O šest procent vyšší platy a kratší pracovní dobu, žádají odboráři

  14:18aktualizováno  14:18
Odboráři budou v příštím roce požadovat, aby se mzdy zvýšily o šest až sedm procent. Svým členům to v úterý doporučila Českomoravská konfederace odborových svazů. Za nízké platy v Česku podle ní může mimo jiné letité nepřerozdělování zisků firem. Odbory také chtějí usilovat o kratší pracovní dobu a více volna.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na shromáždění odborářů v Praze (17. září 2019) | foto: ČTK

Požadavky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v úterý na pražském shromáždění odborů představil předák konfederace, Josef Středula. Shromáždění se účastnilo zhruba 1,5 tisíce odborářů.

Kromě firem mohou za nízké mzdy podle ČMKOS také příliv levné pracovní síly z ciziny, dlouhá pracovní doba a nedostatek kolektivního vyjednávání. Adekvátní růst mezd by se podle nich v příštím roce měl pohybovat kolem šesti až sedmi procent.

„ČR má šestou nejvyšší míru zisku v zemích EU, ve mzdách je ale sedmá od konce. Není důvod platit nízkými mzdami,“ uvedl v úterý předák ČMKOS Josef Středula. „Naše požadavky nejsou ultimativní, je to přání. Chceme, aby se investovalo a byl zisk, ale chceme také, aby z něj něco měli i zaměstnanci a jejich rodiny,“ doplnil Středula.

Podle Hospodářské komory ČR přitom zaměstnavatelé v příštím roce plánovali růst mezd v průměru o šest procent i bez tlaku odborů. „Vliv odborářů na tak rychlý růst mezd je podle dat Hospodářské komory téměř nulový,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

O půl hodiny kratší pracovní doba

Odbory podle Středuly budou v příštím roce také usilovat o pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance a navýšení minimální mzdy. V jejich programu navíc stále zůstává snaha o zákonem dané zkrácení pracovního týdne o půl hodiny denně.

Tomu se přitom brání většina zaměstnavatelů. Šlo by totiž o krácení pracovní doby bez snížení mzdy. To by podle mnohých podnikatelů vedlo k finančním potížím. Museli by totiž najmout více lidí, a to by podle některých mohlo být obzvláště pro menší firmy až likvidační.

Zaměstnanci by rádi kratší pracovní den. Firmy většinou nikoli

K tomu, aby české platy dohnaly ty zahraniční, bude podle ČMKOS potřeba kompletní změna ekonomického modelu. Odbory tvrdí, že bude v příštích letech potřeba více investovat, a to jak do výrobních procesů, tak do školství a vědy.

Navíc by se podle nich měla navýšit podpora malých a středních podniků a změnit daňový systém. ČMKOS také navrhuje, aby vznikla státní exportní agentura, která by pomáhala vývozu českých technologií.

„ČMKOS považuje model nízkonákladové ekonomiky, který je tu od 90. let, za škodlivý a znemožňující reálnou konvergenci k zemím západní Evropy,“ uvedl Středula. „Oběť českých zaměstnanců byla bohužel politickými elitami promarněna. Jestliže jsme po třiceti letech dosáhli necelé třetiny úrovně mezd vyspělých sousedů, není to rozhodně dobrá zpráva,“ dodal.

O jedenáct let delší práce

Český zaměstnanec podle něj navíc za svou kariéru odpracuje o jedenáct let víc než německý, přitom jen za zlomek peněz. Za to podle ČMKOS mohou především firmy, které na úkor mezd zaměstnanců navyšují zisky.

Odbory chtějí od příštího roku zvýšit minimální mzdu na 15 tisíc korun

„Čeští zaměstnanci prostřednictvím nevyplacených mezd fakticky subvencují velmi vysokou ziskovost firem působících na českém území,“ stojí ve studii, kterou si konfederace nechala zpracovat. „Mezi lety 1991 až 2017 bylo takto ‚přesunuto‘ z mezd do zisku firem přes 4,5 bilionu korun,“ doplňuje její autor.

Odbory vyzvaly hlavní politické strany a hnutí, aby se na změnách podoby ekonomického modelu dohodly. Právě nedostatečná komunikace a absence dohody mezi státem a zaměstnanci podle nich totiž způsobila, že české mzdy zaostávají za zahraničím.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme se dobře, hodnotí Češi. Ekonomickou situaci vidí kladně víc než půlka

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz