyrobenou elektřinu od provozovatelů fotovoltaických elektráren, je totiž jedna z nejvyšších na světě – 12,25 Kč za kilowatthodinu. Tato cena od ledna výrazně klesne. Energetický regulační úřad nyní propočítává, o kolik procent půjde, a je jasné, že to bude dvojciferné číslo.

Další výrazné omezení přinese připravená novela zákona o obnovitelných zdrojích. V ní se počítá s rozdělením výkupních cen sluneční elektřiny do tří skupin: ze zdrojů s výkonem do 30 MW, od 31 do 100 MW a nad 100 MW.

Čím vyšší výkon, tím nižší výkupní cena. "A například nové elektrárny umisťované na zemědělských plochách by již neměly být podporované vůbec," přibližuje mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.

Současné vysoké ceny jsou hlavním důvodem, proč byl celkový loňský přírůstek solárních elektráren v Česku pátý nejvyšší na světě a v přepočtu instalovaného výkonu na hlavu jsme byli dokonce druzí za Německem.

Jen za loňský rok přibylo v Česku podle údajů Energetického regulačního úřadu více než 4 500 fotovoltaických projektů, jejichž instalovaný výkon dosahoval zhruba 400 megawattů. Jen pro srovnání – to je pětina výkonu Jaderné elektrárny Temelín.

Letošní rok bude rekordní

Už teď je však jasné, že letošní přírůstek slunečních plantáží bude mnohem vyšší. Podle předsedy ERÚ Josefa Fiřta může dosáhnout až 1 500 megawatt, neboť investoři se snaží dokončit své projekty před koncem roku. Pokud totiž elektrárny do té doby připojí do sítě, budou mít po dalších dvacet let garantovaný odběr za současných "velkorysých" podmínek.

"Je logické, že se teď všichni horečně snaží dokončovat své stavby, protože politici zkrátka zaspali. Se zákonem, který určuje výkupní cenu, se mělo začít hýbat už před dvěma lety, protože už tehdy bylo evidentní, že náklady na výstavbu elektráren prudce klesají," uvedl Aleš Korostenský, majitel firmy Korowatt, jež sama vlastní dvě solární elektrárny.

Podnikatel dodává, že když v roce 2007 postavil první část elektrárny, stál ho jeden instalovaný watt 141 korun. O rok později to bylo 126 korun, loni 75 a v současnosti už jen 65 korun. Zatímco návratnost investice do solárních elektráren se tak zkrátila na polovinu (kolem sedmi let), garantovaná výkupní cena se prakticky nepohnula.

Zahraniční investoři nakupují české elektrárny ve velkém

Sladké podmínky, které na tuzemském solárním trhu panují, se rychle dostaly do povědomí zahraničních investorů, pro které je až čtyřicetiprocentní výnos, který v současnosti české solární elektrárny nabízejí, neodolatelný.

Za projekt "na papíře", tedy za pozemek, stavební povolení a záruku připojení projektu do sítě, platí zahraniční zájemce podle Korostenského 18 milionů korun za plánovaný megawatt. V případě, že kupuje hotovou elektrárnu, pohybuje se cena kolem 105 milionů za megawatt.

Kromě vysokých výkupních cen je dalším lákadlem pro podnikatele i fakt, že jsou v Česku všechny projekty produkující zelenou energii, kam sluneční plantáže spadají, osvobozeny od daně z příjmu až na dobu šesti let.

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské soudy kryjí Gazprom. UniCredit přijde o majetek, Slováci o arbitráž

17. května 2024  18:04,  aktualizováno  21:40

Soud v Petrohradě v pátek nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů...

Renesance jádra je šance pro české podniky, říká šéf plzeňské Škody

21. května 2024

Premium Plzeňský podnik Doosan Škoda Power je předním světovým výrobcem a dodavatelem moderních parních...

Evropa vsází na zelený vodík. Ambiciózní plán má ale spoustu mezer

21. května 2024

V evropských plánech na proměnu energetiky hraje klíčovou roli vodík. Zamýšlený přechod na...

Jako nemluvňata. Japonci ve velkém podléhají investičním podvodům

20. května 2024

Rostoucí japonská burza s sebou nese i odvrácenou stranu: investiční podvody. V posledním čtvrtletí...

Nástupní mzdy v energetice stouply o třetinu. Je to výkyv, vysvětlují experti

20. května 2024

Údaje o nástupních mzdách, jak je sleduje pracovní portál JenPráce.cz, vykázaly v dubnu zajímavou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....