Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Ostrov, který chrání UNESCO. Reichenau byl náboženským centrem středověku

Zrcadlí se na vodní hladině, přináší klid do duše a obšťastňuje chuťové buňky. Reichenau, německý ostrov zeleniny, vína a nádherných románských kostelů, píše svoji historii již tisíc tři sta let.

V 9. století založili mniši u Münsteru Hortulus, malou zahradu, která ovlivnila vývoj zahradničení. | foto: Marketing und Tourismus Konstanz GMBH

Hned na začátku Reichenau mě vítá Svatý Pirmin a stánky se zeleninou. Přijíždím sem na kole, po cyklistické stezce z Kostnice a chci za jediný den projet největší ostrov Bodamského jezera. Jeho celková rozloha činí něco přes čtyři kilometry čtvereční, tudíž mám dostatek času na prozkoumání jeho pamětihodností. K těm nejvzácnějším patří trio románských kostelů a klášterů, díky nimž byl ostrov zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejznámější je farní kostel sv. Marie a Markuse (zkráceně nazývaný Münster), jehož sedm set let stará střecha vypadá jako obrácená loď. Dělníci ji vybudovali z dubů vytažených z vody, které byly tvrdší než kámen. V chrámu probíhají pravidelně mše a od středověku při nich platí zvláštní pravidlo. Při bohoslužbě sedí ženy nalevo a muži napravo. Pokud si příslušník silného pohlaví zvolí špatnou stranu, účastnice obřadu se okamžitě ozvou a dotyčného pošlou zpět na správné místo.

Ostrov je s pevninou spojen sypanou hrází s topolovou alejí.

„Křesťanství zavedl na Reichenau misionář a biskup Pirmin, když v osmém století připlul se čtyřiceti mnichy na neobydlené území plné houštin. Založil zde klášter Augia Dives, který se stal významným kulturním a náboženským centrem středověku. Od té doby mají církevní svátky na našem ostrově velkou tradici a jezdí sem mnoho věřících. Populární jsou zejména oslavy Božího těla, sv. Marka a Panny Marie. V tyto ‚svaté dny‘ probíhají mše, chodí procesí, hraje orchestr a místní lidé nechodí do práce“, říká zdejší obyvatel Raimund Franke.

Klášterní příručka

Mniši se v klášterech nezabývali jen církevními záležitostmi, často trávili čas venku a věnovali ho zahradničení. V devátém století založili u Münsteru Hortulus, malou zahradu, jež ovlivnila další vývoj této bohulibé činnosti. Opat Walahfrid Strabo totiž ve svém díle „De cultura hortorum“ podrobně popsal čtyřiadvacet léčivých, kulinářských a okrasných rostlin, které v zahradě bratři pěstovali.

V roce 1991 byla zahrada Hortulus u Münsteru obnovena podle historických...

Rovněž zmínil rozmnožování bylin, péči o ně a poskytl cenné rady k jejich úspěšnému růstu. Tím vznikl jak první „zahradnický poradce“ v Německu, tak i první kniha na světě popisující klášterní léčivou zahradu. V roce 1991 byla zahrada Hortulus obnovena podle historických dokumentů, včetně popisků rostlin dle Strabova vzoru a zpřístupněna návštěvníkům.

Díky mnichům se na ostrově rozšířilo pěstování zeleniny, které z Reichenau udělalo „zelenou velmoc“. Dnes se této činnosti věnuje na ostrově sto padesát rodin a všichni se nazývají zahradníky. Pěstitelé jsou sdruženi do družstva, jež výpěstky vykupuje a pak je prodává v zeleninových obchodech na Reichenau, v Kostnici a v jejím přilehlém okolí.

Zahradníci se opravdu činí, za rok například vyprodukují čtrnáct milionů tun okurek či dva tisíce tun rajčat. Pěstují také mnoho dalších druhů zeleniny, třeba mrkev si lze na Reichenau koupit v oranžové, žluté, fialové a červené podobě.

Kostel sv. Jiří patří k významným románským památkám, byl založen v 8. století.

Kostel sv. Jiří patří k významným románským památkám, byl založen v 8. století.

Zelenina bují hlavně ve sklenících. Ty se rozkládají na celkové rozloze více než dvaceti fotbalových hřišť. Vodu na závlahu poskytují čtyři pumpovací stanice čerpající vodu z Bodamského jezera. Na jednotlivá pole a do skleníků ji pak rozvádí šedesát kilometrů dlouhé potrubí, jehož každý centimetr je zdokumentován a digitalizován. V případě poškození, tak může být rozvod vody ihned opraven a nedojde k přerušení zavlažování.

Cyklistické putování po Reichenau vede většinou po rovině, a tak jedinou výzvou je „výšlap“ na nejvyšší bod ostrova, na vrch Hochwart. Z výšky čtyři sta třicet osm metrů nad mořem mám kostely, zeleninová pole a skleníky jako na dlani, přičemž v dálce vyhlíží Kostnice, švýcarské Alpy a poloostrov Höri.

Nejvyšším bodem ostrova je vrch Hochwart s budovou bývalé čajovny z 19. století.

Nejvyšším bodem ostrova je vrch Hochwart s budovou bývalé čajovny z 19. století.

Hochwart stejně jako celý ostrov obklopují od devátého století vinice (Reichenau je nejjižnější německý vinařský region). Ty jsou v současnosti výlučně soukromé a stará se o ně pětapadesát vinařů. 

Zdejší klima a půda svědčí hlavně odrůdě Modrá Burgunda (Pinot Noir) a Müller Thurgau. Milovníci jiskřivého moku ochutnají vína v místních restauracích nebo si je mohou koupit domů ve speciálním obchodě u kostela Münster.

S bicyklem po vodě

Když se po celodenním pobytu na Reichenau rozhoduji, jakou cestu si zvolím zpět, vyhrává loď společnosti Untersee und Rhein. S kolem vstupuji na palubu, upevňuji ho ve stojanu a na přídi si vychutnávám krásy chráněné oblasti Wollmatinger Ried – Untersee – Gnadensee. V největší a nejvýznamnější přírodní rezervací na německé straně Bodamského jezera vidím hnízda vodních ptáků, rákosové porosty a spoustu labutí, kterých tu sídlí na tři tisíce.

Dopravu mezi Reichenau a Kostnicí zajišťuje plavební společnost Untersee und...

Dopravu mezi Reichenau a Kostnicí zajišťuje plavební společnost Untersee und Rhein.

Po hodince plavby se na březích objevuje současná i historická architektura Kostnice. Starobylé domy byly vystavěny hlavně ve středověku a v devatenáctém století, a to, že se zachovaly, je v porovnání s ostatními německými městy rarita. Kostnice se totiž díky své blízké poloze k neutrálnímu Švýcarsku vyhnula za druhé světové války bombardování. Dnes návštěvníky uchvacuje svojí krásou a zavádí je zpět do historie. Přečtěte si: Výlet po stopách Jana Husa v německé Kostnici.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Na Reichenou dostanete čerstvé výpěstky v zeleninových stáncích a obchodech. K dispozici jsou i místní speciality, například zálivka na saláty nebo semínka květin.

Na vrchu Hochwartu stojí budova bývalé čajovny z 19. století, dnes slouží jako kavárna. Výhled si tak zpříjemníte se šálkem kávy či se skleničkou místního vína.

Přestože je Reichenau ostrovem, spojuje ho s Kostnicí dvanáct kilometrů dlouhá cyklistická stezka. Příznivci cykloturistiky si mohou ve městě zamluvit kola v půjčovně (Kultur-Rädle, Bahnhofplatz 29), dojet na Reichenau a projet ho celý na kole. Večer se vrátí zase stejnou cestou zpět nebo se s bicykly nalodí v přístavu na loď a doplují do Kostnice.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Věčný oheň nad Jerevanem. Památník genocidy je majákem arménského utrpení

Premium Pokud zavítáte do Jerevanu, návštěvu Památníku genocidy si rozhodně nenechte uniknout. Působivá architektura a...

Nadměrný rybolov a klimatické změny decimují andské jezero Titicaca

V jezeře Titicaca, které leží vysoko v Andách mezi Peru a Bolívií, uhynulo za několik posledních desetiletí téměř 90...

Indie se po roce a půl otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od pondělí povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety. Plně...

Egyptské oázy klidu nejsou klišé. Žijí tu tak, že se nám odsud nechtělo

„Oázou klidu” se dneska nazývá kdeco. My jsme na naší cestě napříč Afrikou v Nissanu Patrol navštívili místa, díky nimž...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...