Přestavba, která začala počátkem ledna, přinesla Obřímu kolu novou zastřešenou nástupní stanici, restauraci pro 90 hostů uvnitř budovy a 150 lidí v zahradě, jakož i prostory pro oslavy, konference a koncerty. Na projekt padlo 5,5 milionu eur (téměř 170 milionů českých korun).
Nová moderní architektura, která ale vzhledu této technické památky neuškodila, nabízí také panoramatický sál, v němž se zájemci mohou svézt v osmi historických kabinách kolem pohyblivých scén z různých období. Kabiny přitom nejsou napodobeninami, ale pocházejí z kola; jejich počet se totiž po požáru v roce 1944 musel snížit ze 30 na polovinu.
Nové světelné efekty
Změnu zaznamenalo i samo kolo, z něhož teď v noci budou svítit "sluneční" paprsky světla a každou celou hodinu bude kolo blikat - podobně jako bijí věžové hodiny. Osvětlení navrhl světoznámý 'světelný architekt' Patrick Woodroffe.
V letní sezóně je kolo v provozu až do půlnoci a vstupné se pohybuje od tří eur za dětský lístek až do 7,50 eura pro dospělé. Obří kolo je nejnavštěvovanější vídeňskou památkou v soukromých rukou; jen od 50. let se na něm svezlo 30 milionů lidí. |
Obří kolo bylo postaveno v roce 1897 na oslavu 50. výročí korunovace císaře Franze Josefa I. Kolo zaznamenalo slávu i tragédie.
V roce 1898 se za jízdy z jedné jeho kabiny v zoufalství oběsila zchudlá Vídeňačka Marie Kindlová. V roce 1914 zde známá ředitelka cirkusu Solange d`Atalideová kvůli filmové scéně kroužila na střeše kabiny v sedle koně. Tato atrakce se objevila také v mnoha hollywoodských filmech.
Smutným obdobím byla pro příznivce vídeňského kola druhá světová válka. V roce 1944 ho totiž zničil požár; obnoveno však bylo už o rok později. Letošní přestavba je dosud největším zásahem do jeho vzhledu.