Ministr financí Miroslav Kalousek včera Radiožurnálu řekl, že by nižší sazbu DPH u restauračních služeb zavedl za předpokladu, že se zruší zvýhodnění stravenek. Podniky si daňový základ snižují u každé stravenky o 55 procent její nominální hodnoty.
"Myslím, že na místě by byly i restaurační služby, ale něco za něco. Jenom za předpokladu, že zmizí ty nesmysly se stravenkami. To se domnívám, že by mělo být předloženo společně," řekl.
Zdá se, že hospodským by to nemuselo vadit. "V současné době naši podnikatelé v restauracích vůbec zvažují, jestli stravenky budou nebo nebudou akceptovat," sdělil iDNES.cz šéf Asociace restaurací a hotelů Václav Stárek.
Nároky systému na podnikatele a provize jsou prý vysoké, takže pro restauratéry zvýhodnění ztrácí efekt. Stárek si však uvědomuje, že zrušení těchto výhod je problém. Ostře se proti tomu postavily například odbory, kterým se nelíbí ani nynější nápad snížit u některých služeb daň z přidané hodnoty.
Odbory: Ať vysvětlí, kde na to vezmou!
"Včera jsem slyšel, že se to v cenách sice neprojeví, ale podnikatelům se bude lépe dýchat. Ano, to bude, ale myslím, že by se také mělo myslet na řadové občany," řekl šéf odborářů Milan Štěch a dodal, že by nejdříve měli politici vysvětlit, kde vezmou finanční náhradu.
Možnost přeřadit některé služby s vysokou přidanou hodnotou do nižší sazby DPH (v ČR z 19 % na 9 %) se včera podařilo v Bruselu prosadit Miroslavu Kalouskovi. Zlevnit by tak mohla například návštěva restaurace či kadeřníka. Hlavním důvodem je ale úleva podnikatelům v době finanční krize. - čtěte Unie se dohodla na snížené DPH
"Vedlo by to k tomu, že se jim trochu uvolní ruce, protože někdy jsou restaurace na hraně ekonomického přežití. Domnívám se, že by to mohlo mít vliv na zlepšení kvality v restauracích," dodal Stárek, který si ale nemyslí, že by se to příliš promítlo do cen. "Jde spíš o to, aby restaurace byly schopny dál fungovat a zaměstnávat nové lidi," řekl.