Slabší koruna nás drtí jako svěrák, naříkají obchodníci

  13:04aktualizováno  13:04
Významná část české ekonomiky už funguje v eurech. Slabší koruna proto zkomplikuje život části obchodníků. Prodraží jim nákup zboží v cizině, ale překvapivě i jejich fungování v Česku. Porostou jim například ceny nájmů. A obchodníci naříkají, že je slabší koruna zmáčkne jako svěrák.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

"Napište, že zvažuji emigraci," říká Jindřich Melichar, spolumajitel sítě obchodů s oblečením Bushman. "Zboží nakupujeme v dolarech, nájem v Česku platíme v eurech, ale tržby mám ve slabších korunách," vysvětluje. Upozorňuje na rozšířený jev, který se týká poměrně významné části české ekonomiky - byznys na zavedení eura nečekal, už ho používá.

Týká se to nájmů v obchodních centrech, moderních skladech, kancelářských budovách, ale v eurech mezi sebou již několik let obchodují čeští výrobci dílů s tuzemskými automobilkami.

"Všechny kontrakty máme i v Česku v eurech, takto jede celý obor," říká Pavel Juříček, majitel Brano Group a viceprezident Sdružení automobilového průmyslu. Firma navíc nakupuje většinu materiálu, a to i od českých firem v eurech, v korunách vyplácí prakticky jen mzdy. "Jsme tím přirozeně zajištěni proti změnám kurzu. Jestli si tedy Česká národní banka myslí, že nám to pomůže nějak v exportu, tak je na velkém omylu," říká Juříček.

Podle ČNB přinese slabší koruna 35 tisíc pracovních míst

Plán ČNB počítá s tím, že převáží pozitivní vliv slabší koruny pro exportující podniky nad negativy a ekonomika poroste rychleji (o intervenci ČNB čtěte zde).

Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera vyšlo z bankovního modelu, že oslabení přinese asi 35 tisíc pracovních míst. Profitovat mají zejména vyvážející průmyslové podniky a jejich lepší kondice se podle něj postupně projeví i na rostoucích mzdách a útratách lidí.

Tuzemský maloobchod patří v posledních letech k odvětvím, které jsou pod největším tlakem kvůli stagnujícím příjmům a vyšším daním ze spotřeby.

"Odborníci v ČNB neumějí číst společenské nálady," míní Jindřich Melichar. "Vyvolali jen velkou nervozitu a nejistotu, co bude. Lidé nebudou utrácet, dokud neuvidí naději a stabilitu." Nyní se dostane pod tlak ještě kvůli dražšímu dovozu a nájmům v silnějších eurech.

Podle Lenky Šindelářové, vedoucí oddělení výzkumu v DTZ, konzultantů v oblasti komerčních nemovitostí, převažují nájmy v eurech v logistických centrech. U obchodních center a kanceláří eura převažují, záleží především, zda je majitel domácí či zahraniční, a jeho záměrech.

"Pokud chce budovu nabízet k prodeji mezinárodním institucionálním investorům, je vhodnější eurový nájem," uvádí Šindlářová.

Vyšší ceny se přenesou na zákazníky

Pro obchodníky bude přenesení vyšší ceny na zákazníky, což je Českou národní bankou očekávaný a nyní podle ní i potřebný jev k odvrácení deflace, komplikované.

"Katalogy na příští léto jsme přivezli z tiskárny 11. listopadu," říká Stanislav Zíma z cestovní kanceláře Exim Tours. ČNB rozhodla o řízeném oslabení koruny o pět procent na úroveň 27 korun za euro o čtyři dny dříve. "S cenami teď hýbat nebudeme, rozhodli jsme se to pokrýt z vlastních zdrojů do kurzu 27,50 koruny za euro," uvádí.

Guvernér Miroslav Singer nyní denně vysvětluje, proč je slabší koruna pozitivní zprávou. A také se ohradil proti zhusta anonymním výpadům, že účelem oslabení byl profit pro spekulanty. "Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit," uvedl guvernér.

  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Další případ obírání cizinců. Pokutu 60 tisíc dostalo pražské muzeum

Pražské muzeum iluzí dostalo pokutu 60 tisíc korun za diskriminaci cizinců a další nekalé jednání. Letos v lednu podnik...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz