Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Vypnout vodu ani topení v bytech neplatičů nelze, potvrzuje advokát

  16:04
Inflace a energetická krize pravděpodobně způsobí nárůst neplatičů v bytech. V případě výrazného růstu mohou uvrhnout do problémů samotná družstva či SVJ. Ta si již nyní mají ohledně nadcházející topné sezony obavy.

Advokát Ondřej Brostík | foto: archiv Ondřeje Brostíka

„Bojíme se toho, co přijde. Zvyšující se ceny energií jsou citelným vstupem do rozpočtu rodin,“ uvedl například František Ryba, ředitel Stavebního bytového družstva Krušnohor, které se potýká s neplatiči dlouhodobě.

Domluva ohledně placení často nefunguje a je nutné peníze vymáhat soudní cestou, mnohdy do hry vstupuje také exekutor. Ani to však nemusí být stoprocentní cesta k úspěchu.

„Šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz advokát Ondřej Brostík.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Svaz českých a moravských družstev tvrdí, že vymáhání dluhu soudní cestou je na dlouhou dobu a soudní řízení může trvat dva až tři roky. Je to skutečně tak?
V délce soudního procesu existuje mnoho proměnných a je tedy poměrně složité předem odhadnout, jak dlouho bude takové řízení trvat. Pokud ale skutečně nedojde k domluvě s dlužníkem a SVJ uplatní svůj nárok soudní cestou, je skutečně nutno počítat se soudním řízením v délce několika měsíců až let.

Doba dvou až tří let přitom bohužel není výjimečná. Občanský soudní řád sice zná možnosti využití tzv. zkrácených řízení, kdy soud může ve věci rozhodnout formou platebního rozkazu nebo elektronického platebního rozkazu, které mohou řízení zkrátit až na několik týdnů. Pokud se ale bude neplatič aktivně bránit či naopak úmyslně řízení prodlužovat, může se řízení protáhnout až na několik let.

Co ještě hraje roli?
Vedle přístupu dlužníka přitom v této souvislosti hraje významnou roli nejen složitost případu, ale například také vytíženost konkrétního soudu a soudce. A to se přitom bavíme pouze o nalézacím řízení, které v ideálním případě skončí vykonatelným rozhodnutím soudu. To však ještě samo o sobě neznamená reálné vymožení pohledávky, kterého se žalobce často musí domáhat až v následném exekučním řízení.

Smršť drahoty na podzim bude šílená. Brutálně zdraží všechno, říká ekonom

Jak to probíhá?
Jak již bylo zmíněno, pokud soud ve věci rozhodne ve prospěch žalobce, tedy v našem případě SVJ, lze se po nabytí právní moci a vykonatelnosti takového rozhodnutí obrátit s vymáháním pohledávky na exekutora prostřednictvím exekučního návrhu. Exekutor následně požádá soud o pověření vedením exekuce, vyrozumí povinného o zahájení exekučního řízení a ještě jednou jej vyzve k dobrovolnému splnění vymáhané povinnosti.

Současně však již exekutor prostřednictvím exekučních příkazů zajistí majetek povinného. Tento proces v praxi standardně trvá přibližně měsíc. Poté však opět záleží na konkrétních okolnostech případu a zejména na skutečnosti, zda dlužník reálně disponuje majetkem, ze kterého lze vymáhanou pohledávku uspokojit. Pokud ano, může být již následný proces poměrně rychlý, například v řádu týdnů.

A pokud majetkem nedisponuje?
V případě, kdy dlužník nemá dostatek prostředků na úhradu vymáhané pohledávky, se však exekuční řízení opět může táhnout i několik let, a to často bez výrazného úspěchu. V dnešní době je bohužel velmi časté, že je proti téže osobě vedeno i několik exekučních řízení a reálné vymožení pohledávky je tak velmi složité.

Lidé přitom následně často řeší svou situaci prostřednictvím insolvenčního řízení, kdy v případě fyzických osob přichází do úvahy zejména řešení úpadku formou oddlužení. To už je ale zase další samostatné téma.

U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt.

Advokát Ondřej Brostík

Jak velká je šance, že SVJ nebo bytové družstvo dostane nakonec zpátky všechny peníze, které takový neplatič dluží?
Jak jsem již naznačil, šance na úspěch se odvíjí od více faktorů a v dnešní době je opravdu velmi těžké ji jakkoli vyčíslit. U některých neplatičů může mít jen doručení předžalobní výzvy psychologický efekt a s vědomím, že jim hrozí vymáhání pohledávky soudní cestou, nakonec uhradí dluh v celé výši ještě před zahájením soudního řízení.

To většinou nastává zejména u osob, které finanční prostředky mají, jen je doposud odmítaly smírnou cestou vydat. Tato varianta je samozřejmě pro SVJ ideální a řešení je poměrně rychlé.

Druhou skupinou jsou dlužníci, kteří sice dluh neuhradí dobrovolně, ale disponují majetkem, který lze v exekučním řízení postihnout a SVJ tak má možnost domoci se svého nároku prostřednictvím činnosti exekutora. Samozřejmě ale existují i případy, kdy ani exekutor není ve své činnosti úspěšný a pohledávku se mu podaří vymoci pouze částečně nebo vůbec. Bohužel je nutno uvést, že s ohledem na současnou ekonomickou situaci lze předpokládat, že těchto případů bude do budoucna spíše přibývat. Proto je tak klíčové jim předcházet.

A jak konkrétně?
Například zajištěním flexibilního schvalování změn záloh skrze moderní aplikace. V počáteční fázi sporu je samozřejmě velmi těžké posoudit reálnou vymahatelnost pohledávky a samozřejmě je nutno vzít v potaz také to, že vymáháním pohledávky vznikají SVJ další nemalé náklady na soudní poplatek a právní zastoupení, které samozřejmě následně také musí po dlužníkovi vymáhat.

Dluhy družstevníka potápějí celý dům. Jejich vymáhání má být ještě těžší

Určitě to však není důvod, aby SVJ pohledávky po neplatičích vůbec nevymáhalo. Alespoň základní představu o situaci dlužníka si může každý věřitel udělat prostřednictvím nahlédnutí do insolvenčního rejstříku a centrální evidence exekucí. Pokud dlužník v těchto registrech nemá žádný záznam, je poměrně velká pravděpodobnost, že by proces vymáhání mohl být nakonec úspěšný.

Proč nelze neplatičům vstoupit do bytu a vypnout jim topení nebo vodu? Člověk může využívat topení nebo se sprchovat i v případě, pokud neplatí zálohy. To nezní úplně fér...
Je nutno říct, že i neplatič je stále vlastníkem bytové jednotky a náš právní řád přiznává vlastnictví širokou ochranu. Vlastnické právo nesmí být až na některé zákonem definované výjimky vlastnictví omezováno a Listina základních práv a svobod zároveň zaručuje právo na nedotknutelnost obydlí.

To znamená, že do obydlí není možné vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí, přičemž je vysoce nepravděpodobné, že by neplatič do bytu kohokoli dobrovolně vpustil právě za účelem vypnutí vody či topení. Nuceným vstupem by tedy došlo k závažnému porušení ústavně zaručených práv a neplatič by se tak ocitl v pozici, kdy by se proti takovému zásahu mohl bránit nejen u soudu, ale také v trestněprávní rovině.

SVJ by tak spíše vznikly další nepříjemnosti. Daná situace je každopádně problém, na který SVJ a bytová družstva již dlouhodobě upozorňují a volají po změně příslušné legislativy.

  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Za dekádu o dvojnásobek. Cena bytů roste nepřetržitě od roku 2013

Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří...

Ceny paliv v Česku klesají, benzin je nejlevnější od začátku války

Benzin je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37,56 koruny za litr. Zlevňuje také...

Nejspokojenější Čech? Podle průzkumu vesničan ve vlastním rodinném domku

Premium Se svým bydlením je aktuálně spokojeno jen 48 procent lidí. Ti zbývající hledají nové bydlení, snaží se rekonstruovat...

Nedostatek plynu kvůli poškození Nord Streamu nehrozí, shodují se analytici

Nedostatek plynu po pondělní podmořských explozích plynovodu Nord Stream nehrozí. Shodují se na tom analytici, podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...