Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Pohádkovým boháčem roku se stal král Hyacint

  10:33aktualizováno  11:21
Otec Arabely a Xénie, král pohádkové říše Hyacint, je nejbohatším Čechem, který se nikdy nenarodil. S velkým náskokem zvítězil v žebříčku nejbohatších fiktivních osobností české literatury a filmu. MF DNES ho sestavila po vzoru známého amerického magazínu Forbes.

Hyacintovi patří i země, kde se sůl mění ve zlato.

Hyacintovo bohatství je pohádkové. Jako vládci celé pohádkové říše mu patří i ostatní království včetně toho, kde se sůl mění na zlato. Díky žlutému kovu, který letos rekordně zdražil, přeskočil král v žebříčku boháčů i plastelínové „chobotničky z druhého patra“.

ŽEBŘÍČEK NEJVĚTŠÍCH BOHÁČŮ NAJDETE ZDE

Chobotničky Modrej a Zelená dokážou vyrábět neomezené množství elektřiny. To je bohatství, které lze v Česku přirovnat k tržní hodnotě elektráren ČEZ (letos stoupla na 560 miliard korun).

Trojici pohádkových boháčů uzavírá Limonádový Joe, spolumajitel společnosti Kolaloka. Tento dvaačtyřicetiletý Čechoameričan by v reálném světě se svou firmou vydělával velké peníze.

V jeho prospěch by navíc působil trend v bohatých zemích, kde lidé omezují spotřebu alkoholu. V Česku by se však jeho lihuprostý nápoj tolik neprosadil.ˇ

Tři čeští konkurenti
Hyacint, chobotničky i Limonádový Joe jsou jediní fiktivní Češi, kteří se mohou směle srovnávat se světovou špičkou. MF DNES se při sestavování žebříčku inspirovala americkým časopisem Forbes, který fiktivní boháče sleduje už více let.

Letos u něj zvítězil komiksový výrobce zbraní Oliver Warbucks, jehož vytáhla válka v Iráku. V Česku není tak známý jako jiní boháči, majitel atomové elektrárny Burns ze seriálu Simpsonovi a strýček Skrblík.

„Na americké boháče nemáme,“ říká (skutečný) vydavatel komiksů Petr Litoš. „Jejich komiksy jsou víc kapitalistické, naše jsou víc snové,“ vysvětluje.

Skokan roku Klapzuba
Skokanem roku je Kryštof Klapzuba, osmašedesátiletý zakladatel, majitel i stvořitel nejlepšího fotbalového klubu na světě - Klapzubovy jedenáctky.

Letošního šampionátu v Německu se sice „Klapzubáci“ nemohli zúčastnit, přesto jim světová akce pomohla. Ceny hráčů po mistrovství obvykle ožijí a stoupají na nové rekordy.

V současnosti by cena jejich stále neporazitelného týmu mohla dosáhnout 67 miliard korun, tedy dvojnásobku tržní hodnoty Manchesteru United či londýnské Chelsea. Ten patří Klabzubovu hlavnímu „rivalovi“ - ruskému oligarchovi Romanu Abramovičovi.

Konec sporů s Krakonošem
Skvělý začátek roku měl Trautenberk, podkrkonošský realitní magnát. Majitel většiny pozemků a všech krkonošských zimních center těžil až do května z mimořádné nadílky sněhu. Krakonoš, který drží z hlediska Trautenberkova byznysu bezcenné hektary v Krkonošském národním parku, letos svému dlouholetému protivníkovi přál.

Přesný opak však zažívá vládce krkonošských sjezdovek nyní. Sněhu je málo a Špindlerův Mlýn tento týden vyhlásil klatbu na stavbu nových bytů.
„Pokud nechceme mít ze Špindlerova Mlýna mrtvý panelákov, jinou možnost nemáme,“ uvedl tento týden nový starosta Bohumír Zeman.

Do jaké míry to poškodí Trautenberkovy stavitelské aktivity, je nyní těžké odhadovat, ale majetek vášnivého myslivce zřejmě čeká zeštíhlování. Posun vzhůru na žebříčku fiktivních miliardářů zřejmě čeká příští rok dosavadní pětku - Reného Ptáčka.

 Ostravský uhlobaron, vystupující ve hře Divadla Járy Cimrmana Vizionář, by mohl po vzoru svého živého partnera - spolumajitele OKD Zdeňka Bakaly - se svým ostravskokarvinským důlním revírem zamířit na pražskou a londýnskou burzu. Až tam se ukáže, kolik „díry v zemi“, jak o svých dolech rád Ptáček vyprávěl, skutečně stojí.

Pád roku: sponzoři politiků
Zapomenout na letošní rok bude určitě chtít Lájos Bács, který se nechtěně proslavil jako fiktivní sponzor ODS v polovině devadesátých let. Neexistující sponzoři českých politiků, kteří občas někomu koupí byt, u jiného zapomenou v trezoru či v krabici od bot miliony korun, letos prodělali.

Investice do politiků měli letos pravděpodobně nejmenší návratnost od poloviny devadesátých let. Často se měnící či neexistující vlády totiž znamenají nejistotu při vyhrávání veřejných zakázek a zmrazení privatizací. Při nich se ročně ztratí přes dvaatřicet miliard korun, odhaduje protikorupční hlídač Transparency International.

Letos to bude díky neexistující vládě zřejmě míň. Bácsův majetek byl proto ohodnocen „jen“ na šestnáct miliard.

Nové tváře nepřicházejí
Do desítky největších pohádkových boháčů letos nenakoukla žádná nová tvář. Důvod je jednoduchý - tvůrci filmů a pohádek o extrémní boháče příliš nestojí, což potvrzují i průzkumy veřejného mínění.

Podle šetření CVVM z loňského listopadu patří miliardáři k nejméně oblíbeným postavám i v reálném světě. Konkurují jim jen ještě méně oblíbení politici.

„Zlatý věk boháčů v českých filmech byl za první republiky a během protektorátu,“ říká filmový historik Pavel Taussig.

„Následných čtyřicet let ve filmu vystupovali převážně jen napravení, tedy zchudlí kapitalisté,“ vysvětluje úbytek boháčů ve filmu.

Sám si netroufá z hlavy odhadnout, kdo by z českých filmových hrdinů mohl vystoupat na pomyslný vrchol, ale jeden z tipů zní: profesionální dědic Bohuš.
Podobné je to i s pohádkami.

Podle Hany Šmahelové, která na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyučuje také dějiny literatury pro mládež, je o extrémní boháče v pohádkách spíše nouze.

„Bohatství je prostě přirozeným atributem postavy - krále. Když bohatství získá pohádkový hrdina, je to většinou přidružený bonus - půl království - k princezně,“ vysvětluje. Jako svůj tip dává pohádku o rybáři a zlaté rybce, která plní absurdní přání rybářovy ženy.

Bohužel, když už nebylo co splnit a kde brát, rybka bohatství rodině vzala. A do seznamu tedy nepronikla.

100 tun za hodinu. Na Hané mají unikátní kombajn

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český e-shop s kosmetikou má potíže. Objednávky neřeší, na maily nereaguje

Na český e-shop s biokosmetikou Biooo se v posledním měsíci hrne kritika. Po více než pětadvaceti letech bezproblémového fungování si na jeho služby nyní stěžují mnozí zákazníci. Ti již několik týdnů...

23. července 2024  12:02

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Američané se zhlédli v řepce. Jejich plány může zhatit Trumpův volební triumf

Čím dál více amerických firem sází na produkci řepky olejky. Kromě využití v gastronomii totiž roste globální význam této suroviny i na trhu s pohonnými hmotami. Další rozmach plodiny však momentálně...

27. července 2024

Lodě znečišťují čím dál víc. Největší hříšník jsou ty kontejnerové, říká zpráva

Přestože svět bojuje za snížení uhlíkových emisí, aktuální situace v lodní dopravě svědčí o opaku. Emise uhlíku v námořní dopravě se totiž v první polovině letošního roku zvýšily o 23 milionů tun,...

27. července 2024

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Češi ročně vyhodí tisíce tun textilu. Zrecykluje se asi 15 procent, říká expertka

V Česku se znovu použije či zrecykluje přibližně 15 procent textilu, který se vyhodí, řekla ČTK analytička Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN) Andrea Veselá. Export použitého textilu podle ní...

27. července 2024  9:18

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....