Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě vtisknou do paměti. Třeba když Společenstvo prstenů prochází trpasličí Morií. Na podobnou výpravu do podzemí se můžete vydat i ve Škocjanských jeskyních poblíž slovinského pobřeží.

„Jé, to je jako Koněprusy,“ slyším od někoho z naší početné skupiny v momentě, kdy projdeme 116 metrů dlouhým uměle vytvořeným tunelem v propadlině Globočak a poprvé spatříme síň Paradiž. Právě tady, hned na začátku, se nacházejí nejhezčí krápníkové útvary v rozlehlém komplexu Škocjanských jeskyní.

Společně s námi tu jsou kromě Čechů lidé ze všech koutů světa. Škocjanské jeskyně jsou od roku 1986 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a na nezájem ze strany turistů si tady určitě nemůžou stěžovat.

Kdo zná Koněpruské jeskyně nebo krasové jeskyně na Slovensku, zřejmě nebude na začátku prohlídkové trasy moc překvapený. Zhruba prvních pět set metrů vypadají Škocjanské jeskyně asi opravdu tak, jak je všichni známe z oblíbených krasových jeskyní na území bývalého Československa.

Nádherné a různě tvarované stalaktity a stalagmity. Všechny možné odstíny žluté, červené a hnědé barvy. Vlhko, čistý vzduch, nízké teploty. A tak trochu posvátná úcta z toho, co příroda dokáže v podzemních jeskyních vytvořit s pomocí pouhého odkapávání vody, které trvá miliony let.

Pokračujeme přes nádherný labyrint, a když se objevíme v Komnatě ticha, pocit známého domova začíná pomalu mizet.

V rozlehlé a zhruba 40 metrů vysoké jeskyni je opravdu ticho, které přerušuje jenom výklad naší průvodkyně. Obrovský prostor vytváří dojem, jako bychom stáli na nějakém kamenném náměstí. Akorát nevidíme oblohu.

Do výšky se tady majestátně tyčí obrovský 15 metrů vysoký stalagmit, dalších dvacet metrů nad ním je strop jeskyně. „Zhluboka dýchejte a užijte si přírodu,“ vzkazuje nám naše průvodkyně, odmlčí se a v jeskyni zavládne naprosté ticho. Krásný prožitek.

Škocjanské jeskyně jsou nejdůležitějším podzemním úkazem ve slovinském Krasu a...
Jeskyně Mariničeva jama byla objevena v roce 1884.

Opouštíme Komnatu ticha a postupně slyšíme z dáli výrazný hukot, který s dalšími kroky jeskyním systémem zesiluje. A pak, hodně z dálky, poprvé zahlédneme skalní soutěsku, kterou protéká Reka. Řeka, česky řečeno.

Právě ona je ústředním bodem Škocjanských jeskyní. Divoká řeka vyvěrá na 50 kilometrů vzdáleném vápencovém pohoří Snežnik a postupně se zavrtává do krasového podloží, ve kterém vytváří tyto nádherné jeskyně. A teď, z dálky a výšky zhruba 130 metrů, sledujeme její divoký proud na dně ohromné podzemní soutěsky. Přesný tok Reky nikdo nezná, protože většinu času na cestě k mořskému pobřeží stráví pod zemí v nepřístupných místech, ale právě tady si jí můžeme prohlédnout v celé její kráse. Dravá a nezkrotná si razí cestu vápencem po tisíce let.

Měli jsme štěstí, poslední dny ve Slovinsku pršelo a řeka byla výrazně nasycená. V jeskyni byla navíc mlha, která tu údajně zas tak často nebývá, a která zvýraznila magickou atmosféru tohoto místa.

Současná turistická stezka v kaňonu Reky

Daleko před námi vidíme most, přes který budeme řeku překračovat. Padesát metrů nad její hladinou. Poprvé se mi vybaví vzpomínka na Pána prstenů a čaroděje Gandalfa, který se na mostě Khazad-dum v Morii postavil Barlogovi a společně s ním padl to stínů. „Nesmíš projít.“ Skoro to tady mezi těmi vysokými a temnými skalami slyším.

Když se po skalách rozhlédnete na osvětlená místa, uvidíte další nádhernou atrakci Škocjanských jeskyní: starou stezku, kterou tudy prováděli turisty někdy před sto lety. Jsou to v podstatě jen malé schůdky vytesané ve vysokých stěnách, které mizí v dalších a dalších jeskyních. Jednou jsou patnáct metrů pod vámi, někde dvacet metrů nad hlavou. Gandalf asi padl do stínů, ale cesta do Mordoru, jak si ji představoval Tolkien, mohla klidně pokračovat právě tady.

Je opravdu hodně těžké si představit, že bychom tudy museli projít my. Zhýčkaní turisté, kteří přijedou na parkoviště a za dvě hodiny zase zmizí. Pomyslně smekáme klobouk před těmi, kteří tyto jeskyně objevovali v 19. století s loučemi a karbidovými svítilnami. Mimochodem, skvělou expozici o objevování jeskyň najdete v malém muzeu pod informačním centrem.

Naše prohlídka kaňonu Reky končí ve Schmidlově síni.

Když pak na konci zhruba hodinu a půl dlouhé procházky spatříme ve Schmidlově dvoraně pověstné světlo na konci tunelu, začíná vzpomínka na Tolkiena postupně mizet. Z prosluněné a zelené propasti Velká dolina poté vyjedeme pohodlně výtahem a nahoře u pokladen se na parkovišti vracíme do reálného světa. Ale ten zážitek přetrvá.

Těžko říct, jestli na vás budou jeskyně působit podobně silným dojmem. Hodně záleží na tom, jak moc divoká řeka při vaší návštěvě bude. Pokud v oblasti slovinského pobřeží neprší a panují vysoké teploty, poteče dnem kaňonu malý potok a váš zážitek možná bude poloviční, ale rozhodně bude stát za to. A pokud Pána prstenů opravdu milujete, stanou se pro vás Škocjanské jeskyně jednou z nejlepších lokalit, kterou ve Slovinsku můžete navštívit.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

V areálu si můžete vybrat dvě komentované turistické trasy: Podzemní kaňon a Podél Reky do podzemí. Cesta podzemním kaňonem je atraktivnější, v sezoně vás vyjde na 24 eur (620 Kč), děti 10 eur (260 Kč). Druhá prohlídka stojí 12,50 eura (330 Kč), děti 6,50 eura (170 Kč).

Zákaz focení
V celém areálu panuje přísný zákaz focení, který průvodci úzkostlivě hlídají.

Adresa:
Information Centre
Matavun 12
SI-6215 Divaca

Telefon:
+386 5 7082 110

email:
psj.info@psj.gov.si

web:
https://www.park-skocjanske-jame.si/en/

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

Na největším neobydleném ostrově světa budete jako na Marsu, trénuje tam NASA

10. května 2024

Premium Do jeho podoby se před miliony let propsal dopad meteoritu, později jej formovalo mrazivé podnebí a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cestování pro zkušené. Na první pohled nehostinné Alžírsko umí ohromit

9. května 2024

Největší země afrického kontinentu oplývající ropou a plynem se dlouhodobě potýká s ekonomickými...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...