Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podnikateli pomůže peníze ochránit záloha i poznámka na faktuře

  11:26
- Když se podnikatelů zeptáte, co je nejvíc trápí, odpoví nejspíš: dluhy. Na otázku, jak se proti nim brání, většinou jen pokrčí rameny. Mnozí z nich totiž svým obchodním partnerům prostě jen důvěřují - vystaví fakturu a čekají, že ji v řádném termínu zaplatí. Mnohdy ale zbytečně. Proti případnému dlužníkovi se přitom lze, alespoň částečně, bránit předem.
Nejlepší je dluhům předcházet

Ne nadarmo se říká, že základem dobrého obchodu jsou informace. Než začne firma s kýmkoli obchodovat, měla by si zjistit o budoucím partnerovi co nejvíce údajů. Informace lze »nakoupit« u specializovaných agentur, řada z nich je dnes rovněž dostupná zdarma na internetu. Nejlépe podnikatel své peníze uchrání, když bude od svých partnerů požadovat platby v hotovosti. Žádná faktura, žádné převody z účtu na účet, ale pěkně rovnou na dřevo. Většina obchodních partnerů však na tuto podmínku nepřistoupí, obzvlášť jde-li se o větší sumy. Osvědčenou metodou jsou také zálohové platby. Firmy požadují dopředu obvykle padesát, někdy i pětasedmdesát procent z ceny zboží či poskytované služby. Jak ale ochránit zbytek peněz? Možností, jak jistit i bezhotovostní platby, existuje několik. Nejjednodušší je doložka k faktuře. Například majitel velkoobchodu prodá obchodníkovi boty. Na doložce k faktuře bude uvedeno, že se zboží stává majetkem malého prodejce až poté, co za něj zaplatí. Pokud tak neučiní, má velkoobchodník možnost boty zabavit. Ani tento způsob však nemusí vyhovovat všem. Každý podnikatel má především zájem za své zboží inkasovat peníze, nikoli ho vozit ze skladu do skladu. Další platební nástroje už přímo peníze podnikateli přímo neochrání, ale v případě soudního sporu, mohou jednání značně zkrátit.

Rozhodčí soud spory urychlí

Zatím málo využívanou, ale podle slov Anny Musilové z Hospodářské komory praktickou pomůckou, je rozhodčí doložka ve smlouvě. V ěřitel a dlužník jednoduše do své písemné dohody vpraví ustanovení, že její případně porušení vyřeší rozhodčí soud. Celý proces tu bývá mnohem kratší než u klasických soudních institucí. Pokud odběratel nezaplatí, podá poškozený podnikatel na rozhodčí soud žalobu, obvykle v pěti vyhotoveních. Zhruba do dvou dnů se dozví, kolik bude řízení stát. Sazba je stanovena jako tři procenta z předmětu sporu, nejméně sedm tisíc a nejvíce jeden milion korun. Poplatek je třeba zaplatit do patnácti dnů, pokud v případu figuruje zahraniční firma, tak do třiceti dnů. Podle Marie Moravcové z rozhodčího soudu je u sporných částek nad 233 tisíc korun rozhodčí řízení levnější než prvoinstanční u obecného soudu. Zde totiž požadují pětisetkorunový kolek plus čtyři procenta z projednávané částky. »Rozhodčí soud obvykle vyřeší spor do půl roku, kdežto u obecných soudů si podnikatelé počkají třeba i pět let,« dodává Anna Musilová. Jak správně napsat doložku a kam se obrátit v případě konfliktu, poradí podnikatelům na kterékoli pobočce Hospodářské komory.

Směnka u soudu pomůže více než faktury

Dalším způsobem, jak může podnikatel chránit své peníze, je směnka. »Při vymáhání pohledávky má směnka jistě větší cenu než hromádka faktur a dodacích listů s pochybnou vypovídací hodnotou,« uvádí advokát Josef Novák. Podle něho je však poměrně složité ji správně vypsat a také s ní podle zákona zacházet. Proto se zatím mezi podnikateli příliš nevyužívá. Její výhodou je, podobně jako v případě rozhodčí doložky, naděje na zkrácení soudního sporu. Majitel směnky, kterému nechce dlužník zaplatit, se může obrátit na Krajský soud - předloží žalobu, originál směnky a zaplatí poplatek čtyři procenta z její hodnoty. Pokud soud zjistí, že je žaloba správně sepsána a směnka je platná, vydá takzvaný směnečný platební rozkaz. Dlužník musí do tří dnů proti němu buď podat námitky, nebo zaplatit. Vzhledem k tomu, že se může dlužník proti rozhodnutí soudu odvolat, může se i zkrácené směnečné řízení vinou zahlcených soudů táhnout i několik let. Otázkou také je, jestli věřitel své peníze na konci sporu vůbec uvidí. Dlužník může majetek firmy převést jinam a na exekutora nic nezbude. »V obchodní praxi používají směnky podnikatelé zejména k zajištění větších obchodů. Za vystavení směnky se na rozdíl od dokumentárního akreditivu nebo bankovní záruky neplatí zvláštní poplatek,« říká Josef Novák. Dokumentární akreditiv je služba, kterou nabízí podnikatelům k ochraně jejich prostředků banky. Peníze, které platí jeden obchodní partner druhému, leží na bankovním účtě a uvolní se z něj ve chvíli, kdy bylo zboží skutečně předáno. Vzhledem k ceně této služby, obvykle několik desetin procenta z příslušné placené částky, se však využívá zejména u větších, obvykle zahraničních transakcí.

Příště: Jak vymáhat dluhy mimosoudní cestou pomocí specializovaných agentur, jak a kde prodat pohledávku

JAK PŘEDCHÁZET POHLEDÁVKÁM

způsob výhody nevýhody

platba v hotovosti firma získá peníze ihned někteří obchodní partneři na
tento způsob nepřistoupí

zálohové platby firma získá část peněz před další placení je jištěno jen smlouvou
dodáním zboží či služby

směnka zrychlení soudního sporu formální náročnost vypsání a používání
směnky, na konci soudního sporu dlužník
už nemusí mít peníze

dokumentární akreditiv ručí banka vyšší poplatky, obě strany musí souhlasit

rozhodčí doložka zrychlení soudního sporu obě strany musí souhlasit, do 233 tisíc korun
dražší ve smlouvě než u obecného soudu

Zkušenosti podnikatelů

Jakub Mejsnar, agentura Mejsnar

Zakázky do deseti tisíc korun požadujeme platit v hotovosti. V ostatních případech posíláme zálohovou fakturu, většinou na padesát procent konečné ceny.Máme dobře formulované smlouvy, nechybí v nich ustanovení, co se stane, když jeden z účastníků dohodu poruší. Přesto jsme se mu seli už několikrát uchýlit i k méně příjemným metodám. Zabýváme se mimo jiné produkcí - přelepený plakát »koncert se nekoná« je na dlužníka účinnou pákou.

Alena Kuchtová, dekoratérské studio Anna & A

Především musí být dobře postavená smlouva, která nestraní jednomu účastníkovi. Vždy požadujeme předem zálohu. A doplatek nejlépe v hotovosti. Doba už je taková. Kdyby firma, méně kapitálově vybavená, spoléhala jen na následné soudní vymáhání dluhů, může během soudního jednání zkrachovat. Slyšela jsem, že ani směnky nejsou příliš bezpečným jištěním.

Milan Kobryn, Truhlářství - sklenářství

Našim zákazníkům posíláme zálohové faktury, platí nám i v hotovosti. P okud neuhradí zakázku včas, telefonicky je urgujeme.Písemné upomínky neposíláme, protože nemáme staré dluhy.Dosud nám zákazníci vždy vše zaplatili.

Autor:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zájem o penzijní DIP je menší, než se čekalo. Mají jej jen desítky tisíc lidí

29. května 2024

O zajištění na důchod prostřednictvím investic se státní podporou Češi zatím velký zájem...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stát zveřejnil mapu s cenami nájmů. Stanoví, kolik má stát dostupný byt

29. května 2024

Ministerstvo financí vydalo interaktivní cenovou mapou nájemního bydlení. Ta ukazuje průměrné ceny...

Habibi Come to Dubai. Emirát už nechce být pro turisty jen přestupní stanicí

1. června 2024

Dubaj se chce stát cílovou destinací, kam se návštěvníci budou vracet opakovaně v průběhu celého...

Indické firmy těží z veder. Cena akcií výrobců klimatizací i nápojů roste

1. června 2024

Vysoké teploty v Indii hrají do karet tamním firmám, které aktuálně těží z vysokého nárůstu cen...

Jasmín pro výrobu parfémů sbírají i děti, zjistili reportéři. Firmy se brání

1. června 2024

Jasmín, který používají k výrobě parfémů značky Lancôme a L’Oréal nebo Estée Lauder sbírají...

Turisté se do Česka vrátili, ale dlouho se nezdrží. Nehledají ani nová místa

1. června 2024

Jedním z tahounů globální ekonomiky se má podle prognóz stát cestovní ruch. Obor těží z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...