V roce 2022 přivítalo Turecko 1,2 milionu lékařských turistů, během prvního pololetí letošního roku jich bylo dalších 746 290. Některé lékařské výkony však mají k profesionalitě hodně daleko. Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

Pláže, plastiky a zuby. Do Turecka míří stále více lidí za levnou medicínou

  • 15
Touha po opálení a nových vlasech nebo zubech. To žene stále více lidí nejen na turecké pláže, ale především za tureckými chirurgy. Zákroky jsou tam levnější než jinde, ale odborníci varují, že mají svá velká rizika.

Donedávna platilo, že nejoblíbenější turistickou letní destinací je Francie, následovaná Španělskem a Itálií. Do popředí se však dere Turecko, které v posledních letech zaznamenalo 70% nárůst přílivu turistů. Často jde přitom o seniory, kteří utíkají před chladnou zimou.

„Pro odvětví cestovního ruchu je pozitivní, že evropští turisté – zejména důchodci – dávají v zimních měsících přednost dlouhé dovolené v Turecku kvůli zvýšení cen zemního plynu,“ řekl šéf cestovní kanceláře Prontotour Ali Onaran. „Podle našich informací je poptávka zejména ze zemí jako Německo, Anglie a Nizozemsko,“ dodal.

Drahý plyn k nám požene turisty, hlavně důchodce, doufají v Turecku

Jen v roce 2022 navštívilo Turecko 44,6 milionu výletníků. A ani zdaleka nejde jen o seniory nebo ty, kteří míří na pláže či na pověstné městské trhy. Stále častěji tam míří zájemci o odvětví estetické chirurgie, v poslední době velmi prosperující.

Nové zuby za pár korun, ale s rizikem

Nic nemá v dnešní době větší vliv než sociální sítě a influenceři. A právě ti tak trochu stojí za rozmachem turecké plastické chirurgie. Tamní lékaři jsou totiž levnější než jinde, proto se na ně obrací řada i velmi mladých lidí, kteří chtějí hezčí zuby, nové vlasy, ale i hubenější tělo. Výsledky pak sdílejí na sociálních sítích a vychvalují do nebes. I u některých českých influencerů jsme se v posledních letech mohli setkat s výlety do Turecka a následně se zcela novým úsměvem.

Do města Los Algodones přijede každý den 10 tisíc turistů. Kvůli zubařům

V roce 2022 země přivítala 1,2 milionu turistů za medicínou, během prvního pololetí letošního roku jich bylo dalších 746 290. Ale velice výhodný byznys má také svou stinnou a nutno říct, že také poměrně nebezpečnou stránku.

Zastavme se například u stomatologické chirurgie, kterou v Turecku ročně vyhledá asi čtvrt milionu turistů. Zákroku, který tam podstupují, se velmi rychle začalo říkat „turecké zuby“ a jakkoliv výsledek vypadá na první pohled velmi dobře, realita bývá bohužel jiná.

Aby měli pacienti ten nejkrásnější úsměv, musí jim tamní lékaři nasadit korunky. A to znamená obrousit všechny zuby na malé pahýly. Turečtí zubaři však často ignorují základní lékařské postupy, při práci poškodí nervy a zub tak zcela zničí.

Připomeňme příběh dvaadvacetiletého modela Jacka Jamese, který právě tento zákrok v Turecku před nedávnem podstoupil. „Umělé zuby začaly odpadávat a v puse mi zůstaly jen moje původní zbroušené zuby a já jsem vypadal jako žralok. Opravdu všechny varuji před takovou cestou. Rozmyslete si dobře, jestli vám to stojí za případné problémy. Lepší je, když máte kliniku ve své vlasti a můžete s nimi komunikovat,“ popsal svou zkušenost. Svého rozhodnutí teď upřímně lituje, a pokud by mohl vrátit čas, svěřil by se do rukou dentistů v Británii, odkud pochází. Mimochodem, ceny za takto velký zákrok se v Turecku pohybují zhruba kolem čtvrt milionu korun. Mohou být i vyšší, záleží na rozsahu úpravy a také použitých materiálech.

Cesta do Turecka se muži nevyplatila. Se zuby měl obrovské problémy.

Ale nejde jen o zuby, řada především mužů létá do Istanbulu za novými vlasy. V tomto případě jde o chirurgický zákrok označený jako extrakce folikulární jednotky, kdy se kolem každého vlasového folikulu udělá řez, kterým je folikulární jednotka extrahována a připravena na reimplantaci. Takový zákrok, po kterém lékaři slibují bujnou kštici, stojí v Turecku asi tři až čtyři tisíce eur, tedy něco mezi 73 tisíci Kč a asi 98 tisíci. Jenomže to je například podle společnosti Beauty Med, která se zabývá distribucí přístrojů v estetické medicíně, nereálně málo. V ceně totiž podle ní je jak letenka, tak ubytování, což ve výsledku vůbec nedává finanční smysl. Upozorňuje například i na to, že už jen přístroje pro transplantaci jsou nesmírně drahé, stejně jako platy lékařů a sester.

Turecko láká úžasnými plážemi a nízkými cenami v lékařských ordinacích.

„V Turecku tvrdí, že transplantace bude obsahovat čtyři tisíce štěpů, realita je však taková, že odeberou pouze čtyři tisíce vlasů. Rozdíl je to obrovský, protože v jednom odebraném štěpu zřídkakdy najdete jen jedinou vlasovou folikulu. Většina štěpů obsahuje dva, tři nebo čtyři folikuly. Šance, že by bylo možné se dočkat vysoce kvalitní transplantace vlasů s dobrými výsledky a vysokým přežitím štěpů za méně než 2,50 eura za štěp, je zcela nemožná. Klinika by takto jen přišla o peníze,“ popsali specialisté z Beauty Med.

Nejde přitom jen o kvalitu provedené práce. Britské ministerstvo zahraničí před nedávnem uvedlo, že od ledna 2019 zemřelo v Turecku po podobných zákrocích už 25 britských občanů. Zároveň všechny varovalo především před tamními zákroky na hubnutí prováděnými v Istanbulu a Izmiru. Řada pacientů se totiž po nich potýkala s otravou botulotoxinem, který se používá na zmírnění vrásek.

, pro iDNES.cz