Návrh ministra práce Petra Nečase má usnadnit zaměstnání desetitisíců cizinců ze zemí mimo EU – především z kulturně spřízněných zemí. Z cizinecké policie by tak mohly zmizet fronty žadatelů o pobyt. Ilustrační foto.

Návrh ministra práce Petra Nečase má usnadnit zaměstnání desetitisíců cizinců ze zemí mimo EU – především z kulturně spřízněných zemí. Z cizinecké policie by tak mohly zmizet fronty žadatelů o pobyt. Ilustrační foto. | foto: David Port

Česko otevře pracovní trh cizincům už příští rok

  • 119
Cizinci z nečlenských zemí Evropské unie mají pomoci českým podnikům překonat velký nedostatek pracovníků, s kterým se tuzemské firmy potýkají. Do Česka by mohly za prací bez omezení proudit desítky tisíc lidí ze států za vnější hranicí Unie, především slovanských národností, ale třeba i Vietnamců.

"Chceme liberalizovat trh práce. Je evidentní, že se bez zahraničních pracovníků neobejdeme," uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Chystaný program zelených karet, který má začít platit příští rok, usnadní přístup cizinců na domácí pracovní trh. Ministerstvo práce už s ministerstvy průmyslu a vnitra jedná o jeho podobě. Zatím však není jasné, kterých zemí by se program týkal – seznam se nyní tvoří.

"Měli bychom trh co nejvíce otevřít, aby to celé nebyl jen nějaký akademický projekt, přes který do Čech přijede pár cizinců," podotkl ministr průmyslu Martin Říman v narážce na podobný program, který ministerstvo práce spustilo za ministra Zdeňka Škromacha.

Jeho výsledek? Pár desítek nových cizinců a další cizinci, kteří už v Česku pracovali dříve. Povolování má probíhat mnohem snáze než dosud.

"Když teď dostanu požadavek na Ukrajince, veškeré papírování bude hotové tak za půl roku," kritizuje tempo většiny úřadů Pavel Hovorka, šéf zprostředkovatelské společnosti Adecia.

"Dnes musí zaměstnavatelé poměrně složitě prokazovat, že na místo nemohou sehnat Čecha, přestože je zjevné, že není. Teď to otočíme, taková podmínka nebude už potřeba," vysvětlil Nečas. Podle něj si ale stát zachová v některých regionech či profesích pojistku, kdy bude moci příliv cizinců omezit.

Žadatelé dostanou rovnou pracovní povolení a získají čas, aby si po příjezdu do Čech našli práci. Vízum si podle Římana bude moci vyřídit také například přes agenturu, nejen na ambasádě. Na nedostatek lidí v české ekonomice upozorňuje čím dál více lidí.

"Škoda, že takový program přichází tak pozdě, dlouho se s tímto problémem nic nedělalo a teď už obyvatelé řady zemí, odkud mohli lidé přijít, jsou na Západě," podotkl prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl. Podle něj by stát měl také nabídnout místo cizincům na českých školách.

"Řada z nich tu může zůstat," tvrdí Míl. Nečas věří, že legální zaměstnání cizinců povede k omezení počtu lidí pracujících načerno, často za podmínek hraničících s vydíráním. Nelegální práci chce dostat také na seznam trestných činů. Příliv cizinců podle něj nepovede k tomu, že by brali práci Čechům.

"Nastupují na místa, kde Češi nechtějí být, což se už ukazuje. Takže nemáme strach, že by brali Čechům práci," uvedl. Dokazuje to i firmami, které často mají i polovinu zaměstnanců ze zahraničí. Jde přitom o podniky, jejichž vznik stát podpořil velkorysými investičními pobídkami. Společně s volným přístupem cizinců na náš pracovní trh chce však ministr "aktivizovat" české nezaměstnané.

"Jsem přesvědčen, že je mezi nimi stále dost lidí, kteří můžou pracovat," říká Nečas.

Legálně pracujících cizinců je v ČR už přes 200 tisíc
Česká ekonomika stojí na cizincích čím dál víc. Legálně jich tu pracuje už přes 200 tisíc a za jediný rok se jejich počet zvýšil zhruba o čtvrtinu.

Firmy navíc hlásí, že mají více než sto tisíc volných míst. Proud cizinců z řady zremí však vysychá, hlavně například ze Slovenska, kde lidé po tamějším oživení nacházejí lépe práci.

Seznam zemí, odkud k nám lidé budou jezdit, zatím není ještě hotový. Půjde hlavně o evropské nečlenské země EU. Tedy země s podobností kultury a jazyka. Například Ukrajina, Bělorusko nebo Moldavsko. Ve hře jsou však například také Vietnamci. Volný přístup nebudou mít zřejmě například lidé z muslimských států.

"Jsou rizikové země, kde nemáme důvod usnadňovat lidem vstup na naše území," potvrdil Nečas. Součástí programu se má stát i integrace cizinců do české společnosti.

"Nechceme, aby tu byla vlastní ghetta cizinců žijících svým vlastním životem. To některé země velmi podcenily," dodal Nečas.

"Logicky by měly být podpořeny země, které jsou nám kulturně a jazykově blízko a odkud k nám proudí imigranti nejčastěji," míní Michaela Vojtková ze Sociologického ústavu Akademie věd. Nečas chce zamezit tomu, Nečas chce zamezit tomu, aby sem jezdili cizinci pobírat jen sociální dávky.

"Nechceme, aby sem jezdili jen kvůli dávkám, ale kvůli práci," uvedl.