Milenec ve spíži upoutal nejvíce diváků

  • 11
"Dobrá voda denně doma." Tento reklamní slogan a kampaň, která jej v televizi provází už druhý rok, loni upoutal největší počet televizních diváků. Alespoň podle průzkumu agentury Taylor Nielsen Sofres Factum. Když se agentura ptala lidí, který televizní spot se jim nejvíce líbí, nejčastěji si dotázaní vzpomněli právě na legrační příběhy rodinky, která má všude doma kartony s Dobrou vodou.

"Chtěl jsem něco vtipného, čím bychom zároveň dali najevo, že Dobrá voda je normální součást domácnosti," vzpomíná otec celého seriálu, marketingový ředitel společnosti HBSW (výrobce Dobré vody) Petr Lepša.

Uberte reklamy, volají Češi

Právě jemu se před dvěma lety když Dobrá voda měnila podobu etiket - v hlavně zjevil scénář jednoho z příběhů. "První byla máma s dcerou před zrcadlem, zbytek se pak nabaloval," dodává Lepša.

Od počáteční myšlenky ke konečnému provedení však byla dlouhá cesta. "Vymysleli jsme spolu se scenáristou a režisérem Filipem Renčem snad stovky návrhů, z nich pak zbyly čtyři, které jsme nakonec natočili do televize," uvádí Petr Šenfelder z reklamní agentury Dorland, která celou kampaň připravovala.

Sex chceme i v reklamě

Otrávenost z nadbytku reklamy v televizi, nesouhlas s reklamou na cigarety... v tom se Češi shodují se světem. Odlišnost se projevuje, když přijde řeč na téma sex a erotika.

"Češi jsou výjimečně tolerantní a proti této tematice v reklamě velká část populace nic nemá. To je v porovnání se západní Evropou zvláštní a dlouhodobě se to nijak nemění," uvádí autorka průzkumu agentury Taylor Nelson Sofres Factum Jitka Vysekalová.

Skoro sedmdesát procent z tisíce dotázaných respondentů nemá nic proti sexuálním a erotickým motivům v reklamě.

Čtrnácti procentům se líbí, 22 procent ji toleruje a plná třetina erotické prvky v reklamě přijímá, pokud mají nějaký vztah k výrobku. "Militantní postoj 'zakázat' zastává pouze devět procent populace," dodává Vysekalová.

"Nejoblíbenější je jednoznačně špajz," říká Šenfelder s odkazem na příběh, kdy otec nachytá svůdníka své dcery ve spíži plné kartonů s propagovaným nápojem. I když to možná někomu uniklo, i v tom má být sdělení: "Chtěli jsme zdůraznit lidem nabídku všech chutí," uvedl Lepša.

To se podle něho podařilo - prodej ochucených vod vzrostl o sedm procent. "To považuji za úspěch vzhledem k přesycenému trhu s vodami, kde je vůbec těžké prodej udržet," říká Lepša.

Náklady na výrobu kampaně byly podle Šenfeldera v řádu milionů. Za vysílací čas v televizi pak firma podle Lepši utratila přes 50 milionů korun - čili asi padesátník na jednu prodanou láhev. K úspěšné reklamě se už připravuje pokračování.

Jaké? To je zatím tajemství.  "Možnosti jsou dvě, pokračování seriálu, nebo něco jiného, ale určitě to bude dál o rodině a o vodě," uzavírá Šenfelder.

Podle průzkumu agentury TNS Factum se loni Čechům nejvíce líbila reklama na Dobrou vodu