Elektřina v roce 2014 zlevní, ČEZ snižuje ceny energie až o pětinu

  10:01aktualizováno  15:17
Elektřina v příštím roce zlevní. Energetická společnost ČEZ sníží od 1. ledna cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. V tarifu Fix, který jde využít hned, snižuje pro nové smlouvy ceny o 20 procent. Zákazníci tak ušetří podle druhu spotřeby stovky až tisíce korun ročně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

ČEZ ve svém výpočtu, který představila na tiskové konferenci, započítává do koncových cen pro zákazníka i předpokládaný pokles regulovaných cen o desetinu. Celkově zákazníci ušetří na silové elektřině podle firmy více než 1,5 miliardy Kč.

Ceny elektřiny

Silová elektřina, jejíž snížení avizuje ČEZ, tvoří pouze část konečné ceny pro zákazníka, zhruba 45 procent. Zbytek připadá na regulované složky jako poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Průměrná domácnost s roční spotřebou 2,2 MWh ve vysokém tarifu, která má sjednán nejrozšířenější tarif, například podle ČEZ zaplatí roce 2014 za roční spotřebu v průměru 11 266 Kč, a ušetří tím 1 214 Kč.

Zákazníci, kteří si sjednají při stejně velké spotřebě nově tarif Fix, zaplatí za celý rok 2014 necelých 11 tisíc Kč, a ušetří tím v průměru 1 548 Kč. Tarif Fix nabízí garantovanou cenu silové elektřiny až do konce roku 2015. Kdo si ho nově sjedná, může začít oznámenou pětinovou slevu využívat od 17. září. Pokud by zákazník přecházel na tento tarif od konkurence, začne mu sleva platit po změně dodavatele energie.

Pro zákazníky, kteří si zafixovali ceny dříve, však žádná sleva neplatí. "Ne, nabídka platí jen pro nové smlouvy," potvrdil iDNES.cz mluvčí ČEZ Jan Pavlů.

Srovnání cen dodavatelů elektřiny na Energie DNES.cz

Ceníky dodavatelů průběžně aktualizujeme. Kalkulačka ceny elektřiny

Garantované ceny silové elektřiny jsou pro ČEZ výhodnější kvůli snadnější kalkulaci. ČEZ se proto snaží zákazníky k využívání tohoto tarifu motivovat. Vedle výraznější slevy nabízí také asistenční službu zdarma. "Tato služba zajistí zákazníkům rychlou opravu rozbitých elektrických či plynových spotřebičů nebo otevření zabouchnutých dveří od bytu. Službu lze využívat opakovaně a zadarmo," píše firma v tiskové zprávě s tím, že každý jednotlivý případ je hrazen do výše 5 000 Kč.

ČEZ oznámil svou cenovou politiku na příští rok dřív, než se čekalo. "ČEZ zveřejněním cen na příští rok již nyní udělal velmi neobvyklý krok, dosud se ceny vždy zveřejňovaly až na přelomu listopadu a prosince. Bude zajímavé sledovat, jak zareagují ostatní dodavatelé," řekla Kateřina Vaňková ze Srovnejenergie.cz.

Podle ní běžná domácnost, která elektřinou nevytápí a neohřívá vodu, ušetří na konečných fakturách od ČEZ za elektřinu asi pět procent. "Když se k tomu přidá i očekávané snížení regulovaných plateb, mohou se lidé těšit na celkové asi dvanáctiprocentní zlevnění elektřiny," dodává Vaňková.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Když důchod nestačí. Senioři v nájmu mají problém vyjít s penězi

Důchodkyně

Zůstat ve stáří sám znamená pro desítky tisíc lidí také existenční pohromu. Zatímco osaměle žijící muži-senioři zaplatí...

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Najdete na iDNES.cz