Andrej Babiš již dříve prohlásil, že by se "obětoval" a v nové vládě přijal post ministra financí. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Babiš by jako ministr financí viděl pod ruce konkurentům v byznysu

  • 717
Pokud by se šéf ANO Andrej Babiš stal ministrem financí, hrozil by mu střet zájmů. Prostřednictvím Finančního analytického útvaru, který ministr financí řídí, by totiž mohl vidět pod ruce svým konkurentům. Babiš přitom dříve prohlásil, že post ministra financí je jediný, který by byl ochoten ve vládě přijmout.

Finanční analytický útvar umí zjistit vše o tocích peněz na vašem osobním účtě i účtech vašich firem. Velí mu ministr financí. Co by se však stalo, kdyby se novým šéfem ministerstva financí stal miliardář Andrej Babiš, jeden z nejvlivnějších podnikatelů v Česku? (Babiš je majitelem holdingu Agrofert, pod který spadá i vydavatelství Mafra a tudíž i iDNES.cz. pozn. red.).

Spadal by tak pod něj i útvar, vnímaný v posledních letech jako kladivo na podezřelé transakce. Ten má v reálném čase přístup k informacím, odkud kam tečou peníze na účtech.

"Na trhu panuje určitá obava, zejména mezi velkými firmami a finančními skupinami. Jejich faktický konkurent by nyní mohl z pozice ministra financí ovlivňovat právní a daňové prostředí českého byznysu, z tohoto pohledu je tu jistě latentní střet zájmů," myslí si významný tuzemský byznysmen, který si nepřál uvést své jméno.

Ředitel Finančního analytického útvaru Milan Cícer se hájí, že jeho oddělení pracuje na základě podnětů na podezřelé transakce, které primárně směřují k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Na druhé straně nevidí důvod, proč by se na základě ministrova podnětu ohledně něčeho nekalého útvar věcí nezabýval. A ministr může detektivům kdykoliv nahlížet pod ruce.

Informace o převodech peněz z konkurenčních firem by přitom v Babišových rukou znamenaly ohrožení byznysu takto finančně odhalených společností.

Útvar posílil za Kalouska

V minulosti se už spekulovalo o využití útvaru v politickém boji - šlo o předražené zakázky ProMoPro, které útvar rozkryl na základě podnětu z banky. Kauza připravila o křeslo tehdejšího ministra obrany Nečasovy vlády Alexandra Vondru  z ODS (více čtěte zde). Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (z konkurenční TOP 09), se musel opakovaně hájit, že nešlo o politickou objednávku.

Právě za Kalouska začalo být o Finančním analytickém útvaru víc slyšet. V roce 2009, kdy končila Topolánkova vláda, dosadil do jeho čela Milana Cícera (více čtěte zde). Před třemi lety pak došlo také k navýšení počtu jeho analytiků z 5 na zhruba 17. Kromě boje proti praní špinavých peněz útvar pomáhá řešit daňové úniky a případy předává k šetření daňové správě. Právě na odhalených daňových únicích chtějí plnit státní kasu vítězové voleb ČSSD i hnutí ANO. Hovoří o stovkách miliard korun.

"Dříve jsme měli pouhé desítky podnětů od Finančního analytického útvaru, loni už jich bylo 950. Je to kvalitou i počtem lidí," pochvaluje si spolupráci finanční detektiv z Generálního finančního ředitelství, který si přeje zůstat v anonymitě.

Útvar může reagovat velmi rychle a jediným telefonátem podezřelé peníze na účtě zablokovat, daňoví detektivové musí čekat na povolení. Podle daňového detektiva se ještě nestalo, že by Finanční analytický útvar nebo Generální finanční ředitelství zablokovaly finanční transakci neoprávněně. "Jsme natolik vybaveni informacemi, že blokujeme případy, které jsou jednoznačné," dodává.

Andrej Babiš oslavil úspěch ve volbách s tygrem: