Splutí Teplé Vltavy letos výrazně zkomplikovalo vedro. Ilustrační foto

Splutí Teplé Vltavy letos výrazně zkomplikovalo vedro. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Teplou Vltavu letos kvůli suchu splulo výrazně méně lodí než loni

  • 0
Úsek Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, letos splulo 2 139 lodí. Je to přibližně o tisíc plavidel méně než loni. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Podle mluvčího šumavského národního parku Jana Dvořáka loni ze stejného důvodu nesměli vodáci na řeku jen jeden den.

Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. „Rovných 100 dnů se letos splouvalo v režimu hladiny 50 až 61 centimetrů, kdy lodě musí doprovázet průvodce,“ uvedl Dvořák. Bez průvodce smí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Takový stav letos nastal v 16 dnech.

Počet lodí, které spluly Teplou Vltavu

2017 - 2 139 lodí
2016 - 3 211 lodí
2015 - 1 481 lodí
2014 - 2 632 lodí

Splouvání začíná 1. května a končí 31. října. „Největší zájem byl letos tradičně v červenci, kdy Teplou Vltavu splulo 872 lodí,“ uvedl Dvořák. Vodáci si mohou dopředu rezervovat místo v registračním systému. Podle Dvořáka to však není podmínkou. A také letos platilo, že se turisté na řeku dostali bez předchozí rezervace.

„Volné termíny jsou vždy, v případě že se nejedná o exponované státní svátky. V nejméně oblíbených měsících, září a říjnu, jsou tři čtvrtiny a více volných termínů,“ řekl mluvčí.

Šumavský národní park letos zdražil poplatek za splouvání. V minulosti činil 300 korun za loď, tentokrát to bylo o 200 korun více. Důvodem zvýšení ceny byl fakt, že šumavský národní park každoročně doplácel na provoz splouvání přibližně 200 000 korun. Dvořák uvedl, že přesnou bilanci za letošní rok ještě nezná. „Podle zkušeností z loňska a průběžných odhadů by tento rok neměl být poprvé ztrátový,“ uvedl.

V minulosti Teplou Vltavu splouvali vodáci bez jakéhokoliv omezení. Regulaci zavedl až návštěvní řád šumavského národního parku kvůli tomu, že nadměrný provoz lodí může mimo jiné ovlivnit populaci perlorodky, která se údajně v tomto úseku řeky vyskytuje.