Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Zestátněním“ penzí jako v Polsku by si Česko nepomohlo

  15:43
Penzijní reformu skalpovalo už před lety Maďarsko a nyní i Polsko. Obě země chtěly zalepit díru v rozpočtu částečným nebo úplným zestátněním prostředků naspořených ve fondech. V Česku by to však rozpočtu moc nepomohlo, vzhledem k výši schodku jsou úspory ve druhém pilíři jen drobné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dat Generálního finančního ředitelství ke 3. září si Češi ve druhém pilíři naspořili celkem 103 milionů korun. Část prostředků jde přitom z povinného důchodového pojištění, část z vlastní kapsy střadatele (systém 3 + 2 procenta z hrubé mzdy). Zájem lidí o toto spoření je nízký, zatím se připojilo jen 82 tisíc lidí. 

Naproti tomu v Polsku, kde vláda rozhodla, že z fondů převede do státního systému 121 miliard zlotých (726 miliard korun) z celkem naspořených 281 miliard zlotých, se spoření ve fondech účastnilo 16 milionů lidí. (o dočasném zestátnění penzí v Polsku čtěte zde)

Výpadek pojistného na důchodové pojištění v Česku bude letos kvůli chabé účasti lidí na reformě podstatně nižší než se čekalo. Odbor sociálního pojištění ministerstva práce odhaduje, že to bude 400 až 600 milionů korun.

Česká pokladna by si zestátněním nepomohla

Podle ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je agresivní vytlačování soukromého pilíře v Polsku z pohledu veřejných financí vytloukání klínu klínem, protože jediným výsledkem je nahrazení aktuálního schodku budoucími závazky. V českém rozměru navíc nedává příliš smysl, protože peněz ve fondech, kterými by si mohla vláda pomoci, je a bude málo kvůli nízké účasti na druhém pilíři.

"Českou analogií, jak ji slibuje ČSSD, by bylo zrušení druhého penzijního pilíře a vrácení prostředků, přesměrovaných ze sociálního pojistného na soukromé penzijní účty, zpět do státního rozpočtu. Na rozdíl od Polska, kde se v penzijních fondech nachází značné úspory, by ovšem v Česku takový krok nepřinesl státní kase téměř nic," řekl Sobíšek iDNES.cz.

O tom je přesvědčený i prezident Asociace penzijních společností ČR Karel Svoboda. "Ve druhém pilíři je natolik zanedbatelné množství peněz, že jeho zneužití takovýmto způsobem je z hlediska ekonomiky státu naprosto bezcenné," říká. Jako málo pravděpodobné označuje opakování polského scénáře v Česku i z jiného důvodu: "Na rozdíl od ostatních zemí si u nás ve 2. pilíři lidé ukládají i dvě procenta ze svého a při 'polském scénáři' by šlo o krádež těchto prostředků."

Je otázka, co by bylo s částí peněz, které jdou z vlastní kapsy střadatelů. Podle představ ČSSD by se nejspíš lidem převedly na jejich účty doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění), pokud by nějaké měli zřízené.

Tím, kdo by byl nejvíc poškozen, by tak byly fondy, které do druhého pilíře šly s představou udělat byznys na poplatcích za správu. Ty reguluje zákon, jsou nastaveny tak, aby fondy motivovaly peníze co nejvíc zhodnotit v rámci předepsaných pravidel. V Maďarsku fondy kvůli nízkému počtu klientů a objemu spravovaných peněz končí jeden za druhým, v Polsku zřejmě také všechny nepřežijí.

Na podobný scénář spoléhá v Česku i sociální demokracie - že fondy kvůli nezájmu klientů nebudou mít dost peněz, které by mohly se ziskem spravovat, a skončí tak samy. Do dvou let od vzniku musí mít totiž každá z šesti penzijních společností v Česku nejméně 50 tisíc klientů. Pokud by se lidé přece jen do druhého pilíře začali hlásit, nabízí se levici možnost je odradit například snížením procenta vyvedeného důchodového pojistného.

Maďarsko - konec reformy, návrat ke státním penzím

Podobný vývoj, jako dnes zažívá Polsko, nastal v Maďarsku už před třemi lety. Důvody byl stejný - zastavit odliv peněz z deficitního státního důchodového systému. Krok se dotkl zhruba tří milionů Maďarů, kteří dostali na výběr: buď do konce roku převedou peníze z fondů zpět státu, nebo přijdou o státní penzi a musí si vystačit s tím, co si naspořili ve svém fondu.

Rok na to ale pod mezinárodním tlakem, zejména Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, vzala vláda Viktora Orbána svou hrozbu zpět. Lidé mohli zůstat ve fondech bez toho, aby přišli o státní penzi. Jenže v mezidobí skoro všichni z fondů odešli, dnes jich dál spoří pouze kolem 70 tisíc.

Polský scénář rušení spoření v soukromých fondech je mírnější. Polákům nehrozí, že by o uspořené peníze přišli, jen se jim vyplatí v budoucnu z průběžného státního systému. Poláci navíc nepřidávají k úsporám vlastní peníze, jako například Češi. "Zestátněním" mohou Poláci ovšem přijít o možná zajímavý výnos, který by je čekal ve fondech.

"Lidé o své peníze nepřijdou, jen jim je nebude vyplácet penzijní fond, ale státní důchodový systém. Otázkou je, zda to budou stejně velké důchody jako z fondů, s velkou pravděpodobností však nižší," předpokládá hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

  • Nejčtenější

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

Zelení navrhují soupis majetku a daň z bohatství. Vtip, reagují ekonomové

23. května 2024  14:25

Strana zelených přišla před volbami do Evropského parlamentu s návrhem, jak alespoň částečně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Solidarita se nekoná. Německo od léta zvýší přirážku za tranzit plynu

24. května 2024

Kontroverzní přirážka za tranzit plynu z Německa se od července zvýší. Poplatek prodražující...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne na 35 hodin, nebo volné pátky

25. května 2024  8:45

Polské ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje dva návrhy na zkrácení pracovního týdne,...

Vlakem 200 km/h na českých kolejích. Jak to cestující pocítí v jízdních řádech

27. května 2024

Premium Na začátku měsíce oznámilo ministerstvo dopravy, že na čtyřech úsecích tratí prověřuje možnost...

Jednorožci už mají zas dost krmiva. Ale jen ti zdraví se slibnou budoucností

27. května 2024

Řekněte, kdy se dostanete do černých čísel, a možná vám dáme peníze. Věta, na kterou si zakladatelé...

Mangrovové lesy jsou v ohrožení. Jejich konec by byla katastrofa, varuje studie

26. května 2024

Mangrovové porosty, které se vyskytují podél tropického pobřeží, mají zásadní význam pro...

Aljaška chce těžit plyn. Do cesty se postavili mladí, podali žalobu

26. května 2024

Státem vlastněná společnost Alaska Gasline Development Corporation přišla s novým projektem na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...