"Bankovní rada rozhodla začít používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. ČNB bude intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro," uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Ve středu byl kurz koruny podle ČNB na úrovni 25,785 CZK/EUR.
I když se o intervencích uvažovalo dlouho, centrální banka svým rozhodnutím překvapila trh.
"Protože ještě nejsou k dispozici podrobnosti, můžeme jen říct, že zřejmě ČNB přesvědčila k tomuto kroku nová prognóza očekávající inflaci v příštím roce zřejmě opět pod cílem. Banka tak chce skrze slabou korunu a vyšší dovozní ceny zvýšit inflaci," komentoval rozhodnutí centrální banky analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle něj se bance podařilo trh zaskočit, protože koruna reagovala na rozhodnutí ČNB prudkým oslabením z úrovně cca 25,80 na 26,60 CZK/EUR.
Dufek se však obává dopadů tohoto kroku na kupující. "Pokud se koruna zůstane takto slabá, můžeme velmi brzy čekat zdražování pohonných hmot, dovážených výrobků i služeb včetně dovolených, jejichž ceny se odvozují od zahraničních cen. V době, kdy se domácí poptávka ještě nestačila ani pořádně nadechnout, bude muset čelit vyšším cenám dováženého zboží," dodal.
ČNB zasahuje poprvé po 11 letech
Intervence k oslabení koruny znamenají, že Česká národní banka začne prodávat rezervy v korunách a nahradí je rezervami v cizích měnách. Prodejem rezerv v české měně se koruna zlevní, protože jí je v oběhu více, a tím oslabí vůči zahraničním měnám.
"Možnost toto provádět je prakticky neomezená. ČNB je totiž institucí, která tiskne peníze. Kdyby naopak chtěla korunu posílit, je omezena množstvím svých devizových rezerv," řekl iDNES.cz Jan Čermák, ekonom Era ze skupiny ČSOB.
Naposledy centrální banka přistoupila k devizovým intervencím v roce 2002. Tehdy bylo ovšem cílem intervencí stabilizovat kurz koruny, který až do léta 2002 prudce posiloval, a to za existence nenulových sazeb, uvedla ČTK.
V současnosti, kdy jsou úrokové sazby na takzvané technické nule, mají intervence prostřednictvím oslabení koruny za cíl dále uvolnit měnové podmínky. O tom, že dalším případným nástrojem uvolnění měnové politiky po dosažení nulové spodní hranice úrokových sazeb bude kurz koruny, rozhodla bankovní rada již na podzim roku 2012, dodala agentura.