Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

  1:06aktualizováno  1:06
Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor. Jenže ten neseženou. Plochy průmyslových objektů už mnohdy obsadila konkurence a výstavba nových ploch naráží na odpor obcí. Podle developerů by pomohlo, kdyby obce dostaly víc peněz z korporátních daní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obce se totiž musí potýkat s negativním dopadem průmyslu na obyvatelstvo, zatímco z peněz, které výrobní haly či sklady odvádí do státního rozpočtu, nemají téměř nic. Někteří developeři proto volají po spravedlivějším přerozdělování. Podle nich by pak obce byly nejenom vstřícnější, ale také by více dbaly o ­svůj rozvoj.

Nyní se však musí potýkat s tím, že nikdo nechce mít v sousedství továrnu. „Nevhodně umístěnou průmyslovou aktivitu do obytné zástavby mohou obyvatelé vnímat dosti negativně, například kvůli zvýšené hlukové, prachové i automobilové zátěži,“ říká Pavel Drahovzal, ředitel legislativně právní sekce Svazu měst a obcí ČR.

„V postojích zástupců obcí se zpravidla mísí dvě protichůdné snahy. Pokud je to v daném místě aktuální, musejí totiž podpořit i vznik nových pracovních míst pro obyvatele,“ uvádí Veronika Vároši z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Podle developerů by spolupráci obce a průmyslu pomohlo, kdyby obce získaly větší podíl na daňových příjmech, které průmyslové objekty vytvářejí. „Obce by s daleko otevřenější náručí vítaly investory, pokud by se rozpočtové určení daní změnilo více v jejich prospěch,“ míní Zdeněk Kašpar, ředitel rozvoje developera Linkcity v ­Česku.

Inspirace zahraničím

Více peněz přímo obcím například z daně z příjmu právnické osoby, která působí v jejím katastru, by navíc mohlo pomoci s rozvojem lokality. „Když vidím město, které například desítky let čeká na obchvat a přitom má za humny pět průmyslových hal, říkám si, že je tady něco špatně,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel developerské firmy Panattoni Europe pro ČR a­ Slovensko.

Sovička argumentuje především zahraničím. „V Německu se při výstavbě řeší jako první to, jestli si dá firma do obce sídlo a bude tam platit daně. Důvodem je, že až polovina daně ze zisku zůstává obci,“ tvrdí.

Zahraniční modely zvažuje i­ MMR, které v tomto ohledu spolupracuje s ­agenturou pro podporu podnikání a­ investic CzechInvest. „Nabízí se například rakouský model, kde jsou obce motivovány pro vzájemnou spolupráci při přípravě průmyslové zóny,“ říká Veronika Vároši.

„Někteří starostové si zvykli spoléhat na peníze od státu. Neměli by přitom však zapomínat být především dobrými hospodáři,“ říká Patrik Reichl z CzechInvestu.

„Pokud by se daňové výnosy podařilo více decentralizovat, obce by získaly více prostředků k tomu, aby mohly jak obec, tak její okolí více rozvíjet nebo například dobudovat infrastrukturu i v návaznosti na průmyslovou zónu,“ míní Daniel Kubizňák ze společnosti P3, která staví logistické parky.

MF: rozpočtové určení daní s měnit nebude

Současné nastavení rozpočtového určení daní je podle ministerstva financí solidárním systémem, který má pomoci s finančním zajištěním samostatné působnosti všech obcí v­ Česku. Jsou v něm zahrnuta kritéria jako počet obyvatel, velikost katastru nebo počet dětí či zaměstnanců s výkonem práce v­dané obci.

Resort financí s případnou úpravou rozpočtového určení daní za účelem podpory průmyslu nepočítá. „Rozpočtové určení daní není koncipováno jako podpora průmyslové výstavby v obcích. Na tento účel jsou zaměřeny jiné nástroje státu,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí.

Podle něj by bylo například značně obtížné určit daňovou výtěžnost firem z určitého území. „Mnoho firem je globálních, jejich sídla jsou většinou mimo dané území a daňový odvod probíhá za společnost jako celek. Je tak otázkou, jakým způsobem by se určoval daňový výnos například jednoho výrobního závodu,“ říká Vintrlík.

Přínosy průmyslu pro obce analyzovala nedávná studie společnosti KPMG. Ta na modelovém závodu o­ velikosti 25 tisíc metrů čtverečních spočítala, že díky němu přitečou do veřejných rozpočtů téměř tři miliardy korun.

„Příjem pro obec je pouze daň z ­nemovitosti, z těchto tří miliard by to bylo pouze 15 milionů za to, že závod obec nechala vybudovat na svém území,“ říká Petr Toman, partner KPMG. „Přínos pro obec je tím pádem minimální a její motivace povolit stavbu na svém území nulová,“ dodal. Bez nových průmyslových objektů se však podle developerů Česko v budoucnu neobejde.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Další z rubriky

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Chybějící zboží a nekonečné fronty. Socialistické centrální plánování selhalo

U Mototechny se tísnil dav zájemců, kteří chtěli koupit Škodu Favorit 136, nový...

Jedním z nejvýraznějších symbolů předlistopadového režimu se staly fronty. Socialistické centrální plánování v...

Najdete na iDNES.cz