„Jsme k tomu dohnáni současnou situací. Jsme na pokraji fyzických, psychických a finančních sil,“ zdůvodnil své rozhodnutí Janeček. Záměr nedodržet vládní nařízení oznámil v úterý ráno prostřednictvím Facebooku.
Dopoledne zareagovaly na příspěvek desítky lidí, podle Janečka se k podobnému kroku chystají i další provozovatelé hospod a restaurací. „Mám tuto informaci, nicméně nebudu je jmenovat, musí si to rozmyslet,“ řekl na dotaz iDNES.cz.
Protestní prodloužení otevírací doby zvažují například některé ostravské restaurace. „Je to dobrý nápad. Proberu s majiteli, jestli se k protestu připojíme,“ uvedl pro ČTK manažer restaurace Stračena pub v Ostravě-Výškovicích Radek Bílý.
Podobně se vyjádřil i majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík. „Připojil bych se, vlajku někde seženu. Už nám omezili kapacitu na 50 procent. Pak nás zavřeli v deset a nyní v osm. Přes obědy ale moc nefungujeme. Lidé ve městě ještě nejsou,“ sdělil Bavlšík.
„Omezení otevírací doby vychází především z aktuální epidemické situace. V posledních dnech jsme často registrovali porušování opatření, která souvisela například s prodejem z okének během nočních hodin, s přeplněnými bary nebo s konzumací alkoholu na veřejnosti,“ reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Pokud budou restaurace od středy otevřené i po 20. hodině, jde podle ní o porušení krizového opatření vlády.
„Vládě už nevěříme“
Pivovar Malý Janek v Jincích u Prahy ve středu zavře až ve 22. hodin, což odpovídá třetímu stupni opatření podle protiepidemického systému PES. Bary a restaurace v tomto režimu fungují od minulého čtvrtka, kdy přivítaly zákazníky po zhruba šestitýdenním uzavření.
Hospody od středy zavřou ve 20 hodin, lyžování vláda nepovolila |
Janeček chce posunutím zavíračky o dvě hodiny poukázat na to, v jakém stavu se v současnosti pohostinství nacházejí. „Na jaře jsme slyšeli od vlády plno slibů o kompenzacích, nakonec se pomohlo pouze zaměstnancům a to ani zdaleka v plné výši. Naletěli jsme, dnes už vládě nevěříme ani slovo,“ říká.
Pivovar Malý Janek, který poskytoval i hotelové služby, se s touto částí byznysu musel rozloučit. „Z hotelové části jsme propustili spoustu lidí a definitivně ji zlikvidovali, pivovar si zlikvidovat nenecháme,“ uvádí Janeček.
Rebelují i na Slovensku
Někteří provozovatelé restaurací na Slovensku navzdory zákazu v úterý otevřeli interiéry svých podniků pro zákazníky.
Podnikatelé krok zdůvodňují tím, že nemají peníze a kompenzace od státu nestačí na krytí ztrát způsobených negativními dopady koronaviru. Za porušení karanténních opatření hlavního hygienika hrozí na Slovensku vysoké pokuty.
Slovensko v polovině října kvůli druhé vlně koronaviru zavedlo nová karanténní opatření, která se dotkla také restaurací. Ty nesmějí podávat jídlo ve svých vnitřních prostorech, povolen je prodej přes okénko nebo obsluha zákazníků na terasách podniků.
Musíme živit rodiny. Na východě Slovenska přes zákaz otevřeli restaurace |
Část podnikatelů zejména z východního Slovenska se navzdory tomu rozhodla, že své provozy otevře. K iniciativě se přidaly i slovenské posilovny, z nichž mnohé také měly v plánu v úterý otevřít.
Měly by se k "rebelii" jineckého pivovaru přidat i další podniky a riskovat tak případný postih?
Štamgastům už minulý týden otevřel přes zákaz majitel restarace Šeberák: