VIDEO: Jak Římané relaxovali v Africe. Návštěva turistické perly Tuniska

  • 0
Na předměstí hlavního tuniského města se nachází Kartágo, které bývalo jedním z nejvýznamnějších měst starověkého světa. Nejkrásnější a nejnavštěvovanější památkou Kartága jsou Antoniovy lázně. V době římské říše se jednalo o šesté největší veřejné koupele.

„Lázně se začaly stavět už za vlády císaře Hadriána, dokončeny byly za vlády Antonia. Stavba trvala téměř sedmnáct let, od roku 145 do roku 162 našeho letopočtu,“ vysvětluje nám velice dobrou češtinou místní průvodce Jamel Zguira.

Lázně se rozprostírají na ploše zhruba sedm hektarů a ačkoli se do dnešní doby zachovaly převážně jejich základy, díky různým studiím je možné získat detailní představu o tom, jak v dobách své největší slávy lázně vypadaly.

Za poplatek mohli lázně navštěvovat obyvatelé z nejrůznějších poměrů, muži i ženy, kteří pak měli volný přístup k moři a do bazénů. Některé bazény byly podle průvodce i kryté. V areálu lázní jsou stále k vidění šatny, pozůstatky každodenní práce otroků a také speciální místnost, kde se ohřívala voda pro návštěvníky.

Antoniovy lázně jsou postavené převážně z italského mramoru, spodní část areálu pak z afrického pískovce, což je v podstatě zkamenělý mořský písek. Proto uvidíte ve stěnách a na sloupech také mušle. Pískovec bohužel není odolný vůči dešti, proto se musí často opravovat.

Při prohlídce se můžete zamyslet nad způsobem, jakým byly do tvrdého mramoru vyřezávány nádherné obrazce. Náš průvodce nám nabízí zajímavé vysvětlení. „Nevím, o jakou technikou se jednalo, proto říkám, že jim pomáhali mimozemšťané,“ směje se.

Život v nádherných lázních utichl v roce 439, kdy byl areál zničen při nájezdu Vandalů. Bojovníci germánského kmene byli do Afriky pozváni římským guvernérem Bonifáciem, který jim za vojenskou pomoc proti římskému senátu nabízel území k osídlení. Vandalové se ale nakonec obrátili proti guvernérovi a postupně začali na severu Afriky budovat své království.

Reportáž z návštěvy Antoniových lázní si můžete prohlédnout v hlavním článkovém videu.

Show pro Afriku

Další turistickou trakcí v Tunisku, která rozhodně stojí za návštěvu, je Koloseum v malém městečku El Jem. „Jde pravděpodobně o nejzachovalejší koloseum na světě,“ tvrdí Mohamed Oussama Ben Yedder, ředitel tuniského národního úřadu pro cestovní ruch. „Na rozdíl od kolosea v Římě má stále zachovanou arénu. Právě tam předváděli gladátoři svoji show pro Římany,“ doplňuje Ben Yedder. Mimochodem, některé scény z oscarového filmu Gladiátor byly natáčeny právě zde.

Ve střední části Tuniska jde o nejvýznamnější památku Tuniska, za rok ji navštíví zhruba jeden a půl milionu návštěvníků z celého světa.

Koloseum je téměř 1 700 let staré, v době římské říše bylo třetí největší na světě. Gladiátorskou show zde mohlo sledovat až třicet tisíc návštěvníků. „Koloseum začal budovat Gordianus, milovník gladiátorských zápasů, který chtěl v Africe napodobit právě Řím,“ říká Jamel Zguira.

Podívejte se s námi do kolosea u městečka El Jem: