Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Sázíme stromy a jsme uhlíkově neutrální, tvrdí moravský výrobce „parmazánů“

  17:52aktualizováno  17:52
Jsme uhlíkově neutrální, hlásí výrobce moravského „parmazánu“. Skupina Brazzale, podnikající i v Česku tvrdí, že vykompenzovala emise ze všech svých aktivit vysázením 1,5 milionu stromů. „Pokud zítra ráno naše skupina skončí, světové klima se zhorší,“ říká s nadsázkou šéf rodinného klanu Roberto Brazzale.

Silvipastoril, volné pastvy v Brazílii s řadami eukalyptových stromů. | foto: Brazzale

Italská rodina Brazzale se výrobě sýrů věnuje stovky let. Na Moravě podniká od roku 2000, kdy si lokalitu vybrala také díky vysoké kvalitě mléka ze zdejších farem. Sýry vyrábí také v domovské Itálii a v Číně. Kromě toho se věnuje chovu prasat a chovu masného skotu v Brazílii.

Právě v poslední, jihoamerické zemi podle svých slov vytvořila obrovské „zelené plíce“, které kompenzují emise z veškerých svých činností v místech, kde podniká. Došla totiž k závěru, že nestačí snížit emise ve svých výrobních cyklech pomocí šetrnějších technologií, investic a modernizace.

V projektu, na kterém několik let firma spolupracovala se dvěma brazilskými univerzitami, zalesnila stovky hektarů pastvin 1,5 milionem stromů eukalyptu a realizovala speciální druh farem, které nazývá Silvipastori. Mezi stromořadími, jako narýsovanými podle pravítka, se prohánějí krávy, chované na maso. Jako benefit firma zmiňuje zvýšení biodiverzity pastvin, zvýšenou produkci píce, eliminaci hnojiv a zmenšení potřebných ploch. Pastivy plní dvojí funkci: jako les i jako místo pro volný chov dobytka.

Fotogalerie

Skupina Brazzale si spočítala, že množství vysázených stromů stačí ke kompenzování všech jejích aktivit s negativním vlivem na životní prostředí: emise z produkce masa, zrání a chlazení sýrů, logistiky, balení, energetiky nebo využívání fosilních paliv. Potvrdila to nezávislá certifikační společnost DNV GL.

Zhruba 40 procent emisí Brazzale pochází z využívání energií, 20 procent z dopravy a 25 procent z chovu. Pro to, aby dosáhla uhlíkové neutrality, musela firma dlouhodobě modernizovat a inovovat své fabriky a veškeré procesy.

„Nebyly započítány pouze naše podniky, ale i některé služby, které provádíme externě,“ uvedl Piercristiano Brazzale, jeden ze tří bratrů rodinného klanu na tiskové konferenci. Všechny faktury včetně účtů za elektřinu a plyn firma  přepočetla na ekvivalent oxidu uhličitého, aby zjistila svou uhlíkovou stopu. Ta loni dosáhla 45 tisíc tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Zároveň poprvé celkové množství absorbovala, stromy absorbovaly 54 tisíc tun.

Efekt zalesňování je mimo jiné v tom, že vysázené stromy vstřebávají uhlík, produkovaný zvířaty.

Stromy eukalyptů na brazilských pastvinách rostou v několika řadách, přičemž mezi nimi je zhruba dvacet metrů volného prostoru pro zvěř. Ta se ale ráda ve vedrech schovává i ve stínu pod stromy. Stromy zároveň stíní i na volnou pastvu a pomáhají zadržovat vodu. Za šest až sedm let se vytáhnou do výšky 25 metrů, kdy se pokácejí a prodají. Přednostně míří jako palivo do průmyslových podniků a na stavbu ohradníků pro dobytek. „Pokud by tam neměli toto dřevo, použili by místo něj ropu,“ zdůvodňuje to Roberto Brazzale.

V České republice skupina takto sázet stromy nechce, model má podle prezidenta firmy smysl jen tam, kde společnost chová zvěř. „Toto v ČR není možné. Zdejší chovy potřebují stáje a dobytek se nemůže volně pást celý rok. Proto to pro naši práci z pozice chovatelů teď není zajímavé,“ dodal.

Výsledek téměř dvacetileté cesty chce zužitkovat i v marketingu. Na své výrobky umístí logo Carbon zero, které si firma vymyslela. Žádné oficiální logo zatím neexistuje.

Podle Brazzaleho není nutné kvůli dosažení uhlíkové neutrality snižovat výrobu. Ekonomika a ekologie jde ruku v ruce. Moravská sýrárna od roku 2000 vyrostla v počtu zaměstnanců  ze 150 na 700 a produkce klíčového sýru Gran Moravia se zvýšila třikrát.

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Místo ulehčení práce a papírování stojí eNeschopenka lékaře peníze a čas

Jaroslava Čiefová začala s praxí obvodní praktické lékařky na pražském Chodově na poliklinice patřící společnosti EUC...

Herní úspěchy si budeme brzy psát do životopisů, říká odborník

Dobrý personalista se u pracovního pohovoru zeptá i na to, jaké hry uchazeč hraje a proč, míní konzultant Petr Pouchlý....

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Babiš by zrušil zakázku na e-shop za 401 milionů. Kremlík ji chce zlevnit

Premiér Andrej Babiš je rozzlobený na ministra dopravy za ANO Vladimíra Kremlíka kvůli zakázce na vytvoření systému pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz