Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

  • 94
Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na osamoceném ostrově znamená od začátku boj o holý život. Tedy pokud nevíte, co v takovém případě dělat.

Pomáhat přežít českým turistům v nebezpečných situacích chtějí autoři projektu Cestuj bezpečně. Jeho zakladatelem je Jan Jakub, bývalý voják zdravotník, instruktor první pomoci a taktické medicíny.

„Čeští turisté nemají v oblasti bezpečnosti ve světě zrovna dobré jméno. Stále více tuzemských turistů se přitom vydává do míst, která se v ničem nepodobají středoevropskému prostředí a kde na ně čekají nebezpečné situace. A je jich během cestování opravdu dost,“ říká Jan Jakub.

„Techniky přežití byly od zrodu civilizace nedílnou součástí výchovy mládeže, ale v dnešní moderní době, se tyto praktiky staly nepřirozené. Rádi bychom, aby techniky přežití oslovily větší část populace, neboť se do život ohrožující situace může dostat kdokoli a kdykoli,“ tvrdí instruktor, který své dovednosti získával v řadách Armády ČR.

Ztroskotat, ale přežít

Pilotním dílem projektu se stalo téma ztroskotání na ostrově. Vyhlídkové plavby s místními námořníky už totiž absolvuje poměrně velký počet turistů v rámci svých návštěv jihovýchodní Asie. První krok, na který byste ale neměli zapomenout ještě před cestou, je prevence. „Pokud dodržíte pár základních kroků, minimalizujete ztroskotání na ostrově na minimum,“ říká Jan Jakub.

Jan Jakub

Dovednosti získával ze služby v řadách Armády ČR a v civilním sektoru v obdobných oblastech. Jako vojenský zdravotník procházel nadstandardním výcvikem v poskytování neodkladné první pomoci. Absolvoval kurzy přežití, mimo jiné na Filipínách, kurz přežití za nepřátelskou linií nebo boj v zastavěné oblasti.

„Trasu a čas výletu vždy nahlaste někomu blízkému a sledujte předpověď počasí, rybáři a kapitáni totiž vyráží na plavbu bez ohledu na rizika. Na cesty si vždy vezměte nouzové předměty jako jsou nůž, lékárnička a zapalovač.“

Co ale dělat v situaci, kdy se po prudké změně počasí a potopení vaši lodi najednou ocitnete úplně sami na místě, které neznáte? „Pokud se ocitnete v situaci, kdy jste ztracení nebo odloučení od skupiny, zalezte do stínu a prvních deset minut nedělejte vůbec nic,“ zní poměrně překvapivá rada profesionálního zdravotníka. Pro váš další postup totiž bude nejdůležitější čistá a jasná hlava bez úzkostných myšlenek.

Až poté přicházejí na řadu činy. „Priority přežití jsou ochrana, záchrana, voda, potrava. Přesně v tomto pořadí a ne jinak,“ upozorňuje Jan Jakub. Co přesně tyto priority znamenají a jak se vyvarovat chyb, vám instruktor taktické medicíny ukáže v hlavním článkovém videu.