"Náš dlouhodobý závazek je držet kurz poblíž hladiny 27 CZK/EUR a toho jsme dosáhli poměrně záhy po zveřejnění rozhodnutí bankovní rady. Intervenční nákupy cizí měny a prodej korun s cílem oslabit kurz byly koncentrovány do prvních dnů od rozhodnutí," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
"Už po prvním víkendu bylo zřejmé, že trh našemu rozhodnutí věří a naše aktivní přítomnost na trhu není vždy nezbytná," dodal.
Bankovní rada ČNB o devizových intervencích rozhodla 7. listopadu. Stalo se tak po 11 letech od posledních devizových intervencí v roce 2002. Banka chce udržet hladinu 27 korun za euro dlouhodobě ve snaze předejít riziku škodlivé deflace a udržení cenové stability.
"ČNB je rozhodnuta intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu a tím hladkému plnění inflačního plnění v budoucnosti," podotkl Singer. Centrální banka není limitována výší devizových rezerv ve směru intervencí.
Z účetního pohledu intervence vedou ke zvýšení devizových aktiv centrální banky a úměrnému zvýšení jejích korunových závazků vůči bankám. Eura, která ČNB zakoupila, investuje do cenných papírů, zejména dluhopisů států jako jsou USA, Německo, Švédsko, Kanada a Austrálie.
Centrální banka vidí hlavní přínos intervencí v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.