Průmysl: rekordní výdělky

Praha - Průmyslové podniky prožily loni rekordní rok. Podle zveřejněných čísel vydělaly nejvíce od roku 1993 a jejich zisky se přitom vyšplhaly na 79,3 miliardy korun, což je zhruba dvakrát více než v letech předchozích. Rostoucími zisky se navíc už nechlubí jen vybraná špičková odvětví. Naopak, až na dvě výjimky - oděvní a dřevozpracující průmysl - vylepšily své hospodaření všechny průmyslové obory. A jen dva z nich zůstaly i přes zlepšení ve ztrátě - hutnictví a výroba dopravních zařízení.

Podle ekonomů z ministerstva průmyslu a obchodu, kteří analýzu finančního hospodaření podniků zpracovali, mají na tomto výrazném zlepšení hospodářských výsledků velký podíl firmy se zahraniční účastí. Ty si loni připsaly na konto dvě třetiny z celkového rekordního zisku průmyslu.

"To však neznamená, že v téhle zemi fungují jenom skvělé zahraniční firmy, zatímco české podniky se potácejí u dna. Naopak. Je zde řada excelentních středních a menších českých firem, které nejsou zatížené starými problémy a přispívají velkým dílem k hospodářskému růstu," připomněl náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček.

Údaje o rostoucích ziscích přitom nepřicházejí jen z průmyslu.

Hospodaření se loni vylepšilo i ve všech ostatních odvětvích, jako jsou obchod, zemědělství či doprava. Tuzemské podniky loni vydělaly dohromady 134,1 miliardy korun, což je o 5 procent víc než v roce 1999.

Za hospodářským růstem stojí průmysl
Česká republika je zemí průmyslu. I tak by se daly shrnout výsledky nejnovější analýzy z pera ekonomů ministerstva průmyslu a obchodu.

Zatímco v západoevropských státech, ke kterým se snažíme přiblížit a ekonomové si je berou za vzor, tvoří okolo 70 procent domácí produkce služby, v tuzemsku má stále dominantní vliv na hospodářství právě průmysl.

Z celkových 134,1 miliardy korun zisků, které si loni na konta připsaly tuzemské podniky, jich 44,9 procenta skončilo na účtech průmyslových firem.

I loňský nečekaně příznivý vývoj celé české ekonomiky měl na svědomí průmysl - hospodářský růst byl totiž ze 72 procent tažen právě tímto odvětvím.

A zatímco se loni celá ekonomika potýkala s narůstajícím schodkem zahraničního obchodu, průmysl byl naopak o 236,5 miliardy v přebytku a ještě si bilanci oproti předcházejícímu roku vylepšil.

Vyšší hodnotu dovozu než vývozu zaznamenala i přes loňské vysoké ceny dovážených surovin jen čtyři z dvaadvaceti průmyslových odvětví - a navíc šlo především o ropný a potravinářský průmysl.

"Ze všech průmyslových odvětví mají naprosto nejlepší výsledky v zahraničním obchodě automobilový a elektrotechnický průmysl," zdůraznil náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček. Jen tato dvě odvětví se na celkovém vývozu České republiky podílela třiceti procenty.

Ekonomové ministerstva průmyslu však také ve své analýze upozornili na rozporný vliv, který mají na českou obchodní bilanci podniky se zahraničními vlastníky.

Na jedné straně stojí výrobní průmyslové firmy s cizím kapitálem - ty jsou podle ministerstva jedním z tahounů českého vývozu a loni se na něm podílely z více než šedesáti procent.

Zcela opačný vliv na českou ekonomiku však mají obchodní řetězce, kterým přitom patří více než pětina celkového přílivu zahraničních investic do České republiky. Od jejich příchodu na český trh totiž stoupá podíl dovozového zboží, které domácnosti nakupují. Ještě předloni tvořilo 29 procent tržeb obchodníků, loni už to bylo skoro 31 procent.

"Obchodní firmy se zahraničními vlastníky loni vytvořily přes 220 miliard korun deficitu obchodní bilance. To je důvod k zamyšlení a k hledání nějakých vhodných opatření," okomentoval tento trend náměstek ministra Zdeněk Vorlíček. "Například roste deficit v oblasti farmaceutických výrobků. Chce to tedy najít nějaké opatření, které by umožnilo větší uplatnění domácích výrobců, ale zároveň neomezit šíři nabídky na trhu," naznačil směr úvah Vorlíček.