Výpusť stará 273 let zmizí z Jordánu. Táborští ji chtějí vystavit

  13:34aktualizováno  13:34
Kvůli dřevěnému zařízení, kterým se regulovala hladina táborského Jordánu, netěsní hráz nádrže. Vedení města rozhodlo, že ho odstraní a najde prostor, kde si unikátní výpusť lidé prohlédnou.

V táborské nádrži Jordán objevili důmyslnou dřevěnou výpusť. | foto: MěÚ Tábor

Historická výpusť, kterou se regulovala hladina vody v nejstarší údolní nádrži ve střední Evropě, zmizí z Jordánu navždy. Po 273 letech ji archeologové rozeberou a odvezou.

Důvod je prostý: v mnoha místech netěsní a ohrožuje vlastní stabilitu hráze. Radnice nyní hledá pro dílo z 18. století místo, kde by ho vystavila veřejnosti. "Samozřejmě je to škoda, ale netěsnost tohoto zařízení je zdrojem vyvěrající vody dole na kurtech pod hrází," poznamenal starosta Tábora Jiří Fišer.

Historická výpusť se archeologům ukázala v květnu během vypouštění Jordánu, který je bez vody poprvé po 183 letech a prochází odbahňováním.

Objevené dřevěné zařízení už sice nefunguje, ale ve vodě se zachovalo v dobrém stavu a mělo původně zůstat na místě. "Celé dílo už máme trojrozměrně zadokumentované. Nyní jej rozebereme, část ponecháme pro muzejní účely a celou konstrukci pak někde postavíme, aby byla přístupna pro veřejnost," řekl archeolog z Husitského muzea v Táboře Rudolf Krajíc.

Výpusť byla v hrázi Jordánu, po které dnes vede frekventovaná cesta do centra města, postavena roku 1740.

Když se Jordán před 183 lety naposledy vypouštěl, bylo to kvůli tomu, aby mohli dělníci výpusť opravit.

Hráz potřebuje opravu

Statikům působí problémy i samotná hráz nádrže. Obávají se, že by v budoucnu nemusela udržet nápor vody. Zejména musí mít volnější spád. Ale takové úpravy vyjdou Tábor zhruba na 15 milionů korun.

"Nikdo přesně nedokáže určit stáří hráze, ale pohybuje se v řádu stovek let. Nejvíce ji zatěžují změny hladiny vody, například při tání nebo přívalových deštích," popsal manažer odbahnění Jordánu a vedoucí odboru investic táborské radnice Karel Hotový.

Na začátku června se hráz pohnula, proto radnice přistoupila k jejímu průzkumu. Původně měla v době, kdy přehradila Košínský potok, pět metrů výšku. Dnes je to až dvacet a byla dostavována z různého materiálu. Radnice ji chce zpevnit navezením tisíců tun kamenů, aby násep a její spád byl pozvolnější.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Nádherná příroda Brna těsně u paneláků. Bobrava vás dovede i za pivem

Cihlový most u Spáleného mlýna

V těsném sousedství brněnských paneláků a plechových firemních skladů objevíte poklidnou přírodní oázu s přijatelným...

Na co zírá mašinfíra: Unikátní jízda divočinou do srdce České Kanady

Jindřichohradecká úzkokolejka, zastávka Kaproun

Prázdninový díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do romantického kraje, který se právem nazývá Česká Kanada. Po...

Z termálů rovnou do hor. Švihák lázeňský bude na Slovensku jako doma

Pohled na Nízké Tatry z vyhlídkové restaurace Rotunda na Chopoku

Všude kolem nás jsou siluety chočských i tatranských vršků, pod nimi nejstarší z nádrží Vážské kaskády Liptovská mara i...

Najdete na iDNES.cz