Bez něj by letos stoupl výkon průmyslu o 5,2 procenta. Oproti letošnímu dubnu však k poklesu prokazatelně došlo.
"Průmyslová produkce byla v květnu meziměsíčně po sezónním očištění nižší než v dubnu o 0,6 procenta, tržby klesly o 1,1 procenta," uvádí Český statistický úřad.
"Zdá se, že meziroční tempo kolem pěti procent je tuzemský průmysl maximem možného s ohledem na stagnující zahraniční poptávku. Přitom ani signály z ekonomik EU, ani údaje o zakázkách v tuzemských podnicích nedávají příliš šancí na dodatečný růstový impuls v nejbližších měsících," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.
Na špici růstu se stále drží výroba plastů, papíru, energií a dopravních prostředků. Naopak stále se propadá textilní a kožedělný průmysl.
Firmám se daří vyvážet. Tržby z přímého exportu reálně vzrostly o 6,2 procenta. Největší růst zůstává u elektrických a optických přístrojů, jejichž zahraniční výrobci mají v Česku své továrny.
"Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2003 meziročně snížil o 38,5 tisíc lidí, průměrná měsíční nominální mzda v květnu 2003 činila 16 753 korun a meziročně vzrostla o 4,9 procenta," uvedl ČSÚ.
Dodal, že produktivita práce v průmyslu vyjádřená tržbami na jednoho zaměstnance vzrostla o 5,6 procenta.