Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině Bernadottů, kteří z tohoto území učinili čarokrásný květinový ráj. „Plovoucí zahrada“ kvete dvě třetiny roku a vzbuzuje nadšení všech turistů.

Na jaře rozkvétá na Mainou přes sto tisíc tulipánů. | foto: Insel Mainau Peter Allgaier

Zásluhu na rozvoji zdejší vegetace má středomořské klima. Toho využil bádenský velkovévoda Fridrich I. a na svém letním sídle nechal v devatenáctém století vybudovat nádherné zahrady, aleje a arboreta. 

Unikátní zeleň přilákala první návštěvníky. Ti se nejprve museli nahlásit u dvorního zahradníka, který pak pokorně žádal panovníka o povolení ke vstupu.

Po smrti Fridricha I. přešlo Mainau díky příbuzenským vztahům do rukou švédské královské rodiny. Správu převzal v roce 1932 princ Lennart Bernadotte, odstěhoval se do Německa a z ostrova udělal svůj domov. Inicioval obnovu zahrad a vytvořil květinový ostrov. Srdce Mainau tvoří historické budovy – zámek, kaple a věže.

Květinový rok začíná koncem března ve skleníku Palmenhaus s velkou přehlídkou orchidejí. Poté rozkvétá „jarní avenue“ s tisíci tulipány, narcisy, hyacinty, maceškami, pomněnkami a petrklíči. Od května do června se objevují květy dvě stě padesáti druhů rododendronů, azalek a růží. Ty hýří barvami jak v růžové zahradě (komplex s pergolami, sochami a fontánami), tak i po celém ostrově, kde roste přibližně třicet tisíc růžových keřů.

Ve Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují...

Ve Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují mezi 25 a 30° C.

V létě zkrášlí Mainau palmy, agáve, kaktusy, ibišky, fuchsie a mučenky, aby je na podzim vystřídaly citrusové plody a dvanáct tisíc jiřinek. O veškerou flóru se stará padesát zahradníků a plán na zahradní výzdobu se mění každý rok.

„Kromě skleníku, záhonů a parkové úpravy jsme pyšní také na naši historickou sbírku citrusů. Od roku 1997 je vystavená od června do září na nádvoří zámku. Potomky citrusových stromů jsme našli ve starobylých a botanických zahradách v celé Evropě. Díky náročnému roubování se pak unikáty ocitly na Mainau. Naše kolekce je velmi slavná, dokonce i zahradníci z Versailles si od nás objednali padesát stromků,“ říká Alois Englmeier, který třicet let pečoval o tropické a subtropické rostliny.

Mainau je třetí největší ostrov Bodamského jezera.

Mainau je třetí největší ostrov Bodamského jezera.

Zahradníci, z nichž někteří pracují na Mainau skoro celou svoji kariéru, se podílejí také na propagaci ostrova. Vystupují v rádiích, televizích a dávají tipy, jak pečovat o květiny. Pro zájemce vedou různé workshopy, a bezplatný „Zelený telefon“, kdy každou středu odpovídají na dotazy týkající se pěstování rostlin a botaniky. Ostrov na severozápadě Bodamského jezera je rovněž plný vinohradů a sadů. Plody zde využívají a kromě vína vyrábějí ve vlastní palírně šnaps a likéry.

„Pálit jsme začali v šedesátých letech minulého století. Z přibližně pěti hektarových sadů za rok vyrobíme tři sta litrů padesáti tří procentního alkoholu. Destilace probíhá tři až čtyři hodiny a celý proces je pod dohledem celníka. Poté se alkohol stočí do nerezových tanků, kde zraje dva měsíce. Z produktů je oblíbená zejména mirabelkovice, šnaps z bílé švestky, růžový, kaštanový a ořechový likér“, tvrdí průvodkyně Karin Maria Jäger.

Soukromý ostrov Bernadottů láká turisty i na Motýlí dům, v němž žije zhruba tisícovka tropických motýlů (sto dvacet různých druhů) z Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky. V Schmetterlinghausu panuje devadesáti procentní vlhkost a teploty se pohybují mezi 25 a 30 °C.

V Motýlím domě žije zhruba tisícovka tropických motýlů z Afriky, Asie, Střední...

V Motýlím domě žije zhruba tisícovka tropických motýlů z Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky.

Sedmdesát procent motýlů pochází přímo ze speciálních chovných farem v jejich zemi původu. Na Mainau přicházejí každý týden jako kukly. Dalších třicet procent se rozmnožuje přímo v Motýlím domě, kde lze pozorovat celý životní cyklus od vajíčka přes housenku, kuklu až po dospělého motýla.

Klobouk od hraběnky

O ostrov v současnosti pečuje hraběnka Bettina a její bratr Björn. Bernadottové jsou spřízněni se švédským králem (hrabě Lennart byl vnukem Gustava V.) a v roce 2019 je poctila svou návštěvou královna Silvie. Její přítomnost vzbudila velkou pozornost a na Mainau ji přišlo přivítat několik stovek lidí. Královnin jednodenní pobyt na ostrově byl výjimečnou událostí, ale členy hraběcí rodiny tu lze potkat celkem často. Bydlí přímo v barokním zámku, kde je také atelier a obchod hraběnky Diany Bernadotte.

V barokním zámku bydlí rodina Bernadottova.

V barokním zámku bydlí rodina Bernadottova.

Nejmladší z pěti sourozenců se stala modistkou a tvoří krásné klobouky, které osobně prodává. Pokrývky hlavy jsou určené všem lidem, od turistů až po aristokraty, jenž si je vybírají podle toho, na jaké roční období či příležitost je potřebují.

Lesní funus

Mainau je půvabným místem, a pokud se někomu zalíbí natolik, že se zde rozhodne spočinout po smrti, může se nechat pohřbít v Ruhewaldu. Zalesněná oblast o rozloze skoro devíti hektarů leží na pevnině přímo naproti ostrovu a slouží k zeleným pohřbům. Mezi nádhernými stromy jsou umístěná místa pro urny, které postupem času vrací popel zesnulého do koloběhu přírody. Náhrobky tvoří vlastní kmeny stromů, na nichž jsou umístěny tabulky se jménem, datem narození a úmrtí pohřbeného člověka. Pozůstalí si mohou vybrat vlastní strom pro svoji rodinu nebo si zvolit komunitní strom, kde jsou s odstupem několika let pohřbíváni další lidé. Podle výběru hrobového místa a pohřebních služeb se pak odvíjí cena, která začíná na tisíci sto eurech. Přírodní hřbitov spravuje město Kostnice a možnost zeleného pohřbu nabízí ateistům i lidem všech vyznáních.

Může se hodit

Na ostrov se dostanete výletní lodí (nejhezčí cesta), autobusem nebo na kole díky úzkému spojení se souší. Kola lze půjčit v Kostnici v půjčovně Kultur-Rädle (Bahnhofplatz 29) u vlakového nádraží.

Pro turisty je na Mainau připraveno šestnáct různě zaměřených prohlídek. Kromě vína, likérů a šnapsu si můžete zakoupit i květinové suvenýry v podobě sazenic či semínek.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Především kvůli požárům a dalším lidským zásahům se převrací přirozené procesy v Amazonském pralese. Alespoň to tvrdí...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Rozhledny, lázně i jeskyně. Znáte zeměpisné rekordy v Česku?

Na rozmanité území, na kterém se nachází Česká republika, můžeme být právem hrdí. Ostatně, naši přírodu srdečně...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Putování bez starostí. Polské hory předčily mé očekávání

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

Helvétské vrcholky vás ohromí. Ale sáhnete si trochu hlouběji do kapsy

Hranice různých zemí nejsou zavřené navždy a jednou se opět rozletíme do světa. Země helvétského kříže má v našich...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...