Elektronická cigareta gloTM | foto: British American Tobacco

Přechod na zahřívaný tabák je jako přestat kouřit, tvrdí britská studie

  • 66
Nová studie nadnárodní společnosti British American Tobacco (BAT) zveřejněná v časopise The Journal of Internal and Emergency Medicine ukázala překvapivý výsledek. Podle ní totiž lidé, kteří přejdou z klasických cigaret na zahřívaný tabák, mají po určitém čase stejný zdravotní stav jako lidé, kteří přestali úplně kouřit. To ovšem někteří odborníci zpochybňují.

Podle studie totiž lidé, kteří kouří zahřívaný tabák v zařízení glo přímo od společnosti British American Tobacco , mohou významně snížit své vystavení se toxickým látkám spojeným s nemocemi souvisejícími s kouřením.

Studie, která probíhala rok a posledních šest měsíců zaznamenávala zjištěné výsledky, tvrdí, že lidé, kteří z klasických cigaret přešli na tabákovou alternativu, mají menší riziko rakoviny plic, významné snížení počtu bílých krvinek, zánětlivého ukazatele indikujícího riziko kardiovaskulárních onemocnění a dalších nemocí souvisejících s kouřením, zlepšení hladiny cholesterolu a zdravotně jsou na tom tudíž podobně jako lidé, kteří s kouřením úplně přestali.

„Jsou to úžasné výsledky. Umožňují nám pochopit, jak velký potenciál má systém glo v oblasti snížení zdravotních rizik. Studie ukazuje, že kuřáci, kteří na tento systém plně přejdou, mohou snížit jednak své vystavení určitým toxickým látkám, ale zároveň i riziko vzniku určitých onemocnění souvisejících s kouřením. Závěry studie jsou velmi povzbudivé,” říká ředitel vědeckého výzkumu British American Tobacco David O’Reilly.

Účastníky studie byli Britové ve věku 23 až 55 let, kteří jsou kuřáci v dobrém zdravotním stavu. Jednalo se zároveň o dvě skupiny lidí. První byli ti, kteří s kouřením chtěli přestat a druzí ti, kteří o skoncování s kouřením neměli zájem.

Kuřáci, kteří neměli v úmyslu přestat kouřit, byli náhodně vybráni, aby buď pokračovali v kouření cigaret, nebo přešli na výhradní používání zahřívaného tabáku, zatímco kuřáci, kteří uvedli, že chtějí přestat kouřit, dostávali nikotinovou substituční terapii a navštěvovali konzultace u osobního poradce po ukončení léčby. Byla také zahrnuta skupina „nikdy nekouřících“, která měla působit jako kontrolní skupina a nadále neužívala žádné tabákové nebo nikotinové výrobky.

Šéfka Centra pro závislé na tabáku nesouhlasí

Podle profesorky Evy Králíkové, z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN je však velmi nepravděpodobné, že by lidé při přechodu na zahřívaný tabák měli opravdu stejné snížení zdravotních rizik jako ti, kteří s kouřením skoncovali. „Studie uvádí jen velmi málo biomarkerů, tedy z toho nelze vůbec usuzovat na celkové riziko,” říká.

„Zdravotní rizika jsou u zahřívaného tabáku celkově sice o něco nižší než u klasických cigaret, ale přechod na zahřívaný tabák nikdy nemůže daná rizika minimalizovat tak, jako když člověk přestane kouřit. To, aby uživatel zahřívaného tabáku měl stejná zdravotní rizika jako člověk, který skončil s kouřením, je nemožné. Riziko blízké nule, ale nikoli nulové, může přicházet v úvahu u elektronických cigaret, které žádný tabák neobsahují,“ vysvětluje Králíková.

V některých zemích se do deseti let stanou cigarety minulostí, míní Petr Šebek

Kromě zdravotních rizik je totiž podle ní i problematická i rychlá tvorba závislosti a fakt, že kuřácké alternativy existují zatím poměrně krátce. „Cigaretový kouř obsahuje velké množství toxických látek a je pravda, že zahřívaný tabák obsahuje některých škodlivých látek o desítky procent méně, jiných ale i více. Kromě míry rizika je tu otázka závislosti, ta může vznikat u všech forem. Máme řadu pacientů, kteří přešli na zahřívaný tabák a mají nyní větší problém přestat jej užívat než předtím kouřit,“ doplňuje Králíková pro iDNES.cz.

Právě to, že některé látky obsažené v cigaretovém kouři jsou u zahřívaného tabáku minimalizované, či úplně chybí, ale jiné se zde naopak vyskytují více než u klasických cigaret, potvrzuje i studie z roku 2018 o účincích podobného zařízení IQOS od společnost Philip Morris.


Témata: tabák, kouření