Vrchol Komonce

Vrchol Komonce | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

  • 2
Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a náročné trailové trasy poskytuje v bohaté míře rozložitý vrch Komonec kousek od Luhačovic.

Vizovické vrchy rozhodně neoplývají výraznými kopci. Jednou z výjimek je zdaleka viditelný Komonec (672 m) vystupující nad okolní ploché hřbety v malebné krajině mezi Zlínem a Luhačovicemi. V jeho rozložitém masívu lze strávit den plný zážitků rázu sportovního, krajinářského i kulturního.

Konec světa v Podhradí

Rádius pohybových aktivit návštěvníků Luhačovic končí zpravidla u Luhačovické přehrady, resp. v obci Pozlovice. Jen málokdo si najde cestu dál do údolí, kde se ukrývá vesnička Podhradí. Končí v ní silnice a její zeměpisnou polohu nejlépe vystihuje název místní hospůdky „Na konci světa“.

Konec světa tu však nic nepřipomíná. Donedávna se tu vyráběly proslulé Luhačovické (Cyrilovy) brambůrky a staví se nová dřevěná kaple sv. Zdislavy ve stylu Jurkovičových staveb na Pustevnách.

Dětské návštěvníky potěší několik hřišť s prolézačkami a zájemce o památky lidová dřevěná zvonička typická pro architekturu národopisné oblasti Luhačovické Zálesí.

Bájnou vzpomínkou na dávnější minulost je tzv. turecký kříž připomínající vpád kuruců na Moravu v roce 1663. Původně se nacházel na pastvinách nad údolím u třísetleté oskeruše, kde pohani zamordovali na svatbu přichystanou nevěstu Kateřinu Zvarovou. Kříž nechal zbudovat její ženich ze sousední vesnice.

Pro obtížnou dostupnost byla vzácná památka se starobylým nápisem přenesena dolů k silnici do vsi. Třeba se jednou stane poutním místem odpůrců islámu v naší domovině.

Okolí pramenu Sirčena v Podhradí

Nová dřevěná kaple v Podhradí

Poslední zastávku v horní části Podhradí na samém úpatí hory Komonec obstarává vydatný sirný pramen s typickými bílými usazeninami v okolí výtoku a charakteristickou vůní po zkažených vejcích. Blízkost Luhačovic vytváří tomuto výjimečnému prameni silnou konkurenci, takže o něm nebývá moc slyšet, místní obyvatelé si jej však váží, o čemž svědčí důstojná úprava okolí.

Hrůzná babice ve skále

K Podhradí neodmyslitelně patří samozřejmě hrad. Jmenuje se Starý Světlov a jeho zbytky se nacházejí na jednom z chlumů rozložitého hřebene masívu Komonce. Z Podhradí na něj vedou značky naučné stezky.

Zřícenina Starého Světlova je podobně jako téměř všechna více či méně významná místa v okolí opředena řadou bájí a mýtů. Ústní lidová slovesnost předávaná z generace na generaci se v kraji pod Komoncem uchovala nebývale bohatým způsobem a vydala by na velmi tlustou knihu či nesmírně dlouhou naučnou stezku.

Pověst o mnoha verzích se vztahuje ke kamenné studánce Sojsinka v lesním kuloáru mezi Starým Světlovem a Komoncem. Nešťastnou lásku a tragickou smrt hradní komtesy Jasmíny barvitě přibližuje přilehlá tabule. Nejpůsobivější podání však obstaral vypravěč Miroslav Vladyka se skupinou Čechomor na své desce Pověsti moravských hradů a zámků.

Zbytky hradu Starý Světlov

Skalní útvar Tři sestry: jednooká babice

Lesní kuloár nad studánkou Sojsinkou obklopuje strmý svah, z něhož trčí několik pískovcových skal. Jmenují se Tři sestry a jde z nich doslova strach.

Při pozorování z určitého úhlu se najednou ve skále objeví strašidelně vyhlížející tvář jednooké babice a pod ní dva další obličeje připomínající umrlce. Jistě i o těchto příšerách existuje nějaká strašidelná pověst, možná ale raději neslyšet! Pokud se chcete hrůzyplnému pohledu na Tři sestry vyhnout, neopouštějte značenou cestu a nepřibližujte se ke skálám!

Tajemné komonecké stezky

Ze Starého Světlova toho opravdu mnoho nezbylo. Hradů je však v okolním kraji poskrovnu, takže i z několika základových zdí okořeněných barvitými starobylými příběhy může vzniknout významný turistický cíl. Nejzajímavější objektem celého areálu je pro mnohé ztrouchnivělá a rozpadající se dřevěná konstrukce stavebního výtahu z dob, kdy se konzervovalo hradní zdivo. Jistou tajemnost nelze tomuto monstru upřít.

Kromě klasických značek pro pěší vedou kolem Starého Světlova i značené trailové trasy pro horská kola. Jedná se o atraktivní síť bajkových stezek v okolí Komonce – nejvyššího vrchu v regionu, který je vzdálený sotva kilometr. Start a cíl těchto Komoneckých stezek je u hotelu Vega v Pozlovicích a základní okruh s celkovým převýšením 690 m měří 12 km. Terén je náročný, stezky vedou po nezpevněných cestách nebo lesních stezkách.

Starý Světlov a Komonec nad Podhradím

Ať už jste pěšky nebo na kole, hlavním a nejvyšším cílem bude vždy vrchol Komonce (672 m). Je to moc hezké místo s posezením, ohništěm a nachystaným dřevem pod provizorním přístřeškem. Taky tu stojí kříž a k dispozici je vrcholová kniha.

Výhled bohužel žádný, ale okolní les s hustým podrostem kapradin zato vytváří tak trochu tajuplnou atmosféru. Velká snaha o postavení rozhledny zatím ztroskotala na dosud nevyřešených sporech o vlastnictví pozemků. Bez rozhledny je tu určitě líp!

Zázračná voda a červený sloup

Pokud se vydáte ze Starého Světlova opačným směrem než na Komonec, brzy dorazíte k překrásnému a málo známému poutnímu místu Malenisko nad Provodovem. Nechybí samozřejmě zázračný léčivý pramen, jehož objevení v roce 1711 přisuzuje pověst mlynářce Vlaštovicové s nemocnýma očima.

V roce 1735 přibyl k upravené studánce také barokní kostelík zasvěcený Panně Marii Sněžné, jenž nechal postavit tehdejší majitel luhačovického panství Wolfgang Sereneyi. Údajně z vděčnosti za uzdravení vodou. Pro návštěvníky, kteří síle posvátného pramene nevěří, se nabízí útulný poutní hostinec. Během sezony mívá otevřeno každý den kromě pondělí a úterý.

Poutní kostel na Malenisku

Čertův kámen pod Rysovem

Naproti Malenisku se vypíná izolovaný a výrazný vrch Rysov – útlý soused rozložitého a „tlustého“ Komonce. Na jeho vrcholu stojí podivuhodný červený sloup jako součást památníku obětem druhé světové války. K němu doputuje ovšem málokdo, většina lidí zdolávání Rysova obrátí už u impozantního Čertova kamene, upomínajícího pro změnu na války turecké a vpády uherské. Obyvatelé okolních vesnic pod ním hledali bezpečný úkryt před násilím divokých kuruců ze Sedmihradska. A to navzdory tomu, že lidové pověsti skále přisuzují pekelný původ.

Kromě pozoruhodných dutin jsou na 10,5 m vysokém a 13 m širokém pískovcovém útvaru patrné i stopy po ukotvení dřevěné konstrukce, jež patřila malému skalnímu hradu z období 14. století.

Všechna zmíněná místa lze podle možností navštívit jednotlivě anebo formou delší okružní trasy. Dá se absolvovat pěšky nebo na horském kole.

Může se hodit

Mapa
KČT 1 : 50 000 č. 93 – Vizovické vrchy

Jak se tam dostat
Z Luhačovic autobusem nebo autem do Podhradí, kde lze naproti výrobně smažených brambůrků dobře zaparkovat. Kromě Podhradí se lze na okruh kolem Komonce napojit také v Provodově anebo na poutním místě Malenisko.

Doporučená trasa:
Podhradí – Starý Světlov (naučná stezka) – Komonec (modrá) – Pod Slavickým kopcem (modrá) – silniční sedlo nad Provodovem (cyklotrasa 5069) – Klenčov (cyklotrasa 5069) – Provodov (žlutá) – Rysov a zpět (zelená) – Malenisko (žlutá) – Starý Světlov (zelená) – Podhradí (naučná stezka).
Celkem 21 km

, pro iDNES.cz