KOMENTÁŘ: Lhali před volbami, lhali před rokem a lžou i teď

  14:00aktualizováno  14:00
Očití svědkové tvrdí, že při představování "úspor" ve státním hospodaření neměl premiér Nečas zkřížené nohy. Na ruce mu bylo vidět a zkřížených prstů jsem si nevšiml. Za mých dětských let jsme podobnou hru hráli.

Premiér Nečas a ministr financí Kalousek vyprávějí o úsporách "především na výdajích". Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když jsme vědomě lhali nebo slibovali něco, o čem dopředu víme, že nejsme schopni splnit, zkřížili jsme pod stolem nohy. Nebo prsty na rukou a za zády. Sliby neplatily a my nelhali, protože jsme to stejně nemysleli vážně. Měli jsme přece zkřížené prsty.

Když premiér v úterý a ministr financí o den později vyprávěli, že úspory se projeví "především na výdajích", instinktivně jsem hledal jejich zkřížené ruce a nohy. Přece jenom v jejich seznamu, který obsahuje zvýšení daně z přidané hodnoty, zvýšení daně z příjmů, zvýšení daně z převodu nemovitostí, zvýšení daně z tabáku, zrušení stropů na zdravotní pojištění, zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, zrušení nové slevy na dani pro zaměstnance, zavedení uhlíkové daně, novou daň z vína, zdanění nafty pro zemědělce (a tak dále), se úspory hledají těžko.

Jako účetního mě napadlo, zda se výjimečně nevcítili do role svých voličů, které napálili před necelými dvěma lety svými sliby o úsporném, štíhlém státu a nezvyšování daní, a účetní strany "má dáti - dal" neprohodili. Tedy výrok, že úspory se projeví "především na výdajích", není myšlen jako ve "vašich výdajích". Přišlo mi to upřímné, a proto jsem to zavrhl.

Ve středu jsem pochopil, že to myslí vážně. Ministr financí zveřejnil tabulku. Na korunu, kterou od vás vybere navíc v letech 2010 až 2014, dvě ušetří. Například letos, říká tabulka, zaplatíme o 37 miliard víc a rozpočtově odpovědná vláda sto miliard ušetří! Chystáme nejvyšší růst daní v historii? Dvakrát tolik ušetříme.

Druhá zveřejněná tabulka, ještě prolhanější než ta první, například odhaduje, že takzvaná složená daňová kvóta (zlomek: daňové a podobné příjmy státu děleno výkon ekonomiky) přes růst daní v čitateli a stagnaci ekonomiky ve jmenovateli v příštích letech klesne.

V obou případech jde z významné části o kouzlení s čísly. Například úspora ze snížení výdajů na státní platy a jejich tříleté zmrazení se počítá stylem "kolik bychom bývali letos vyplatili na mzdách, kdybychom před třemi lety bývali nesnížili platy?". Do daní se v příštím roce zase "metodicky" přestanou počítat tři povinná procenta na sociální pojištění přesměrovaná do penzijních fondů.

Rétorika premiéra i ministra financí je zcela pochopitelná. V jejich volebních programech není o takovém zvyšování daní ani zmínka. Zato se hemží sliby o úsporách, efektivním a štíhlém státu. Naděje neumírá: vláda má komisi a ta v roce 2014 jistě ukáže studii, jak to udělat. Do té doby plaťte a potom s ČSSD a KSČM ještě více.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Musíme chovat více zvířat. To zachrání půdu, říká šéf agrární komory

Šéfagrárník a majitel holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek.

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES říká, že to čeští zemědělci s chemií nepřehánějí. Přesto...

Problém Počerady. ČEZ je chce prodat, menšinoví akcionáři nesouhlasí

Elektrárna Počerady

ČEZ je znovu pod tlakem kvůli tomu, jak naloží se svou obří uhelnou elektrárnou. Vedení zbývá pouhý půlrok, aby...

Nový exekuční řád čelí kritice. Mohl by umožnit vznik „exekučních baronů“

Ilustrační snímek

Návrh novely exekučního řádu v současné podobě je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz