Podaří se? "Doufám, že ano. Jsem ale přesvědčen, že domů se vrátím v pořádku,“ prorokoval před odjezdem do Himálaje Bém s odkazem na to, že výškám nad osm tisíc metrů se dramaticky a přezdívá "zóna smrti“.
V sobotu brzy ráno Bém společně s manželkou Radmilou nasedl do letadla a přes Vídeň zamířil do Káthmándú v Nepálu. "Pobyt tady bude nejpříjemnější část expedice, je tu teplo a horolezci si tu lížou utržené rány,“ popsal zastávku Bém.
Pak už ho čeká první výstup – z městečka Lukla na pětitisícový vrchol Kala Patar, kde by měl i s manželkou stanout 1. dubna. "První výstup slouží k aklimatizaci ve výškách,“ připomněl Bém.
Dalších šest dní zabere sestup zpátky do Lukly. Pak už jen políbit ženu na rozloučenou a poslat ji letadlem zpět do České republiky. Další přesun do základního tábora pod Mount Everestem bude čistě mužská záležitost.
S pomocí Šerpů vynese výprava do tábora i Bémův čtyřicetikilový ruksak. Dál už vyrazí jen s menším zavazadlem – desetikilovým.
Je to jako vyjít zrádné schody, které mají osm kilometrů Pod Everestem ještě budou mít horolezci plný komfort, třeba nepálského kuchaře. K jeho specialitám si může Bém v přehrávači pouštět Mou vlast od Bedřicha Smetany, pročítat Terryho Pratchetta a sem tam si na zahřátí přihnout slivovice.
A co ho čeká dál? "Vybral si druhý nejjednodušší výstup, který by měl zvládnout každý trénovaný sportovec,“ uvažuje Jakub Turek, horolezec a šéfredaktor speciálního internetového magazínu Hory Doly.
Aby i laikovi přiblížil, co přesně to znamená, říká: "Je to podobné jako vyjít schody. Velmi zrádných a dlouhých osm kilometrů.“
Pokud bude slušné počasí, mohla by se výprava vyškrábat k vrcholu za dva až tři týdny. Od sedmi tisíc metrů vyživována jen speciální výškovou stravou v prášku. "Třeba taková svíčková je k nepoznání,“ tvrdí Bém, který si štěstěnu na cestu jistí mnoha talismany. Třeba šátkem rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, s nímž vyhrála mistrovství světa.
Co čeká primátora |