Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Údolí, kvůli kterému si možná změníte jméno...

Kdo by neznal Kutnou Horu s věhlasným chrámem svaté Barbory. Málokdo z početných návštěvníků města UNESCO ale přitom tuší, že přímo kousek pod chrámem začíná Vrchlice - romantické skalnaté údolí plné přírodních krás, technických zajímavostí i historických památek v rámci Česka zcela unikátních.
Zřícenina mlýna Cimburk v údolí Vrchlice

Zřícenina mlýna Cimburk v údolí Vrchlice | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Údolí Vrchlice je vděčným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Vyrazíte-li tam v období právě nastávajícího předvánočního shonu, bude mít vaše putování o to větší kouzlo, že až na pár výjimek skoro nikoho nepotkáte.

Vrchlici propadl i Vrchlický

Údolí Vrchlice si zamiloval už v 19. století Emil Frída. A to dokonce natolik, že si od něj vypůjčil své druhé umělecké jméno a jako Jaroslav Vrchlický se nesmazatelně zapsal  do dějin české literatury. Na reliéf s podobiznou velkého básníka vytesaný do měkké pískovcové skály shlížejí návštěvníci Kutné Hory od chrámu sv. Barbory. Už méně lidí ale váží cestu dolů do údolí přímo ke skále, kde putování údolím Vrchlice v podstatě začíná.

Počátek červené turistické značky, která vás bude údolím Vrchlice provázet, najdete v historickém centru Kutné Hory. Odtud schází k říčce a podél kolejí lokálky do Zruče nad Sázavou nejprve míří upraveným parkem vzhůru proti proudu. Kromě reliéfu Vrchlického můžete obdivovat nevšední pohledy "z druhé strany" na známé kutnohorské památky. Nejkrásnější je určitě průhled mezi stromy na chrám svaté Barbory.


První sníh v údolí Vrchlice
*VÍCE FOTEK Z VRCHLICE SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Štoly a haldy na každém kroku

Asi po dvou kilometrech se zprava připojuje trasa naučné stezky, jejíž informační panely vám tu a tam budou zpestřovat další cestu. První z nich přinášejí informace – jak jinak – o kutnohorském dolování a nerostech, které se vyskytují na rudných žílách v okolí slavného hornického města.

Skalnaté svahy údolí Vrchlice horníky přitahovaly od nepaměti, protože jim výrazně usnadňovaly přístup k ložiskům – stačilo prorazit do svahu vodorovnou štolu a odpadlo náročné hloubení vertikální jámy. Pozůstatky po staré důlní činnosti v podobě temných otvorů štol, odvalů, hald a výsypek spatříte kolem sebe prakticky na každém druhém kroku. V některých se úspěšně těžilo, jiné sloužily pouze pro průzkum.


Poličanská štola v údolí Vrchlice

Od mlýna ke mlýnu

Podobně hustá je i koncentrace místních vodních mlýnů: narazíte na ně v podstatě za každým říčním ohybem. Některé – blíže městu – jsou přestavěny na obydlí, jiné na rekreační objekty, z dalších se zachovaly monumentální ruiny a po jiných již nezbylo vůbec nic. Jako zříceniny hradů působí ruiny mlýnů Cimburk a Šimákov nedaleko pod hrází Velkého rybníka, který mlýnům zajišťoval dostatečný průtok vody.

Šimákov vyhořel v roce 1904, když v něm došlo k přehřátí zařízení na výrobu krup – krupníku. Zhruba o třicet let později vyhořel i mlýn Cimburk, jehož majitelka, stará slečna Réza – Terezie Petránková, díky tomu skončila v kutnohorském chudobinci. Krátce předtím totiž prodala poslední pole, aby mohla zaplatit podíl na opravě hráze Velkého rybníka a další peníze si mezitím provozem mlýna nestihla našetřit.


Zřícenina mlýna Šimákov

Rybník se dvěma vodopády

Velký (dříve Dolní královský) rybník tvoří dnes jeden z nejvýznamnějších krajinných prvků v údolí Vrchlice. Vznikl už ve středověku a to jako zásobárna vody pro pohon strojů v kutnohorských dolech. Obnoven byl pak roku 1850 kvůli mlýnům. Spíše než rybník se však hodí označení přehrada – hráz dosahuje výšky 16 m, délky 80 m, vodní masa má objem 299.000 kubíků a plochu 96 ha.

Ozdobou rybníka jsou vysoké skalní stěny, které v levém údolním svahu vystupují doslova kolmo z vody. Spolu s několika dalšími skalními terény v okolí představují oblíbený cíl horolezců.

Neméně zajímavou přírodní ozdobou Velkého rybníka jsou dva vodopády (cca 4 m a 8 m), které vznikly na protilehlých postranních výpustích při bocích hráze. Přestože se jedná o výtvory umělé, dokonale splynuly s okolním přírodním prostředím a působí naprosto autenticky. Navíc – na rozdíl od ostatních českých vodopádů mají většinou pořád dostatek vody.


Vodopád v levé výpusti Velkého rybníka

Unikátní přehrada v Česku

Obdobný rybník (Horní královský) se nacházel i výše proti proudu Vrchlice, dnes je však zatopen vodami novodobé přehrady. Ta vznikla na říčce v letech 1966-70 a z technického hlediska představuje český unikát. V úzké skalnaté soutěsce zvané Dračí skála byla zvolena stavba betonové klenbové hráze, která je zatím jediná tohoto typu na našem území. Má délku 168 m, výšku 40 m a zadržuje necelých 9,8 miliónů kubíků vody.

Přehrada slouží jako zdroj pitné vody pro Kutnohorsko a její břehy nejsou přístupné. I turistická značka se přehradě vyhýbá. Neznačenou cestou je ale možné podle mapy snadno dojít k hrázi, která skutečně stojí za vidění. Nejlépe se k hrázi dostanete shora z návrší Písečný vrch (356 m) neznačenou cestou vpravo od značené turistické trasy.


Betonová klenbová hráz přehrady Vrchlice z let 1966-70

Kde zvítězil slepý Žižka nad Čechy

Nad vzdutím vodního díla Vrchlice leží vesnice Malešov, jejíž dominantu tvoří starobylá středověká tvrz zrcadlící se v hladině přehrady. Tvrz se postupně opravuje a připravuje se na částečné zpřístupnění. Přijdete-li sem třeba příští sezónu, možná budete mít štěstí.

Více než tvrz však proslavil Malešov geniální vojevůdce Žižka. 7. června roku 1424 – tehdy už slepý na obě oči – se opevnil na návrší Dubina (335 m) a na útočící pěchotu pustil s kopce dolů vozy naložené kamením. Zmatené útočníky pak rozprášil střelbou a útokem lehké jízdy. Radikální husité porazili méně radikální husity a na místě zůstalo ležet 1400 mrtvých Čechů.

Bitva u Malešova – ztvárněná i filmově – zajistila Žižkovým vojskům následné ovládnutí bohaté Kutné Hory. Dávnou událost dnes připomíná pamětní deska před bývalým mlýnem Dubina a pamětní kámen vedle silnice u rybníka Prosík (u modré turistické značky).

Definitivní konec husitů na Sionu

Stačí však popojít jen o tři kilometry dále a octnete se v místě, kde pokračovatelé radikálních Žižkových bojovníků definitivně a jednou provždy skončili. Tímto místem je zřícenina hradu Sion, kam se po prohrané bitvě u Lipan uchýlil se svými nejvěrnějšími hejtman Jan Roháč z Dubé.

O čtyřměsíčním dobývání hradu, krutém mučení a popravě Jana Roháče i následné brzké smrti jeho úhlavního nepřítele císaře Zikmunda se už napsalo hodně a nezbývá než odkázat na odbornější literaturu. Dříve narození si na Sionu jistě nostalgicky vzpomenou na film Jan Roháč z Dubé z roku 1947 s Otomarem Korbelářem v hlavní roli, který už naše televize neodvysílaly hezkou řádku let.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Velice jednoduše - vlakem, autobusem nebo autem do centra Kutné Hory, odtud pěšky údolím Vrchlice nejdříve po červené, pak i po modré značce tam, kam dojdete.

Zpět lokálkou po trati č. 235 (Zruč nad Sázavou – Kutná Hora). Jediným zádrhelem může být četnost zpátečních vlakových spojů, takže si je předem nezapomeňte zjistit a cestou si hlídejte čas.

Itinerář popisované trasy:
Kutná Hora – Velký rybník, 4 km (červená) – odbočka k hrázi přehrady Vrchlice, 6 km (červená a modrá) – hráz přehrady Vrchlice tam a zpět, 7 km (neznačeno) – Malešov, 9 km (červená a modrá) – Sion, 12 km (modrá) – rozcestí pod žel. zast. Bahýnko, 15 km (červená) – žel. zast. Bahýnko, 16 km (modrá). Zcela nenáročný pochod v délce asi 16 km.

Zajímavé odkazy:
www.malesov.cz

www.ivo-turista.unas.cz

http://www.husitstvi.cz/

www.prehrady.cz



Zbytky hradu Sion

Z malého hradu Sionu nad ohbím jedné ze zdrojnic říčky Vrchlice mnoho nezbylo a nebýt archeologů, kteří při výzkumech odkryli základy, nebylo by vidět vůbec nic. Takže jde spíše o pocit z návštěvy významného místa české historie než o obdiv samotné památky.

Ze Sionu můžete pokračovat dále po turistických značkách půvabnou krajinou Hornosázavské pahorkatiny. Prakticky paralelně s vámi se bude klikatit i železniční trať, po které se podle potřeby či chuti jednoduše vrátíte zpět do Kutné Hory.

Autor článku Martin Janoška je cestovatel a nezávislý publicista. V roce 2003 vydal ojedinělou publikaci Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Největší regenerační efekt má delší dovolená v kuse, radí rekreolog Hamřík

Premium Letní dovolená je na dohled, hurá! Jak dlouho má trvat, abyste si odpočinuli? Je lepší zůstat doma, nebo někam jet? V...

Vánoční trhy 2021: Vláda zrušila trhy, povolila jen prodej stromků a kaprů

Po loňské přestávce vynucené koronavirem se na mnoha místech začaly chystat vánoční trhy. Vláda ale jejich konání kvůli...

Čtenáři cestují: Nádherná příroda, pohodoví lidé. Kazachstán vás překvapí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují. Polární záři dohnali na kolech, ale sáhli si na dno

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...