Konkurence mezi dodavateli přinese největší zlevnění elektřiny v historii

  4:43aktualizováno  4:43
Češi se mohou těšit na nejvýznamnější zlevnění cen elektřiny v novodobé historii. Podle toho, jak moc jí spotřebovávají, ušetří ročně stovky až tisíce korun. Nižší ceny na příští rok již oznámily energetická skupina ČEZ a Pražská energetika (PRE), tedy dva největší dodavatelé elektřiny v zemi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Po energetické skupině ČEZ, která oznámila nový ceník na příští rok už v září, v úterý vyrukovala se slevami také Pražská energetika (PRE). Průměrné zlevnění takzvané silové elektřiny, která tvoří necelou polovinu celkového účtu za proud, bude pro její zákazníky ve výši 14,4 procenta. Nový ceník navíc začne platit už od prosince (více čtěte zde).

ČEZ přichystal u nejběžnějšího tarifu sice patnáctiprocentní zlevnění, bude ovšem až od Nového roku (více čtěte zde). Na třetího největšího dodavatele - skupinu E.ON - se zatím čeká. Její mluvčí v úterý uvedl, že novou nabídku zveřejní na konci listopadu.

Lidé se každopádně mohou těšit na nejvýznamnější zlevnění cen elektřiny v novodobé historii. Podle toho, jak moc jí spotřebovávají, ušetří ročně stovky až tisíce korun. Kromě poklesu cen samotného proudu se má totiž snížit i druhá polovina účtu - regulované složky.

Účet spotřebitelů klesne asi o deset procent

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková už dříve oznámila, že chce snížit cenu za distribuci elektřiny o deset procent a v příštím roce klesne také příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 Kč za megawatthodinu z letošních 583 korun. Regulační úřad by měl definitivní podmínky zveřejnit v průběhu listopadu.

Analytici tak zatím odhadují, že by se konečný účet pro spotřebitele mohl snížit o zhruba deset procent. "Zlevnění PRE je v podstatě na stejné úrovni, jaké oznámila společnost ČEZ. I zákazníci Pražské energetiky tak v příštím roce uspoří po započtení snížení ceny regulovaných plateb asi 10 až 12 procent ročních nákladů na elektřinu," říká Kateřina Vaňková z portálu Srovnejenergie.cz.

Snížení cen již od prosince je podle ní ze strany PRE neobvyklý krok, protože dosud bývaly ve standardních tarifech ceníky platné vždy celý rok. "Jasně to naznačuje nárůst konkurence, což je spojeno s čím dál větším zájmem udržet si stávající zákazníky," dodává Vaňková, která tak poukazuje na vysoký počet změn dodavatele elektřiny, jež letos dál podpořily elektronické aukce.

V nich se sdružují obvykle obyvatelé určitých obcí a za pomoci dražebníka potom hledají nejlevnější dodavatele. Tím, že poptávají najednou větší množství elektřiny, mohou dosáhnout na výhodnější ceny než při vyjednávání jednotlivce. Na druhou stranu si ERÚ nechává zpracovat analýzu, která by měla ohodnotit rizika aukcí. Objevila se totiž podezření, že někteří vítězové potom dávají odběratelům nepříjemné podmínky nebo že se aukcí účastní například narychlo založené firmy, které nemusí mít ani nakoupený proud a jde jim jen o případné přeprodání klientů dále.

"Situaci v oblasti aukcí monitorujeme, protože se dotýká již desítek tisíc spotřebitelů, a je to tedy potenciální zdroj stížností v rámci naší agendy ochrany zákazníků a spotřebitelů," uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Energie DNES

Nabízíme vám výhodné ceny pro odběry elektřiny a plynu s bonusy pro předplatitele deníků DNES a Lidové noviny.

Spočítejte si svou úsporu v kalkulačce Energie DNES.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

Aktivistka Greenpeace s kostýmem uhlí se jako minoritní akcionářka energetické...

Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz