Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vypnout vodu ani topení v bytech neplatičů nelze, potvrzuje advokát

  16:04
Inflace a energetická krize pravděpodobně způsobí nárůst neplatičů v bytech. V případě výrazného růstu mohou uvrhnout do problémů samotná družstva či SVJ. Ta si již nyní mají ohledně nadcházející topné sezony obavy.

Advokát Ondřej Brostík | foto: archiv Ondřeje Brostíka

„Bojíme se toho, co přijde. Zvyšující se ceny energií jsou citelným vstupem do rozpočtu rodin,“ uvedl například František Ryba, ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor, které se potýká s neplatiči dlouhodobě.

Domluva ohledně placení často nefunguje a je nutné peníze vymáhat soudní cestou, mnohdy do hry vstupuje také exekutor. Ani to však nemusí být stoprocentní cesta k úspěchu.

„Šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz advokát Ondřej Brostík.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Svaz českých a moravských družstev tvrdí, že vymáhání dluhu soudní cestou je na dlouhou dobu a soudní řízení může trvat dva až tři roky. Je to skutečně tak?
V délce soudního procesu existuje mnoho proměnných a je tedy poměrně složité předem odhadnout, jak dlouho bude takové řízení trvat. Pokud ale skutečně nedojde k domluvě s dlužníkem a SVJ uplatní svůj nárok soudní cestou, je skutečně nutno počítat se soudním řízením v délce několika měsíců až let.

Doba dvou až tří let přitom bohužel není výjimečná. Občanský soudní řád sice zná možnosti využití tzv. zkrácených řízení, kdy soud může ve věci rozhodnout formou platebního rozkazu nebo elektronického platebního rozkazu, které mohou řízení zkrátit až na několik týdnů. Pokud se ale bude neplatič aktivně bránit či naopak úmyslně řízení prodlužovat, může se řízení protáhnout až na několik let.

Co ještě hraje roli?
Vedle přístupu dlužníka přitom v této souvislosti hraje významnou roli nejen složitost případu, ale například také vytíženost konkrétního soudu a soudce. A to se přitom bavíme pouze o nalézacím řízení, které v ideálním případě skončí vykonatelným rozhodnutím soudu. To však ještě samo o sobě neznamená reálné vymožení pohledávky, kterého se žalobce často musí domáhat až v následném exekučním řízení.

Smršť drahoty na podzim bude šílená. Brutálně zdraží všechno, říká ekonom

Jak to probíhá?
Jak již bylo zmíněno, pokud soud ve věci rozhodne ve prospěch žalobce, tedy v našem případě SVJ, lze se po nabytí právní moci a vykonatelnosti takového rozhodnutí obrátit s vymáháním pohledávky na exekutora prostřednictvím exekučního návrhu. Exekutor následně požádá soud o pověření vedením exekuce, vyrozumí povinného o zahájení exekučního řízení a ještě jednou jej vyzve k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti.

Současně však již exekutor prostřednictvím exekučních příkazů zajistí majetek povinného. Tento proces v praxi standardně trvá přibližně měsíc. Poté však opět záleží na konkrétních okolnostech případu a zejména na skutečnosti, zda dlužník reálně disponuje majetkem, ze kterého lze vymáhanou pohledávku uspokojit. Pokud ano, může být již následný proces poměrně rychlý, například v řádu týdnů.

A pokud majetkem nedisponuje?
V případě, kdy dlužník nemá dostatek prostředků na úhradu vymáhané pohledávky, se však exekuční řízení opět může táhnout i několik let, a to často bez výrazného úspěchu. V dnešní době je bohužel velmi časté, že je proti téže osobě vedeno i několik exekučních řízení a reálné vymožení pohledávky je tak velmi složité.

Lidé přitom následně často řeší svou situaci prostřednictvím insolvenčního řízení, kdy v případě fyzických osob přichází do úvahy zejména řešení úpadku formou oddlužení. To už je ale zase další samostatné téma.

U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt.

Advokát Ondřej Brostík

Jak velká je šance, že SVJ nebo bytové družstvo dostane nakonec zpátky všechny peníze, které takový neplatič dluží?
Jak jsem již naznačil, šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit. U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt a s vědomím, že jim hrozí vymáhání pohledávky soudní cestou, nakonec uhradí dluh v celé výši ještě před zahájením soudního řízení.

To většinou nastává zejména u osob, které finanční prostředky mají, jen je doposud odmítaly smírnou cestou vydat. Tato varianta je samozřejmě pro SVJ ideální a řešení je poměrně rychlé.

Druhou skupinou jsou dlužníci, kteří sice dluh neuhradí dobrovolně, ale disponují majetkem, který lze v exekučním řízení postihnout a SVJ tak má možnost domoci se svého nároku prostřednictvím činnosti exekutora. Samozřejmě ale existují i případy, kdy ani exekutor není ve své činnosti úspěšný a pohledávku se mu podaří vymoci pouze částečně nebo vůbec. Bohužel je nutno uvést, že s ohledem na současnou ekonomickou situaci lze předpokládat, že těchto případů bude do budoucna spíše přibývat. Proto je tak klíčové jim předcházet.

A jak konkrétně?
Například zajištěním flexibilního schvalování změn záloh skrze moderní aplikace. V počáteční fázi sporu je samozřejmě velmi těžké posoudit reálnou vymahatelnost pohledávky a samozřejmě je nutno vzít v potaz také to, že vymáháním pohledávky vznikají SVJ další nemalé náklady na soudní poplatek a právní zastoupení, které samozřejmě následně také musí po dlužníkovi vymáhat.

Dluhy družstevníka potápějí celý dům. Jejich vymáhání má být ještě těžší

Určitě to však není důvod, aby SVJ pohledávky po neplatičích vůbec nevymáhalo. Alespoň základní představu o situaci dlužníka si může každý věřitel udělat prostřednictvím nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a centrální evidence exekucí. Pokud dlužník v těchto registrech nemá žádný záznam, je poměrně velká pravděpodobnost, že by proces vymáhání mohl být nakonec úspěšný.

Proč nelze neplatičům vstoupit do bytu a vypnout jim topení nebo vodu? Člověk může využívat topení nebo se sprchovat i v případě, pokud neplatí zálohy. To nezní úplně fér...
Je nutno říct, že i neplatič je stále vlastníkem bytové jednotky a náš právní řád přiznává vlastnictví širokou ochranu. Vlastnické právo nesmí být až na některé zákonem definované výjimky vlastnictví omezováno a Listina základních práv a svobod zároveň zaručuje právo na nedotknutelnost obydlí.

To znamená, že do obydlí není možné vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí, přičemž je vysoce nepravděpodobné, že by neplatič do bytu kohokoli dobrovolně vpustil právě za účelem vypnutí vody či topení. Nuceným vstupem by tedy došlo k závažnému porušení ústavně zaručených práv a neplatič by se tak ocitl v pozici, kdy by se proti takovému zásahu mohl bránit nejen u soudu, ale také v trestněprávní rovině.

SVJ by tak spíše vznikly další nepříjemnosti. Daná situace je každopádně problém, na který SVJ a bytová družstva již dlouhodobě upozorňují a volají po změně příslušné legislativy.

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Kabely jsme schovali do bambusu. Berlín vládne trendu balkonových solárů

12. května 2024

Obyvatelé největšího německého města mají otevřenou cestu k novému využití sluneční energie. Stojí...

Inflace v dubnu vzrostla. Hlavně kvůli cenám pohonných hmot, soudí analytici

12. května 2024  7:39

Meziroční inflace v dubnu zřejmě vzrostla z březnových dvou procent, a to až o půl procentního...

Mafie mění praktiky. Místo vražd páchá finanční delikty, škody jsou nedozírné

12. května 2024

Premium Časy se mění a italská mafie si dnes už jen zřídkakdy špiní ruce krví. Vydírání vyšlo z módy a...

Rovnostářské Švédsko překvapuje. Žije tam více miliardářů než v USA

12. května 2024

Vysoké daně a snaha o dosažení sociální rovnosti. Taková je dlouhodobá pověst Švédska, které se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...